نخست‌وزیر انگلیس: جهان خطرناك‌تر و نامطمئن‌تر شده است

لندن - ایرنا- دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس عصر روز دوشنبه در سخنانی در نشست مجلس عوام ضمن اشاره به جزییات راهبرد جدید دفاعی و امنیتی این كشور با توجه به تهدیدات متقارن و غیرمتقارن، گفت: جهان نسبت به پنج سال پیش به‌مراتب خطرناك‌تر و نامطمئن‌تر شده است.

به گزارش ایرنا، كامرون در جریان سخنرانی‌اش در مجلس عوام گفت اولویت دولت انگلیس در راهبرد جدید دفاعی‌اش ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدات دولت‌ها، مقابله با تروریسم، باقی ماندن به‌عنوان یكی از پیشتازان در امنیت سایبری و تضمین اینكه توانایی پاسخ سریع را به بحران‌ها به‌محض وقوع آنها دارد، است.
وی افزود: برای تحقق این اولویت‌ها ما از همه ابزارهایی كه در توان ملی داریم استفاده خواهیم كرد و این كار را از طریق شورای امنیت ملی هماهنگ می‌كنیم تا رویكردی جامع ارائه می‌كنیم. این كار شامل حمایت از نیروهای مسلح، مبارزه با تروریسم، كمك‌ها و دیپلماسی بین‌المللی و همكاری با متحدانمان برای مقابله با تهدیدات مشتركی است كه همه با آن روبرو هستیم.
كامرون با اشاره به طرح های دولتش برای تقویت نیروهای ویژه و واكنش سریع انگلیس و تخصص بودجه های میلیارد پوندی برای خرید جنگ افزارهای نظامی برای تقویت این نیروها تصریح كرد: اساسی‌ترین مسئله در راهبرد امنیتی ما این است كه همیشه باید میل و توانمندی برای استفاده از نیروی نظامی در هرجایی كه لازم است، باشد.
وی افزود: در همین چارچوب دو تیپ جدید آفندی متشكل از بیش از 5 هزار نیرو ( ده هزار نفر) با تجهیزات كامل كه بتوانند به سرعت به هر نقطه ای از جهان گسیل شوند، تشكیل خواهد شد.
كامرون افزود: همچنین قرار است اسكادران های جدید از جنگنده های تایفون و جنگنده های استیلت اف 35 تشكیل شود ضمن اینكه سرمایه گذاری برای خرید هواپیمای شناسایی دریایی باهدف تقویت بازدارندگی انگلیس در مقابل تهدید زیردریایی های دشمن و افزایش توانانی عملیات جستجو و نجات دریایی صورت خواهد گرفت.
نخست وزیر انگلیس در سخنانش گفت كه در طی یك دهه آینده بیش از 178 میلیارد پوند صرف سرمایه گذاری در بخش های دفاعی این كشور از جمله خرید تجهیزات جدید به ویژه تجهیزات موردنیاز نیروهای مخصوص خواهد شد .
وی افزود: انگلیس تنها كشور مهم جهان امروز است كه همزمان هم هدف ناتو را مبنی بر اختصاص دو درصد از تولید ناخالص داخلی به بودجه دفاعی برآورده كرده است و هم هدف سازمان ملل متحد را برای اختصاص هفت‌دهم درصد از درآمد ناخالص ملی خود برای توسعه عملی كرده است. درعین‌حال سرمایه‌گذاری را در امنیت و دستگاه‌های اطلاعاتی و مبارزه با تروریسم افزایش داده است.
كامرون با اشاره به ارتباط امنیت ملی با امنیت اقتصادی گفت : انگلیس به‌عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان و كشوری كه اقتصادی تجاری دارد، به ثبات و نظم در جهان وابسته است. با توجه به اینكه پنج میلیون انگلیسی در خارج از كشور زندگی می‌كنند، شكوفایی اقتصادی كشورمان بستگی به تجارت در سراسر جهان دارد. ازاین‌رو تعامل با كشورهای دیگر گزینه‌ای انتخابی و اضافی نیست بلكه برای موفقیت كشورمان حیاتی است.
نخست‌وزیر انگلیس گفت: ما طرحی اضطراری و جدید را برای مقابله با تهدیدات احتمالی علیه منافع انگلیس ( متقارن و غیرمتقارن) ازجمله تهدیدات تروریستی همانند تهدیدات گروه تروریستی داعش تدوین خواهیم كرد.
وی افزود: بنابراین راهبردی كه من به مجلس ارائه می‌كنم ، دیدگاهی روشن را برای كشور امن و شكوفای انگلیس كه نفوذ و دسترسی جهانی دارد، فراهم می‌كند. در كانون این راهبرد تأكید شده است نمی‌توان میان دفاع متعارف در برابر تهدیدات دولت‌ها و مقابله با تهدیداتی كه هیچ مرزی را به رسمیت نمی‌شناسد، یكی را انتخاب كرد. امروز ما باهر دوی این تهدیدات روبرو هستیم و باید به هر دو نوع تهدیدات پاسخ دهیم.
دیوید كامرون بیان داشت كه گروه‌های تروریستی داعش و نیز القاعده تلاش می‌كنند به سلاح شیمیایی و میكربی دست یابند و حتی برخی از گروه‌های مرتبط با آنها تلاش می‌كنند كه هواپیماهای غیرنظامی را هدف قرار دهند.
وی همچنین ضمن اشاره مجدد به تهدیدات گروه تروریستی داعش علیه انگلیس و سایر كشورهای غربی گفت : ناگزیر باید برای مقابله با تهدیدات این گروه لازم است از پیشرفته‌ترین ابزار استفاده شود و نیروهای انگلیسی قادرند تروریست‌ها را در سوریه و عراق شكست دهند.
دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس همچنین با ابراز ناراضی‌اش از عدم همراهی كشورش در حملات هوایی علیه داعش در سوریه گفت: تامین امنیت و صلح جهانی به همكاری ما با متحدانمان در اروپا و جهان بستگی دارد.
نخست‌وزیر انگلیس در همین رابطه گفت: من روز پنجشنبه به پارلمان خواهم آمد و شخصا به كمیته منتخب امور خارجی مجلس در ارتباط با ضرورت پیوستن انگلیس به حملات هوایی علیه داعش در سوریه پاسخ‌خواهم داد.
وی افزود: من توضیح خواهم داد كه در كنار تلاش‌های مهم بین‌المللی برای پایان بخشیدن در جنگ در سوریه، اقدام نظامی بخشی از یك راهبرد جامع برای بشكست كشاندن داعش است.
كامرون در همین حال مواضع قبلی‌اش را تكرار است كه انگلیس خواهان یك گذار سیاسی در سوریه و كنار رفتن بشار اسد در همین حال حفظ ساختارهای این كشور است.
زمان رأی‌گیری مجلس عوام در مورد طرح دولت كامرون برای گسترش حملات هوایی انگلیس علیه داعش در سوریه هنوز مشخص نیست ولی قطعاً در هفته آینده مذاكرات در مورد آن شروع خواهد شد.
انگلیس در حال حاضر در عراق به مواضع داعش حمله هوایی می‌كند اما با توجه به وقوع حوادث تروریستی 13 نوامبر در پاریس و سفر امروز (دوشنبه) كامرون به فرانسه برای دیدار با فرانسوا اولاند رییس‌جمهور آن كشور باهدف گفت‌وگو در مورد راه‌های مقابله با پدیده تروریسم، انتظار می‌رود كه این حملات به سوریه گسترش یابد.
اروپام**4**1552