جهانگیری:رسیدگی به پرونده زنجانی،اثبات كننده اراده نظام در برخورد با متخلفان است

تهران-ایرنا- معاون اول رییس جمهوری با قدردانی از دستگاه قضایی به خاطر پیگیری های دقیق پرونده بابك زنجانی گفت: جدیت و اهتمام در نحوه رسیدگی به این پرونده، اثبات كننده اراده جدی نظام در برخورد با متخلفان و سوءاستفاده گران است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی عصر امروز -دوشنبه- به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به آخرین وضعیت پرونده بابك زنجانی، افزود: متخلفین و سوء استفاده گرانی كه تصور می كنند با قلدری می توانند با اتكاء به حامیان خود در مقابل نظام و دستگاه قضایی بایستند، باید بدانند كه اراده جدی نظام، مقام معظم رهبری و قوای سه گانه این است كه بصورت جدی با مفاسد اقتصادی برخورد شود و در این مسیر هیچ گونه اغماض و كوتاهی صورت نخواهد گرفت.
وی در ادامه این جلسه با تاكید بر اهمیت ضرورت مبارزه با پولشویی اظهار داشت: مبارزه با پولشویی باید به صورت جدی در دستور كار همه دستگاه ها به خصوص قوه قضائیه، وزارت اقتصاد و بانك مركزی قرار گیرد و دستگاه های مسئول گزارش عملكرد خود را در این خصوص به شكل مستمر ارائه كنند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینكه برای مقابله با تخلفات و پولشویی نیازمند همراهی مردم با نظام هستیم، تصریح كرد: لازم است ابعاد، زوایا و ضرورت مبارزه با پولشویی برای مردم تبیین شود تا ضمن فرهنگ سازی، آحاد جامعه از كم و كیف مسئله پولشویی و عوارض ناشی از آن بر اقتصاد كشور مطلع شوند.
جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی وزارت اقتصاد در خصوص تعداد و روند رسیدگی به پرونده های مرتبط با پولشویی،خواستار آسیب شناسی دقیق برای كشف علل كندی در رسیدگی به این پرونده ها شد و افزود: نتایج این آسیب شناسی ظرف یك ماه آینده در جلسات آتی ستاد مطرح شود تا تصمیم گیری مقتضی در خصوص آن انجام شود.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه نیز در این جلسه با اشاره به برنامه های دولت و قوه قضائیه برای ساماندهی موسسات مالی و اعتباری، از بانك مركزی و دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی خواست پیشنهاد و طرح جامعی برای نحوه اطلاع رسانی درخصوص ساماندهی این گونه موسسات متخلف تدوین كنند.
در این جلسه دادستان عمومی و انقلاب تهران هم گزارشی از آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده بابك زنجانی ارائه كرد و با تاكید بر اهمیت ضرورت مبارزه با پولشویی، گفت: جرائم كلان اقتصادی معمولا با روش پولشویی قابل انجام هستند و این موضوع اهمیت مبارزه با پولشویی را دو چندان می كند.
جعفری دولت آبادی افزود: اهمیت مبارزه با پولشویی ایجاب می كند تا با برگزاری یك همایش علمی به ابعاد و زوایای مختلف آن پرداخته شود و راهكارهای پیشگیری و مقابله با پولشویی مورد بررسی قرار گیرد.
در این جلسه كه نایب رییس مجلس شورای اسلامی، وزرای اطلاعات، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی،رییس كل بانك مركزی، رییس كل دیوان محاسبات كشور و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، گزارشی درخصوص روند اجرای قانون مبارزه با پولشویی،میزان تحقق تكالیف دستگاه های مشمول و الزامات اجرای كامل این قانون ارائه شد.
سیام**3070**1449 /7261