نروژ: صادركنندگان گاز دانش این صنعت را در اختیار یكدیگر بگذارند

تهران- ایرنا- مدیركل وزارت نفت نروژ خواستار همكاری كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز شد و گفت: اعضای این مجمع باید اطلاعات و دانش خود از این صنعت را در اختیار یكدیگر قرار دهند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، لاریس اریك آموت، عصر امروز (دوشنبه) در سومین مجمع كشورهای صادركننده گاز گفت: بازار گاز در آینده تغییرات زیادی مشاهده خواهد كرد؛ برای اینكه بتوانیم به تقاضاهای آینده پاسخ دهیم باید تغییراتی را در زیرساخت‌های خود ایجاد كنیم.
مدیركل وزارت نفت نروژ افزود: فرض ما بر این است كه اروپا بیش از گذشته به اهمیت گاز پی برده زیرا اكنون در اروپا از گاز برای گرمایش، تولید برق و خوراك صنایع استفاده می‌شود.
وی با تاكید بر اینكه گاز باید یكی از مهمترین محورهای كنفرانس تغییر اقلیم باشد، گفت: استفاده از گاز به جای زغال سنگ سبب كاهش شدید تولید گاز دی اكسید كربن خواهد شد.
اریك آموت افزود: علاوه بر این، گاز در مقابل انرژی های خورشیدی و بادی بسیار انعطاف پذیر است و اگر به جای زغال سنگ، خود را متعهد به استفاده از گاز بكنیم، تغییر اقلیم، كمتر اتفاق می افتد.
وی همچنین گفت: گاز می تواند هزینه دستیابی به اهداف هزاره سازمان ملل و اهداف توسعه ای سازمان ملل را كاهش دهد.
مدیركل وزارت نفت نروژ در ادامه با بیان اینكه 20 درصد از گاز اروپا توسط این كشور تامین می شود، گفت: ما سال هایی طولانی به كشورهای اروپایی گاز صادر كرده ایم و در آینده نیز خود را متعهد به توسعه هر چه بیشتر این صنعت می دانیم.
وی خاطرنشان كرد: بزودی خبرهایی از كشف ذخایر جدید گازی در نروژ منتشر خواهد شد.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رئیس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رئیس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام ** 9189 ** 2023