وزیر نفت عمان: تداوم كاهش قیمت ها، صادرات گاز را تهدید می كند

تهران- ایرنا- وزیر نفت و گاز عمان گفت: تداوم كاهش قیمت گاز، صادرات به بازارهای بین المللی را با مخاطرات جدی مواجه می كند.

به گزارش ایرنا، 'محمدبن حمد الرمحی' عصر امروز(دوشنبه) در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی.ئی.سی.اف) در سالن اجلاس سران تهران، افزود: عمان از منابع و ذخایر سرشار گاز برخوردار است كه امیدواریم بتوانیم آن را برای كشور خود استفاده كرده و به سایر كشورهای جهان نیز صادر كنیم.
وی، بر لزوم توجه به جنبه های اقتصادی و زیست محیطی تولید و صادرات گاز تاكید و تصریح كرد: وظیفه داریم ، پایداری این محصول را بیش از پیش تضمین كنیم.
الرمحی افزود: وضعیت فعلی بازار جهانی، پایداری و امنیت منابع گاز را تهدید می كند و همانند نفت، صادرات ال.ان.جی در بازارهای بین المللی به میزان دو سوم كاهش یافته كه سبب نگرانی ما شده است.
وی هشدار داد، با ادامه كاهش قیمت ها، شاهد سرمایه گذاری های كمتر در این صنعت خواهیم بود كه در آن صورت، نمی توان صادرات كافی به بازارهای بین المللی داشت.
وزیر نفت و گاز عمان از مجمع كشورهای صادركننده گاز تقاضا كرد كه راه حلی برای این مشكلات بیابند و این پیام را به سازمان های بین المللی و سایر كشورهای صادركننده نفت و گاز منتقل كنند.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رئیس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رئیس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام (3) 3065 ** 2023