۲ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۴۸
کد خبر: 81850947
۰ نفر
رتبه 26 گلستان در بخش صنعت كشور

گرگان - ایرنا - معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع كوچك و شركت شهرك های صنعتی ایران گفت: در ارزیابی انجام شده از سوی این سازمان، گلستان در بخش صنعت ایران رتبه 26 را در بین 31 استان كشور دارد كه شایسته موقعیت این استان نیست.

به گزارش ایرنا فرشاد مقیمی عصر دوشنبه در مراسم تكریم و معارفه مدیر شركت شهرك های صنعتی استان گلستان در گرگان افزود: طبق این ارزیابی گلستان در گروه 3 قرار گرفته است و در این گروه مجموعا 9 استان وجود دارد كه در بین آنها جایگاه گلستان رتبه 6 است و این رتبه در سال های 92 و 93 نیز تكرار شده است.
وی اضافه كرد: انتظار می رود استان گلستان در رونق صنعت وسرمایه گذاری بهتر از گذشته شود.

*منطقه آزاد تجاری در گلستان ظرفیت بسیار خوب برای رونق است
مقیمی اظهار كرد: ایجاد منطقه آزاد تجاری در شمال استان گلستان با دسترسی آسان به نقطه مرزی، فرودگاه و خط ریلی و بندر دارای ظرفیت بسیار مناسب برای رونق اقتصادی منطقه است.
وی افزود: ایجاد منطقه آزاد اینچه برون در گلستان در بهترین منطقه دردست ایجاد است كه در پی آن ایجاد شهرك صنعتی می تواند نقش به سزایی در جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی داشته باشد.
وی اضافه كرد: جذب سرمایه گذار خارجی در شهرك صنعتی منطقه آزاد تجاری استان گلستان باید یكی از اولویت های شركت شهرك های صنعتی استان باشد.
وی همچنین با اشاره به وجود 613 واحد فعال در 22 شهرك صنعتی گلستان، گفت: اكنون 480 واحد صنعتی در این شهرك ها با 58 درصد ظرفیت خود فعالیت دارند.
وی با بیان اینكه كمبود نقدینگی باعث شده 80 درصد واحدهای صنعتی شهرك های صنعتی گلستان زیر ظرفیت به فعالیت ادامه می دهند از مسوولان ارشد استان خواست برای رونق واحدهای صنعتی حمایت خود را بیش از گذشته افزایش دهند.

* رشد سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری در دولت تدبیر و امید
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع كوچك و شركت شهرك های صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: با حمایت دولت اكنون صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع كوچك هزار و 70 میلیارد ریال سرمایه دارد.
مقیمی بدون اشاره به جزئیات آمار و اعتبار گفت: افزایش سرمایه این صندوق در دو سال اخیر با پی گیری از طریق سازمان و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و حمایت ها و مصوبه دولت تدبیر و امید بوده است.
وی اضافه كرد: حمایت از تولیدكنندگان و صنعت گران حوزه صنایع كوچك و همچنین توسعه سرمایه گذاری در این بخش جزو سیاست های اصلی و مهم دولت تدبیر و امید در عرصه اقتصاد كشور بوده و با حمایت همه جانبه دولت، مشكلات صنایع كوچك در بخش تولید، تامین مواد اولیه و تجهیزات با ارایه خدمات و ضمانت نامه های صندوق مرتفع می شود.
وی اضافه كرد: این صندوق بیش از 5 هزار میلیارد ریال ظرفیت جذب سرمایه را دارد و تاكنون دو هزار میلیارد ریال آن در حمایت از صنایع كوچك جذب شده است.

*اطلاعات مكانی 30 هزار هكتار از شهرك های صنعتی وارد سامانه ( GIS) شده است
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع كوچك و شركت شهرك های صنعتی ایران گفت: تاكنون اطلاعات مكانی 30 هزار هكتار از مساحت شهرك های صنعتی برای جستجوی آسان سرمایه گذاران برای انتخاب زمین در شهرك ها و رفع واسطه گری به منظور سرمایه گذاری وارد سامانه (GIS) شده است.
مقیمی با بیان اینكه 36 هزار واحد صنعتی در 267 شهرك صنعتی كشور فعال است، افزود: بهره برداری رسمی از طرح (GIS) در سفر آتی استانی رئیس جمهوری مورد بهره برداری خواهد گرفت.
سامانه اطلاعات مكانی (GIS) به عنوان علم مدیریت اطلاعات مكانی قادر است ابزارهای مناسب جهت رفع مشكلات و پیچیدگی های تعیین مكان بهینه را در اختیار تصمیم گیرندگان صنعتی قرار دهد.

