افزايش سرمايه صندوق ضمانت سرمايه گذاري در دولت تدبير و اميد

گرگان - ايرنا - معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي سازمان صنايع كوچك و شركت شهرك هاي صنعتي ايران گفت: با حمايت دولت اكنون صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنايع كوچك هزار و 70 ميليارد ريال سرمايه دارد.

به گزارش ايرنا فرشاد مقيمي عصر دوشنبه در مراسم تكريم و معارفه مدير شركت شهرك هاي صنعتي استان گلستان در گرگان بدون اشاره به جزئيات آمار و اعتبار افزود: افزايش سرمايه اين صندوق در دو سال اخير با پي گيري از طريق سازمان و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و حمايت ها و مصوبه دولت تدبير و اميد بوده است.
وي اضافه كرد: حمايت از توليدكنندگان و صنعتگران حوزه صنايع كوچك و همچنين توسعه سرمايه گذاري در اين بخش جزو سياست هاي اصلي و مهم دولت تدبير و اميد در عرصه اقتصاد كشور بوده و با حمايت همه جانبه دولت، مشكلات صنايع كوچك در بخش توليد، تامين مواد اوليه و تجهيزات با ارائه خدمات و ضمانت نامه هاي صندوق مرتفع مي شود.
وي اضافه كرد: اين صندوق بيش از 5 هزار ميليارد ريال ظرفيت جذب سرمايه را دارد و تاكنون دو هزار ميليارد ريال آن در حمايت از صنايع كوچك جذب شده است.

* اطلاعات مكاني 30 هزار هكتار از شهرك هاي صنعتي وارد سامانه شده است
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي سازمان صنايع كوچك و شركت شهرك هاي صنعتي ايران گفت: تاكنون اطلاعات مكاني 30 هزار هكتار از مساحت شهرك هاي صنعتي براي جستجوي آسان سرمايه گذاران براي انتخاب زمين در شهرك ها و رفع واسطه گري به منظور سرمايه گذاري وارد سامانه (GIS) شده است.
مقيمي با بيان اينكه 36 هزار واحد صنعتي در 267 شهرك صنعتي كشور فعال است، افزود: بهره برداري رسمي از طرح (GIS) در سفر آتي استاني رئيس جمهوري مورد بهره برداري خواهد گرفت.
سامانه اطلاعات مكاني (GIS) به عنوان علم مديريت اطلاعات مكاني قادر است ابزارهاي مناسب جهت رفع مشكلات و پيچيدگي هاي تعيين مكان بهينه را در اختيار تصميم گيرندگان صنعتي قرار دهد.

* حدود سه هزار واحد صنعتي در دست ساخت 80 درصد پيشرفت دارند
مقيمي افزود: اكنون حدود سه هزار واحد صنعتي در دست ساخت در شهرك هاي صنعتي كشور از پيشرفت فيزيكي 80 درصدي برخوردارند همچنين 28 هزار ايجاد ساختمان واحد صنعتي براي فعاليت در شهرك هاي صنعتي در دست پي گيري است كه با بهره برداري از آن دست كم براي حدود 58 هزار نفر ايجاد شغل خواهد شد.

* رتبه 26 گلستان در بخش صنعت كشور
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي سازمان صنايع كوچك و شركت شهرك هاي صنعتي ايران گفت: در ارزيابي انجام شده، گلستان در بخش صنعت رتبه 26 استاني كشور را داراست كه شايسته اين استان نيست.
وي افزود: طبق ارزيابي انجام شده توسط اين سازمان، گلستان در گروه 3 قرار گرفته است و در اين گروه 9 استان وجود دارد كه در بين آنها جايگاه گلستان رتبه 6 است و اين رتبه در سال هاي 92 و 93 نيز تكرار شده است.
وي اضافه كرد: انتظار مي رود استان گلستان در رونق صنعت و سرمايه گذاري بهتر از گذشته شود.

