مخالفت شورای مسلمانان بریتانیا با طرح كاهش بودجه پلیس انگلیس

لندن - ایرنا - «مقداد ورسی» مشاور امنیتی شورای مسلمانان بریتانیا ضمن انتقاد از طرح دولت انگلیس برای كاهش بودجه پلیس این كشور اعلام كرد این مساله سبب تضعیف تعامل مردم با پلیس و آسیب رساندن به فرایند جمع‌آوری اطلاعات خواهد شد.

به گزارش ایرنا، مقداد ورسی، مشاور و سخنگوی شورای مسلمانان بریتانیا در امور امنیتی و مبارزه با تروریسم در گفت‌وگو با آبزرور گفت: كاهش بودجه پلیس تاكنون سبب شده است تا فرصت ارتباط میان جوامع و سازمان‌های غیردولتی با این نهاد نظارتی تضعیف شود.
وی افزود: اكنون معلوم نیست كه كاهش بیشتر بودجه یلیس انگلیس در این زمینه تا چه میزان شرایط را دشوارتر خواهد كرد.
ورسی ادامه داد: برای اینكه سیاست تأثیرگذارتری برای مقابله با تروریسم تدبیر شود این مهم است كه پلیس از طریق مشورت بر پایه اطمینان، با جوامع تعامل نماید.
این فعال مدنی ضمن تأكید بر اهمیت «ارتباط مردم با پلیس‌های محلی» خاطرنشان ساخت: دیدگاه ما كه مورد تائید متخصصان نیز است مبتنی بر این است كه پلیس‌های محلی، بایستی به‌جای مأمورین ویژه مبارزه با تروریسم، برای تعامل با مردم حضور داشته باشند.
ورسی همچنین ضمن انتقاد از راهبرد دولت انگلیس برای مقابله با تروریسم گفت: برخی از سازمان‌های وابسته به ما گلایه می‌كنند كه در جریان برنامه‌های مناسبتی‌شان، در تعامل با پلیس، از سوی افسران مبارزه با تروریسم مورد بازجویی قرارگرفته‌اند كه این رویكرد سبب بروز نگرانی و كاهش علاقه‌مندی برای تعامل با پلیس شده است.
'شورای مسلمانان بریتانیا'، كه نمایندگی 500 مسجد و برخی از مراكز اسلامی را بر عهده دارد، در حالی این اظهارات را بیان می‌كند كه جورج آزبورن، وزیر دارایی انگلیس اعلام كرده است تا به‌عنوان بخشی از طرح بررسی جامع هزینه‌های دولت، درصدد است تا بودجه پلیس انگلیس را تعدیل دهد.
آزبورن در گفت‌وگو با شبكه تلویزیونی «بی‌بی‌سی» در پاسخ به‌احتمال عقب‌نشینی دولت از طرح كاهش بودجه پلیس در پی حملات تروریستی در پاریس گفت: 'این تصمیمات پیش از واقعه پاریس اتخاذ شد؛ به‌رغم اینكه این مساله نگرانی‌هایی را بر خصوص سطح امنیت كشور به دنبال داشته اما این تهدید، پیش از واقعه پاریس نیز وجود داشت.'
وی در رابطه با كاهش شمار افسران پلیس انگلیس نیز هیچ احتمالی را رد نكرد و گفت: ما در این جریان تصمیمات سختی را گرفتیم.
در همین حال شماری از افسران ارشد پلیس و مقامات امنیتی انگلیسی نیز نسبت به گسترش سیاست های ریاضتی دولت در بخش های امنیتی ابراز نگرانی كرده و معتقدند این اقدام سبب تعدیل مأموران محلی و متعاقب آن ضعف اطلاعاتی خواهد شد.
«ایان بلر» فرمانده سابق پلیس متروپلیتن لندن نیز در یادداشتی در نشریه آبزرور نوشت: جایی در دولت، فردی ذی نفوذ وجود دارد ( جورج آزبورن وزیر دارایی ) كه نمی فهمد جاسوسی تنها از ابر رایانه های ستاد ارتباطات انگلیس «جی سی اچ كیو» (سازمان جاسوسی انگلیس) استخراج نمی شود؛ بلكه نیازمند كار آرام و صبورانه پلیس است.
وی افزود: در حال حاضر با خطرناك ترین تهدیدات تروریستی در تاریخ خود مواجه هستیم . پلیس انگلیس با سابقه موفقی كه در زمینه مبارزه با تروریسم داشته به خوبی خودش را با شرایط وفق داده است. اما در صورت كاهش شمار نیروهای پلیس محلی و واكنش سریع به حملات هم زمان، مردم جانشان را از دست خواهند داد و دولت آسیب خواهد دید.
وی با اشاره به بمب گذاری جولای سال 2005 در شبكه حمل ونقل عمومی لندن، عنوان كرد كه یكی از نقاط ضعف دستگاه امنیتی در آن زمان نبود پلیس های محلی بوده است.
وی افزود: این گروه به رغم كم تعداد بودنش اما حضور دارد؛ با این حال همین تعداد هم قرار است از بین برود.
«ایان بلر» در سال های 2005 تا 2008 فرمانده پلیس متروپلیتن لندن را برعهده داشت.
در همین رابطه «رابرت كوئیك» فرمانده سابق پلیس «اسكاتلند یارد» نیز به روزنامه گاردین گفته است: «اگر پلیس محلی حذف شود، توان پلیس برای مقابله با تروریسم لطمه خواهد خورد. [این موضوع] به كاهش اطلاعات، اعتماد و اطمینان منجر خواهد شد.»
وی بیان داشت: تامین اطلاعات محلی كه منجر به شناسایی مظنونان می شود لازمۀ مقابله با تروریسم است.
«برنارد هوگان هو» رئیس پلیس متروپلیتن لندن نیز دربارۀ تعدیل بودجه پلیس انگلیس به دولت هشدار داده و گفته است كه «اگر تعدیل بودجه به همین منوال پیش برود من حقیقتاً نگران امنیت لندن هستم»
وی همچنین عنوان كرده است كه تعدیل 800 میلیون پوندی بودجه پلیس انگلیس به معنی تعدیل پنج هزار مامور است.
انتظار می رود میزان تعدیل بودجه پلیس كه بخشی از طرح بررسی جامع هزینه های دولت است، در چهارشنبه این هفته توسط جورج آزبورن اعلام شود.
اروپام**4**ن*1552