رییس جمهوری: تا دو سال آینده تولید گاز ایران به یك میلیارد متر مكعب می رسد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: بنا داریم برای دو سال آینده تولید گاز در ایران را سالانه به یك میلیارد متر مكعب برسانیم اما اكنون تولید گاز در كشور 600 میلیون متر مكعب است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی دوشنبه شب در نشست خبری سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز، ضمن قدردانی از همه هیأت‌های شركت‌كننده، گفت: این اجلاس از اهمیت خاصی برخوردار و نخستین اجلاس بین‌المللی در تهران پس از برجام است و استقبال شایسته و حضور سران 9 كشور عضو در این اجلاس نشان می‌دهد كه همه كشورها در شرایط فعلی به دنبال برقراری ارتباطات بیشتر در منطقه و جهان و بویژه با جمهوری اسلامی ایران هستند.
رییس‌ جمهوری با بیان اینكه در اجلاس تهران 9 عضو در سطح رییس جمهوری و بقیه كشورها به جز یكی دو كشور در سطح وزیر شركت كرده بودند، خاطر نشان كرد: 12 كشور عضو مجمع كشورهای صادركننده گاز بوده و 6 كشور نیز به صورت ناظر در آن حضور دارند كه در اجلاس امروز مقرر شد، جمهوری آذربایجان نیز به عنوان عضو ناظر به این مجمع اضافه شود، ضمن اینكه در این اجلاس تصویب شد كه اجلاس بعدی مجمع در كشور بولیوی باشد.
روحانی با بیان اینكه گاز به دلیل سوخت پاك بودن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، اظهار كرد: امروز سوخت‌های فسیلی مشكلاتی را برای محیط زیست بوجود آورده و سال 2015 را به دلیل برگزاری اجلاسی در كنار مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورك و اجلاسی كه هفته آینده به همین منظور در پاریس برگزار خواهد شد، به تعبیری می‌توان سال محیط زیست نامید و این موضوع نشان‌دهنده آن است كه امروز همه دنیا به این نكته توجه دارند كه توسعه باید پایدار باشد و اگر روند توسعه با حفظ محیط زیست توأم نباشد نمی‌تواند پایدار بماند.
رییس‌ جمهوری اظهار داشت: برای رسیدن به انرژی‌های تجدیدپذیر راه طولانی در پیش است و استفاده از صنعت گاز می‌تواند پلی در این مسیر باشد.
روحانی در ادامه با اشاره به اینكه ایران بالاترین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد، از برنامه‌ریزی برای صادرات گاز به آسیا، اروپا و كشورهای همسایه خبر داد و گفت: مصمم هستیم كه در تولید گاز حركت سریع داشته و با صرفه‌جویی در مصرف گاز، میزان صادرات را افزایش دهیم.
وی تأكید كرد: جمهوری اسلامی ایران برای تولید و صادرات گاز گام‌های مهمی در سال‌های آینده برخواهد داشت و این موضوع به نفع همه ملت‌ها و سلامت بشریت و محیط زیست خواهد بود.
رییس‌ جمهوری اظهار كرد: امروز در اجلاس سران بیشترین تأكید بر این بود كه همكاری و هماهنگی كشورها در زمینه بازار مصرف و فناوری‌هایی كه مورد نیاز است، تقویت شود.
روحانی با اشاره به اهمیت خاص و ویژه اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز، خاطر نشان كرد: تقریباً حدود 70 درصد ذخایر گاز جهان متعلق به كشورهای عضو این اجلاس است و این كشورها می‌توانند در مسایل مهم بین‌المللی بویژه در زمینه انرژی تأثیرگذار باشند.
رییس‌ جمهوری با تأكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران برای همكاری بیشتر با كشورهای تولید كننده گاز، مسیر خود را ادامه خواهد داد، اظهار داشت: حضور 9 تن از روسای دولت های عضو در اجلاس تهران نشان دهنده آن است كه این همكاری‌ها باید ادامه یافته و توسعه پیدا كند.
روحانی ادامه داد: ایران برای تولید و صادرات ال.ان.جی گام های بسیار مهمی در سالهای آینده بر خواهد داشت و امیدواریم بتوانیم در این مسیر راهمان را ادامه دهیم.
رییس جمهوری در پایان سخنان خود از دست اندركاران برگزاری خوب این اجلاس قدردانی و همچنین از مقامات امنیتی به دلیل برقراری امنیت مطلوب این اجلاس تشكر كرد.
شبك**9012**1053**1504