*منطقه آزاد تجاري در گلستان ظرفيت بسيار خوب براي رونق است
مقيمي ادامه داد: ايجاد منطقه آزاد تجاري در شمال استان گلستان با دسترسي آسان به نقطه مرزي، فرودگاه و خط ريلي و بندر داراي ظرفيت بسيار مناسب براي رونق اقتصادي منطقه است.
وي افزود: ايجاد منطقه آزاد اينچه برون در گلستان در بهترين منطقه دردست ايجاد است كه در پي آن ايجاد شهرك صنعتي مي تواند نقش به سزايي در جذب سرمايه گذار داخلي و خارجي داشته باشد.
وي اضافه كرد: جذب سرمايه گذار خارجي در شهرك صنعتي منطقه آزاد تجاري استان گلستان بايد يكي از اولويت هاي شركت شهرك هاي صنعتي استان باشد.
وي همچنين با اشاره به وجود 613 واحد فعال در 22 شهرك صنعتي گلستان، گفت: اكنون 480 واحد صنعتي در اين شهرك ها با 58 درصد ظرفيت خود فعاليت دارند.
وي با بيان اينكه كمبود نقدينگي باعث شده 80 درصد واحدهاي صنعتي شهرك هاي صنعتي گلستان زير ظرفيت به فعاليت ادامه مي دهند از مسئولان ارشد استان خواست براي رونق واحدهاي صنعتي حمايت خود را بيش از گذشته افزايش دهند.

* گلستان نيازمند به توجه به رونق اقتصاد صنعتي دارد
همچنين در اين مراسم معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري گلستان گفت: اين استان در شرايط كنوني نيازمند توجه براي سرمايه گذاري در رونق اقتصاد صنعتي را دارد.
محمود ربيعي افزود: با سرمايه گذاري در اقتصاد صنعتي گلستان مي توان كمك به عقب ماندگي به جا مانده از گذشته را جبران كرد.
وي اضافه كرد: براي رونق اقتصاد صنعتي گلستان نياز به تفاهم و همراهي مسئولان دستگاه ها و تغيير همراه با تحول با استفاده از تمامي ظرفيت ها به ويژه بخش خصوصي و توجه دقيق به رعايت اصل 44 براساس توصيه هاي رهبر معظم انقلاب مبتني بر اقتصاد مقاومتي را داريم.
وي گفت: امروز ديگر نبايد نسخه توسعه استان گلستان را فقط به نام كشاورزي بست بلكه بايد با شرايط روز براي توسعه آن اقدام كرد و ضمن كمك به كشاورزي، گردشگري و صنعت را در استان رونق دهيم.
مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي گلستان نيز با اشاره به اين كه حوزه صنعت نقش مهمي در توسعه پايدار دارد، گفت: در اين استان نيز بايد به اين مهم توجه ويژه شود.
حجت اله خليل زاده صورتي افزود: در حوزه رونق صنعت گلستان ضعف فراواني داريم و نمونه بارز آن رتبه 26 استاني و ساماندهي نيافتن (GIS) در شهرك هاي صنعتي است ولي با ظرفيت هاي بسيار خوبي كه داريم مي توان با كار كارشناسي درست، فضاي رو به رشد صنعت را در استان مديريت كرد و رونق شركت شهرك هاي صنعتي استان را به سال هاي رونق خود بازگرداند.
وي همچنين به ايجاد منطقه آزاد تجاري در شمال گلستان اشاره كرد و گفت: سرمايه گذاري در اين منطقه بسيار لازم است زيرا پايگاه اصلي صنعت بزرگ استان گلستان محسوب مي شود و فقر محروميت از صنعت و اشتغال استان را به خوبي حل خواهد كرد.
وي سرمايه گذاري براي ايجاد زيرساخت در منطقه آزاد تجاري را هزار و 500 ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: اين در حاليست كه در 6 سال اخير فقط 150 ميليارد ريال سرمايه گذاري شده است.
وي اضافه كرد: انتظار است مجموعه مديريت استان گلستان نگاه ويژه به رونق صنعت در استان داشته باشند تا از ظرفيتي كه در حال فراهم شدن است نهايت بهره را برد.
در پايان اين مراسم از خدمات 21 ماهه مدير سابق شركت شهرك هاي صنعتي استان گلستان
با اهدا لوح تقدير به عمل آمد.
استان گلستان با يك ميليون و 850 هزار نفر در شمال كشور قرار دارد كه امرار معاش ساكنان اين استان بيشتر از طريق كشاورزي انجام مي شود.
استان گلستان ضمن داشتن كشتزارهاي حاصل خيز، با كشور تركمنستان همسايه است كه ظرفيت بسيار مناسب براي جذب سرمايه گذار خارجي را دارد.
6204/6203/1772