۲ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۳۸
کد خبر: 81850939
۰ نفر
طلا نزديك كف قيمت 6 ساله رسيد

تهران-ايرنا- خبرگزاري رويترز اعلام كرد: كاهش قيمت طلا روز دوشنبه ادامه داشت و به كف قيمت 6 ساله كه هفته گذشته بازار آن را تجربه كرده بود، نزديك شد.

به گزارش گروه اقتصادي ايرنا به نقل از رويترز، افزايش نرخ برابري دلار در مقابل ساير ارزها و اظهارات خوشبينانه مقامهاي بانك مركزي آمريكا در مورد افزايش احتمالي نرخ بهره در اين كشور در ماه آينده از عوامل كاهش قيمت طلا در روز جاري اعلام شد.
قيمت تحويل فوري يا نقدي طلا در ساعت 06:44 صبح امروز به وقت گرينويچ در بازار لندن 0.7 درصد كاهش يافت و به يكهزار و 70.01دلار در هر اونس رسيد و اين سيزدهمين روز در طي 16 روز كاري اخير است كه قيمت طلا در بازار لندن كاهش يافت.
قيمت طلا هفته گذشته در بازار لندن به يكهزار و 64.95 دلار در هر اونس رسيد كه كمترين قيمت از فوريه 2010 تا كنون است.
پس از آنكه آمار منتشر شده در اوايل ماه نوامبر نشان داد كه سطح اشتغال آمريكا افزايش پيدا كرده ، گمانه زني ها در مورد افزايش نرخ بهره در اين كشور قوت گرفت.
سطح اشتغال، مهمترين شاخصي است كه افزايش آن نشان دهنده پيشرفت وضعيت اقتصادي محسوب مي شود و اظهارات خوشبينانه مسئولان بانك مركزي آمريكا نيز اين حدس و گمان ها را تقويت كرد.
بانك مركزي آمريكا كه به منظور تقويت اقتصاد اين كشور نرخ هاي بهره را تا نزديك صفر كاهش داده ، با بهبود اقتصاد اين كشور، در نظر دارد براي نخستين بار در 10 سال گذشته اقدام به افزايش نرخ هاي بهره كند.
افزايش نرخ هاي بهره موجب افزايش نرخ برابري دلار در مقابل ساير ارزها شده و قيمت كالاهايي مانند طلا كه بر حسب دلار قيمت گذاري مي شوند ، براي خريداران گران شده و تقاضا براي آنها را كاهش مي دهد.
نرخ برابري دلار امروز در برابر مجموعه 6 ارز اصلي يورو، ين ژاپن، دلار كانادا، فرانك سوييس، كرون نروژ و پوند انگلستان، به بالاترين سطح خود در هفت ماه گذشته نزديك شد.
افزايش نرخ برابري دلار موجب كاهش قيمت طلا مي شود، زيرا اين دو در خلاف حهت يكديگر حركت مي كنند.
همچنين در بازار لندن امروز در ساعت ياد شده، قيمت تحويل فوري هر اونس نقره با 1.8 درصد كاهش به 13.91 دلار، پلاتين با 0.7 درصد كاهش به 845.24 دلار و پالاديوم با 1.7 درصد كاهش به 550.25 دلار رسيد.
بازار كامكس نيويورك نيز در ساعت ياد شده هر اونس طلا با 0.7 درصد كاهش به قيمت يكهزار و 69.3 دلار و نقره با 1.3 درصد كاهش به قيمت 13.9 دلار معامله شد.
كارشناسان اقتصادي براين باورند كه قيمت طلا امسال به علت بي‌ثباتي ناشي از عدم مشخص شدن جدول زمان‌بندي نخستين افزايش نرخ بهره بانكي آمريكا در نزديك به يك دهه گذشته، كاهش يافت.
اقتصام(6)1063 ** 1559