دبیركل اوپك: افزایش تقاضای نفت و گاز نیازمند سرمایه گذاری 10 تریلیون دلاری است

تهران- ایرنا- دبیركل سازمان كشورهای صادر كننده نفت اوپك گفت: افزایش 50 درصدی تقاضا برای نفت و گاز تا سال 2040 نیازمند سرمایه گذاری 10 تریلیون دلاری برای توسعه و گسترش میادین گازی است.

به گزارش ایرنا، عبدالله سالم البدری عصر امروز(دوشنبه) در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی.ئی.سی.اف) افزود: بررسی ها نشان می دهد تا سال 2040 میلادی برای تامین نیاز انرژی كشورها به 2 تریلیون بشكه نفت و 2 تریلیون مترمكعب گاز نیاز است.
وی با بیان اینكه روند افزایش جمعیت در سال 2014 نشان داد همچنان نیاز به تامین انرژی وجود دارد، تاكید كرد: این روند نشان می دهد كه نیاز به نفت و گاز رو به افزایش است و تردیدی نیست كه جهان به این انرژی ها وابسته است.
البدری، به كشورهایی كه هنوز از برق برخوردار نیستند اشاره كرد و گفت: 50 درصد این كشورها تا سال 2040 به انرژی به ویژه نفت و گاز احتیاج دارند.
دبیركل اوپك با تاكید براینكه تا سال 2040 حدود 50 درصد نیاز انرژی از نفت و گاز تامین می شود، گفت: این آمار نشان می دهد در آینده با چالش های زیادی مواجه خواهیم بود.
وی به شكل گیری و گسترش مجمع صادركنندگان گاز اشاره و خاطرنشان كرد: باید تجربیات كشورهای صادركننده و تولیدكننده گاز با یكدیگر به اشتراك گذاشته شود.
البدری، هدف از شكلگیری این مجمع را به رسمیت شناخته شدن حق اعضا در قبال منابع طبیعی جهان بیان كرد تا بتوانند از آن برای مردم كشورشان استفاده كنند.
وی افزود: كشورهای عضو مجمع باید كمك كنند تا گاز یك عامل ثبات بخش در همه جهان باشد.
دبیركل اوپك ادامه داد: اكنون اهمیت ثبات به خصوص در قبال رویدادها و تحولات اخیر در بازار انرژی افزایش یافته است و ما باید به آینده نفت و گاز نگاه كنیم.
وی نیازبه تكنولوژی های جدید در نفت و گاز را مورد اشاره قرار داد و افزود: باید به تغییرات اقلیمی نیز توجه شود.
البدری در ادامه از برگزاری جلسات اوپك در ماه آینده خبر داد و گفت: این جلسات برای آن است كه تا سال 2020 به برخی اهداف خود در زمینه محیط زیست برسیم زیرا بسیار موضوع مهمی است.
دبیركل اوپك تصریح كرد: باید اطمینان حاصل كنیم كه نگرانی همه ما در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است .
وی با بیان اینكه تعامل بیشتری بین انرژی و كشورها بوجود آمده است افزود: لذا باید تعاملات بین خود را در زمان های مقتضی افزایش دهیم.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رئیس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رئیس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام** 2023