آيت الله مكارم شيرازي:كسي حق توهين به مقدسات مسلمانان را ندارد

قم- ايرنا- آيت الله ناصر مكارم شيرازي ازمراجع تقليد در جمع طلاب و روحانيان اهل سنت استان كردستان گفت: بنده فتواي صريح دادم كه كسي حق توهين به مقدسات ساير مسلمانان را ندارد.

به گزارش ايرنا به نقل از مركز خبرحوزه، وي عصر دوشنبه افزود: اين مساله را در مكاتبه اي كه با شيخ الازهر داشتيم به صراحت بيان كرديم؛ مسلمانان درحج نيز اختلاف خاصي با هم ندارند؛ اصول مسائل در بين شيعه و سني يكي است و بايد روي آن تاكيد كرد و دراين مباحث فقهي اختلاف زيادي وجود ندارد.
وي با اشاره به اهميت وحدت در بين مسلمانان گفت: دشمنان در گذشته، خودشان به كشورهاي اسلامي لشكركشي مي كردند، ولي امروز سعي كردند كه مسلمانان را به جان هم بياندازند و خود، دركناري خرسند، به اين درگيري ها مي نگرند.
وي خاطرنشان كرد: تكفيري هاي داعش تربيت شده دست مستكبران هستند كه آبروي اسلام را در همه جا ببرند؛ اسلام هر روز در جهان پيشرفت مي كند، ولي دشمنان اين كار را انجام دادند كه جلوي پيشرفت اسلام را در جهان بگيرند.
آيت الله مكارم شيرازي درادامه گفت: پس از جريان پاريس، پرده ها بالا رفت و روزنامه هاي غربي هم مي نويسند كه منشا تولد داعش، عربستان سعودي است و با تصريح داعش را فرزند عربستان مي دانند.
وي افزود: اگر كتاب هاي آنها را ببينيم واقعا وحشتناك است؛ كتاب سال دوم دبيرستان عربستان را مشاهده مي كردم كه در آن نوشته بود كه جان و مال و .. زوار قبور مباح است؛ اهل سنت نيز قبور را زيارت مي كنند، ولي اين چه سخناني است به يك دانش آموز تعليم كشتار و تكفيري گري مي دهد.
اين مرجع تقليد بيان كرد: اين مساله سبب شده است كه آبروي اسلام و مسلمين در جهان برود؛ اسلام دين رحمت و محبت است؛ مسلمانان هميشه در نمازهاي خود هميشه كلمه الرحمن الرحيم را به كار مي بريم، حال اين اسلام چگونه به ما اجازه خونريزي مي دهد.
وي گفت: قرآن كريم درخصوص اختلاف بين مسلمانان خطابات بسيار شديد بيان مي كنند؛ خداوند بيان مي كند كه تفرقه همچون صاعقه و زلزله است؛ علماي اسلام بايد دست اتحاد به هم بدهند و بايد اين شرايط امن را حفظ كنيم؛ خوشبختانه در كشور ما امنيت بسيار خوبي وجود دارد كه اين نعمت بزرگ را بايد قدر بدانيم و با دامن زدن به اختلافات، شرايط كشور را به هم نريزند.
آيت الله مكارم شيرازي، درادامه با اشاره به خاطرات حضور خود در بين علماي اهل سنت بر لزوم مراقبت علما بر امور جوانان در اوضاع امروز، تاكيد كرد.
وي در بخش ديگر سخنان خود گفت: امام علي(ع) فرمودند؛ كسي كه به مجلس علم مي رود، سه فضيلت دارد؛ نخست اينكه راه او راه بهشت است؛ دوم اينكه فرشتگان بر سر راه طالبان علم، بال هاي خود را مي گسترانند؛ يعني طلاب از روي بال فرشتگان به مجلس علم مي روند.
اين مرجع تقليد بيان كرد: نكته سوم اين كه براي طالبان علم، هر كسي در آسمان و زمين است و حتي ماهيان دريا و مرغان هوايي، استغفار مي كنند.
وي خاطرنشان كرد: اولين آياتي كه بر قلب پيامبر اسلام(ص) نازل شده است درباره علم و قرائت است و اين مطلب نشانه اهميت اين مساله در اسلام است.
آيت الله مكارم شيرازي گفت: نگاه به عالم و حتي به خانه او عبادت است؛ مجلس علم در اسلام باغي از باغ هاي بهشت است؛ اسلام بيان مي كند كه تفاوت عالم و عابد در اين است كه علم عالم، هزاران برابر عبادت عابد است.
وي خاطرنشان كرد: طلاب و روحانيان بايد قدر جايگاه خود را در اين زمينه بدانند؛ طلاب در مسير تعلم حضور دارند و استادان در مسير تعليم قراردارند و ائمه جماعت نيز در اين مسير قراردارند زيرا هدايت مردم را به عهده گرفته اند. ك/1
شبك **7406/ 6133/ 1917