اعتراف فرستاده آمریكا به استفاده مخالفان سوریه از سلاح های شیمیایی

تهران – ایرنا – نماینده آمریكا در سازمان منع سلاح های شیمیایی با اشاره به استفاده تروریست های مخالف دولت در سوریه از سلاح های ممنوعه شیمایی گفت: كاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ داخلی این كشور اندك اندك دارد به پدیده ای عادی تبدیل می شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از لاهه، «رافائل فولی» (Rafael Foley) این سخنان را روز دوشنبه و در حاشیه نشستی بیان كرد كه به خاطر استفاده تروریست های موسوم به «طرف غیردولتی» در سوریه از ماده شیمیایی خردل سولفور برگزار شده بود.
این گروه شبه نظامی كه از آن با نام «طرف غیردولتی» یادشده است، از سلاح شیمیایی در ماه اوت (مرداد - شهریور) در شهرك مارع استفاده كرده بود.
«فولی» مدعی شد، شبه نظامیان مخالف دولت، در شهرك مارع در مرز تركیه مستقر بودند.
متن سخنرانی فولی در تارنمای رسمی سازمان منع سلاح های شیمیایی در لاهه منتشر شده است.
«مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه هفته گذشته هشدار داد كه شركای تروریست هایی كه 22 آبان به پاریس حمله كرده بودند، ممكن است از سلاح های شیمیایی و زیستی هم استفاده كنند.
پیمان موسوم به كنوانسیون سلاح های شیمیایی كه سال 1993 امضا و سال 1997اجرایی شد، تولید، انباشت و كاربرد این سلاح ها را ممنوع و تخطی از آن را مشمول پیگیرد قانونی می داند.
تاكنون 192 كشور جهان این كنوانسیون را تایید كرده اند. رژیم صهیونیستی كنوانسیون یادشده را امضا كرده اما از تصویب آن سر باز زده است.
شماری از كشورها نیز هنوز كنوانسیون سلاح های شیمیایی را امضا نكرده اند.
اروپام**9163**1144