جشنواره بازیهای بومی سیستان ویژه هفته بسیج در بنجار زابل برگزار شد

زابل- ایرنا- جشنواره یك روزه بازی های بومی محلی سیستان به مناسبت هفته بسیج با حضور رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی كشور، مسئولان و ورزشكاران در شهر بنجار شهرستان زابل برگزار شد.

به گزارش ایرنا رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی محلی كشور روز دوشنبه در این مراسم اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با داشتن مردمی آگاه و با فرهنگ از جایگاه ویژه ای در ایران اسلامی برخوردار است.
غلامرضا جعفری گفت: كرامت و قداست این استان همیشه زبانزد است و در رشته های بومی و محلی كبدی و كشتی كج گردان ظرفیت های خوبی دارد.
وی ادامه داد: ورزش های بومی و محلی میراث ناملموس كشور است به طوری كه با تبلیغ و برگزاری رقابت های بین المللی برای معرفی آن در جامعه تلاش داریم.
وی گفت: جوانان این منطقه باید خود را برای درخشش در رقابت های بین المللی بازی های بومی محلی آماده كنند.
رئیس هیات بازی های بومی محلی زابل نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این جشنواره با حضور 87 ورزشكار در قالب 12 تیم از شهرهای منطقه سیستان از جمله زابل، هامون و نیمروز برگزار شد.
محمد سلیمانی افزود: جشنواره بازی های بومی محلی سیستان با هدف احیا رشته های كشتی كج گردان، خسوخسو و طناب كشی برای چندمین بار متوالی در سطح شهرستان زابل برگزار شد و نفرات برتر با اهدای جوایز مورد تقدیر قرار گرفتند.
وی گفت: رئیس فدراسیون بازی های بومی محلی كشور در سفر به سیستان قول مساعد برای اعطا تاتامی كبدی، تشك كشتی و همكاری به منظور ثبت جهانی كشتی كج گردان به نام این منطقه و برگزاری رقابت های بین المللی كشتی كج گردان را داد.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، هامون، زهك و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7317/3042/6081