بهره برداري چندمنظوره از جنگل با افزايش سرمايه گذاري در اين بخش امكان پذير است

نوشهر- ايرنا- معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري گفت: بهره برداري چند منظوره از جنگل ها با افزايش سهم سرمايه گذاري در اين بخش در كشور امكان پذير است.

بهزاد انگورج روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: امروز تنها بهره برداري از جنگل ها در كشور در حوزه برداشت چوب و پارك ها است در حالي كه در ديگر كشورها اين گونه نيست.
وي ميزان برداشت چوب از جنگل ها را حدود 600 هزار مترمكعب در سال اعلام كرد و ادامه داد : ميزان چوبي كه در سال گذشته وارد كشور شده حدود 400 هزار تن بوده است.
وي ميزان چوب مصرفي سالانه در كشور را نيز حدود پنج و شش دهم ميليون مترمكعب ذكركرد.
معاون امور جنگل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخيزداري در ادامه به تشريح گزارشي از ره آورد سفر كاري اش به كشور پرداخت و گفت : اين سفر كه در قالب هياتي چهار نفره از مسئولان و كارشناسان اين سازمان هفته پيش به چين انجام شد به منظور تحقق اهداف تفاهم نامه مشترك در بخش جنگل با اين كشور بوده است .
انگورج ادامه داد : اين سفر در حقيقت در راستاي تفاهم نامه اي بوده است كه هيات عالي رتبه چيني اواخر سال گذشته در قالب تشكيل كميته مشترك گروه كاري براي اجرايي كردن آن در بخش جنگل وارد ايران شده بودند كه پس از آن با سفر رئيس سازمان جنگل ها به كشور چين منجر به امضاي اين تفاهم نامه شد.
وي جنگل كاري، حفاظت، مديريت پايدار، صنايع جنگل، محصولات چوبي و غيرچوبي ، جنگلداري اقتصادي ، اجتماعي، ساخت پارك ، توسعه زراعت چوب ، مديريت حريم رودخانه ها و جنگل ها ، توسعه و غني سازي جنگل و راه هاي جنگلي را از جمله اهداف اين تفاهم و موضوعات مورد بحث در اين سفر معرفي كرد.
وي تبادل تجربه ها و بهره مندي از فناوري اين كشور در حوزه بهره مندي از جنگل را از ديگر اهداف اين سفر برشمرد و ابراز اميدواري كرد كه در آينده نيز هياتي از كشور چين براي بازديد از عرصه هاي جنگلي به ايران سفر داشته باشند .
معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري با ابراز نگراني از افزايش مصرف چوب در كشور گفت: براي كاهش ميزان مصرف چوب و واردات آن راهي جز توسعه زراعت چوب نداريم .
انگورج افزود : تحقق اين مهم نيازمند سرمايه گذاري و اعمال مديريت منسجم است.
حدود 80 گونه ارزشمند و نادر درختي در جنگل هاي شمال كشور وجود دارد كه معروف ترين آنها راش، بلوط، توسكا، نارون، گيلاس وحشي، بارانك، سرخدار و نمدار است.
گستره جنگل هاي هيركاني با 1.9 ميليون هكتار وسعت از آستارا در شمال استان گيلان آغاز شده و تا گليداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد.
معاونت امور جنگل سازمان جنگل ها و مراتع در شهرستان چالوس واقع است .ك/3
7078 /1602/6097/1772