كتاب 'روزنامه فرياد' در اروميه رونمايي شد

اروميه- ايرنا- كتاب 'روزنامه فرياد' نوشته دكتر جمال آيريملو روز دوشنبه طي آييني با حضور جمعي از اصحاب فرهنگ و ادب در اروميه رونمايي شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، رئيس كتابخانه مركزي اروميه در آيين رونمايي كتاب روزنامه فرياد گفت: هدف از اين اقدام فرهنگي كمك به ترويج كتابخواني، معرفي نويسندگان استان و آثار آنها و آشنا سازي مخاطبان با تاريخ و فرهنگ بومي است.
نرگس فرحبخش افزود: بدون شك رونمايي از كتاب يكي از بهترين راهها در جهت معرفي آثار نويسندگان استاني است كه در عين حال به توسعه كتابخواني در جامعه كمك كرده و محفلي براي حضور علاقمندان كتاب فراهم مي كند.
در اين آيين حميد واحدي شاعر و منتقد ادبي نيز درباره كتاب 'روزنامه فرياد' گفت: اين كتاب در بردارنده 23 شماره از روزنامه فرياد همراه با مقدمه اي ارزشمند از دكتر جمال آيرملو است.
واحدي افزود: روزنامه فرياد، نخستين روزنامه محلي به دو زبان تركي و فارسي بوده است كه اوضاع اروميه و محلات و شهرهاي اطراف را به خوبي انعكاس مي داد و بي شك در زمان خود يك حادثه بوده و اطلاعات محلي آن بي نظير است.
وي به كتاب تاريخ روزنامه نگاري ايرانيان اشاره كرد و گفت: در اين كتاب 25 مورد به روزنامه فرياد ارجاع داده شده است و اين امر نشان دهنده اهميت اين روزنامه است.
در كتاب تاريخ روزنامه نگاري ايرانيان اشاره شده است كه نخستين توقيف خودسرانه روزنامه در اروميه و در مورد روزنامه فرياد اتفاق افتاده است.
نويسنده كتاب 'روزنامه فرياد' نيز با معرفي آثار چاپ شده خود از جمله كتاب آپاردي سللر ساراني، ترجمه تاريخ فلسطين، اشعار دوللو مصطفي، مجموعه اشعار بالوولو مسكين و صدها مقاله در نشريات ديلماج، وارليق و نويد آذربايجان گفت: تعداد شش مقاله نيز راجع به دوره تاريخي جيلولوخ در اروميه منتشر شده است.
جمال آيريملو اضافه كرد: در آن زمان نشريات فرياد، فروردين، نجات، مكافات در اروميه و نشريات بوقلمون، مرقات، تبريز، آذربايجان، ناله ملت در تبريز توسط آزادي خواهان مشروطه منتشر مي شده و تمام نشريات سعي مي كردند در قالب طنز بنويسند.
اين نويسنده درباره انتشار روزنامه فرياد نيز گفت: ميرزا محمود غني زاده، حبيب الله آقازاده، ميرزا محمود اشرف زاده و چند تن از نويسندگان ديگر در سال 1285 هجري شمسي شروع به نوشتن روزنامه فرياد كرده و هر هفته يك شماره از اين نشريه را منتشر مي كردند.
وي افزود: اين روزنامه انعكاس فرياد مردم اروميه بوده و گفت و گوهايي كه در جلسات مدرسه معرفت برگزار مي شد، در اين روزنامه چاپ مي شده است.
به گزارش ايرنا، نخستين شماره 'روزنامه فرياد' در 21 محرم 1325 مطابق با 4 اسفند 1285 و 6 مارس 1907 در اروميه منتشر شده و تا 23 شماره ادامه يافت.
اين روزنامه با بهانه هاي واهي مثل جلوگيري از رسوخ اطلاعات محلي به ساير شهرها و استانها و دلايل سياسي توقيف شد.
آيين رونمايي از كتاب 'روزنامه فرياد' نوشته دكتر جمال آيرملو به همت كتابخانه مركزي اروميه و با حضور نويسنده كتاب، جمعي از اهل قلم و شاعران، كتابداران، علاقمندان و اهالي رسانه در سالن جلسات كتابخانه مركزي اروميه برگزار شد.ك3
8135/1905