*حدود سه هزار واحد صنعتی دردست ساخت 80 درصد پیشرفت دارند
مقیمی افزود: اكنون حدود سه هزار واحد صنعتی در دست ساخت در شهرك های صنعتی كشور از پیشرفت فیزیكی 80 درصدی برخوردارند همچنین 28 هزار ایجاد ساختمان واحد صنعتی برای فعالیت در شهرك های صنعتی در دست پی گیری است كه با بهره برداری از آن دست كم برای حدود 58 هزار نفر ایجاد شغل خواهد شد.

*گلستان نیازمند به توجه به رونق اقتصاد صنعتی دارد
همچنین در این مراسم معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری گلستان گفت: این استان در شرایط كنونی نیازمند توجه برای سرمایه گذاری در رونق اقتصاد صنعتی را دارد.
محمود ربیعی افزود: با سرمایه گذاری در اقتصاد صنعتی گلستان می توان كمك به عقب ماندگی به جا مانده از گذشته را جبران كرد.
وی اضافه كرد: برای رونق اقتصاد صنعتی گلستان نیاز به تفاهم و همراهی مسوولان دستگاه ها و تغییر همراه با تحول با استفاده از تمامی ظرفیت ها به ویژه بخش خصوصی و توجه دقیق به رعایت اصل 44 براساس توصیه های رهبر معظم انقلاب مبتنی بر اقتصاد مقاومتی را داریم.
وی گفت: امروز دیگر نباید نسخه توسعه استان گلستان را فقط به نام كشاورزی بست بلكه باید با شرایط روز برای توسعه آن اقدام كرد و ضمن كمك به كشاورزی، گردشگری و صنعت را در استان رونق دهیم.
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی گلستان نیز با اشاره به این كه حوزه صنعت نقش مهمی در توسعه پایدار دارد، گفت: در این استان نیز باید به این مهم توجه ویژه شود.
حجت اله خلیل زاده صورتی افزود: در حوزه رونق صنعت گلستان ضعف فراوانی داریم و نمونه بارز آن رتبه 26 استانی و ساماندهی نیافتن (GIS) در شهرك های صنعتی است ولی با ظرفیت های بسیار خوبی كه داریم می توان با كار كارشناسی درست، فضای روبه رشد صنعت را در استان مدیریت كرد و رونق شركت شهرك های صنعتی استان را به سال های رونق خود بازگرداند.
وی همچنین به ایجاد منطقه آزاد تجاری در شمال گلستان اشاره كرد و گفت: سرمایه گذاری در این منطقه بسیار لازم است زیرا پایگاه اصلی صنعت بزرگ استان گلستان محسوب می شود و فقر محرومیت از صنعت و اشتغال استان را به خوبی حل خواهد كرد.
وی سرمایه گذاری برای ایجاد زیرساخت در منطقه آزاد تجاری را هزار و 500 میلیارد ریال اعلام كرد و افزود: این در حالیست كه در 6 سال اخیر فقط 150 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
وی اضافه كرد: انتظار است مجموعه مدیریت استان گلستان نگاه ویژه به رونق صنعت در استان داشته باشند تا از ظرفیتی كه در حال فراهم شدن است نهایت بهره را برد.
در پایان این مراسم از خدمات 21 ماهه رحمن محمدزاده مدیرعامل سابق با اهدا لوح تقدیر به عمل آمد.
استان گلستان با یك میلیون و 850 هزار نفر در شمال كشور قرار دارد كه امرار معاش ساكنان این استان بیشتر از طریق كشاورزی انجام می شود.
استان گلستان ضمن داشتن كشتزارهای حاصل خیز، با كشور تركمنستان همسایه است كه ظرفیت بسیار مناسب برای جذب سرمایه گذار خارجی را دارد.
6204/6203