بازدهي نيروگاه هاي كشور به 41 درصد خواهد رسيد

تهران - ايرنا - معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت: طي سه سال آينده با تبديل همه نيروگاه هاي گازي قابل تبديل به سيكل تركيبي، متوسط بازدهي نيروگاه هاي كشور از 37 درصد كنوني به 41 درصد افزايش خواهد يافت .

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، هوشنگ فلاحتيان عصر دوشنبه در حاشيه سي امين گردهمايي بين المللي برق در پژوهشگاه نيرو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: افزون بر 210 هزار ميليارد ريال قرارداد با سرمايه گذاراني كه تمايل به احداث بخش بخار نيروگاه هاي گازي داشتند، مبادله شد و يا در حال انتقال است.
وي گفت: سرمايه گذاري مزبور موجب مي شود تا بدون مصرف سوخت جديد، برق توليد شده و بازدهي كنوني نيروگاه ها به حدود 45 درصد برسد.
فلاحتيان افزود: شركت توليد برق حرارتي و شركت توانير تصميم دارند ظرف ماه هاي آينده به تدريج كارگاه نيروگاه هاي گازي قابل تبديل به سيكل تركيبي را عملياتي سازند و صندوق توسعه ملي نيز در اين زمينه همكاري خواهد كرد.
.
** ايران تا پايان سال به جمع كشورهاي توليدكننده انبوه كنتورهاي هوشمند مي پيوندد

معاون وزير نيرو خاطرنشان كرد: تمام كشورهاي توسعه يافته و صنعتي نسبت به تبديل تدريجي كنتورهاي برق به كنتورهاي هوشمند اقدام كرده اند.
وي گفت: كنتورهاي هوشمند قابليت قرائت از راه دور را دارند و بر اين اساس، قابل تعرفه گذاري از راه دور بوده و مي توان مديريت بار داشت و ميزان مصرف مشتريان را كنترل كرد.
فلاحتيان تصريح كرد: كاهش تلفات برق در شبكه ها، كنترل مصرف مشتركان، جلوگيري از مصرف غيرمجاز برق، تامين برق مورد نياز مردم با كيفيت مناسب و كاهش قيمت تمام شده برق، از مزاياي نصب كنتورهاي هوشمند است.
وي گفت: طي دو سال گذشته كوشش مضاعفي در اين عرصه شده و وزارت نيرو نيز طي ماه هاي اخير تعاملات و همكاري هاي لازم را با شركت هاي توليدكننده داخلي داشته است.
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي تصريح كرد: ايران اسلامي تا پايان امسال به جرگه كشورهاي توليدكننده انبوه كنتورهاي هوشمند خواهد پيوست كه با استاندارد مشخصي توليد شده و قابليت صادرات و رقابت در بازار جهاني را دارا است.
فلاحتيان افزود : اوايل سال 1395 تمام كنتورهاي مشتركان جديد هوشمند خواهد شد و لوازم اندازه گيري و كنتورهاي موجود را نيز به هوشمند تبديل مي شود.
گردهمايي مزبور با ارايه 205 مقاله به صورت سخنراني و 80 مقاله به صورت پوستر ارائه خواهد شد و براساس هماهنگي هاي به عمل آمده، 31 نشست براي ارائه مقالات، 19 همايش و 20 كارگاه آموزشي در آن پيش بيني شده و علاوه بر آن، نمايشگاه جنبي گردهمايي با هدف ارايه آخرين دستاوردهاي اين عرصه با حضور بيش از يكصد شركت داخلي و خارجي برپا شده است.
كنتورهاي هوشمند برق در جهان، از سال 2001 در اروپا و آمريكا با ضرورت ايجاد اشتغال و توجه به محيط زيست رواج پيدا كرد كه تاكنون براي آن استاندارهاي زيادي تعريف شده و همچنان در حال تغيير است،پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2017 استانداردها و پروتكل‌هاي اين نوع كنتور در جهان نهايي شود.
اقتصام (3) 3065 ** 1559