فرمانده ناجا: زائران عتبات عالیات زمان بازگشت خود را مدیریت كنند

ایلام - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به حجم میلیونی تردد زائران برای شركت در آیین اربعین حسینی، گفت: زائران باید زمان بازگشت خود را مدیریت كنند تا با ازدحام جمعیت و معطلی در مرزها مواجه نشوند.

به گزارش ایرنا، سردار حسین اشتری عصر دوشنبه در جریان بازدید از مرز مهران و بررسی نحوه خدمات رسانی نیروهای انتظامی و مرزبانی به زائران در جمع خبرنگاران اظهار كرد: تنظیم زمانی دریافت روادید در شهر مبدا، مراجعه و حضور گروهی در مرزها، خروج و ورود زائران باید مدیریت شده باشد تا مشكلی برای آنها بوجود نیاید.
وی روند كاری و سرعت خروج زائران اربعین حسینی از مرز بین المللی مهران را مناسب و با كمترین معطلی دانست و پیش بینی كرد: با توجه به ارتقای سطح خدمات و هماهنگی ها و تلاش های صورت گرفته، خروج زائران نسبت به سال گذشته با سهولت بیشتری انجام می شود.
فرمانده ناجا همچنین بر لزوم رعایت قانون از سوی همگان تاكید كرد و افزود: زائران برای شركت در آیین اربعین حسینی باید در زمان خروج و ورود گذرنامه و ویزای معتبر عراق را همراه داشته باشند.
سردار اشتری از هموطنانی كه قصد عزیمت به عراق و كربلای معلی به منظور شركت در آیین اربعین حسینی را دارند، خواست در شهرهای اعلام شده نسبت به اخذ روادید عراق اقدام كنند تا در مرزها با معطلی برای دریافت ویزا مواجه نشوند.
وی تاكید كرد: در پایانه های مرزی ویزا صادر نمی شود بنابراین زائران قبل از مراجعه به مرز باید روادید ورود به عراق را دریافت كرده باشند.
سردار اشتری گفت: زائران باید ویزا را از مراكزی كه از طریق سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه اعلام شده یعنی كنسولگری عراق و دفاتر كنسولی موقت صدور ویزا تهیه و از مراجعه به محل های غیر مجاز خودداری كنند.
وی یادآور شد: بهای ویزا ورود به عراق در همه جای كشور با نرخ ثابت هر نفر 30 دلار است بنابراین مراكزی كه بهایی كمتر یا بیشتری از قیمت رسمی آن دریافت می كنند، معتبر نیستند.
فرمانده ناجا در خصوص خروج اتباع بیگانه از مرزهای كشور برای شركت در آیین اربعین افزود: این افراد نیز باید ویزای عراق را در كشور خود تهیه كنند سپس برای خروج به مرزهای سه گانه مهران، شلمچه و چذابه مراجعه كنند.
سردار اشتری گفت: در تلاش هستیم با رایزنی با پلیس عراق بخشی از مشكلات اتباع خارجی را هنگام خروج از مرز و ورود به این كشور حل كنیم.
بیش از یك میلیون و 500 هزار زائر سال گذشته از طریق مرز بین المللی مهران برای شركت در آیین اربعین حسینی به عراق تردد كردند، بر اساس پیش بینی ها این تعداد امسال تا دو میلیون نفر افزایش می یابد.
تلاش های دامنه داری از سال گذشته تاكنون برای توسعه امكانات زیرساختی شهرستان مهران بویژه در حوزه راه، مخابرات، پایانه مرزی و ایجاد امكانات رفاهی و خدماتی آغاز شده كه بخش هایی از آنها پیش از ایام اربعین امسال به بهره برداری می رسد.
شهرستان مهران با 27 هزار نفر جمعیت در 85 كیلومتری جنوب ایلام واقع شده و 220 كیلومتر با عراق مرز مشترك دارد و مرز بین المللی مهران از مهمترین معبرهای كشورمان برای تردد زوار و صادرات كالا به عراق در 11 كیلومتری این شهر قرار دارد.
6034/3032 /1596