تاكید لیبی بر همكاری صادركنندگان گاز برای ثبات قیمت واقعی آن

تهران- ایرنا- وزیر آموزش كشور لیبی گفت:همكاری و تعامل همه كشورهای عضو مجمع كشورهای صادر كننده گاز برای حفظ و ثبات قیمت واقعی گاز ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا فتحی المجبری امروز(دوشنبه) در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادر كننده گاز افزود: ضروری است كشورهای عضو با همكاری و تعامل بیشتر نسبت به حفظ ثبات قیمت واقعی گاز در نوسان بازار جهانی گام بردارند.
وی با بیان اینكه نوسان های زیاد قیمت گاز بر اقتصاد كشورهای عضو اثرگذار خواهد بود، گفت: كاهش قیمتها تاثیرات منفی زیادی در پی خواهد داشت لذا تلاش برای ثبات قیمتها و ثبات قیمت واقعی گاز ضروری است.
المجبری بر انجام پژوهش های بنیادی برای اینكه گاز دوستدار طبیعت باشد، تاكید كرد و افزود: مسئولیت اجتماعی در مقابل نسل های آینده اجازه نمی دهد به این موضوع بی توجه بود.
وزیر آموزش لیبی تاكید كرد: گاز دوستدار طبیعت است از این رو باید اقداماتی انجام داد تا آلودگی های ناشی از آن كه به تغییر اقلیم منجر می شود، از بین برود.
وی، ایجاد شفافیت بیشتر در این زمینه به همكاری و تعامل همه اعضای جی.ئی.سی.اف تاكید و تصریح كرد: باید راهی پیدا كرد تا منافع گاز، بیشتر به اقشار آسیب پذیر كشورهای عضو برسد.
المجبری با بیان اینكه فساد و عدم شفافیت در گاز می تواند نفرینی برای دارندگان این منابع طبیعی باشد، تصریح كرد: باید با تعامل همه اعضاء، ضمن كاهش فساد در عرصه گاز، منافع آن را در اختیار همه گروه های جامعه قرار داد.
وزیر آموزش لیبی، تاسیس مجمع كشورهای صادركننده گاز در سال 2008 در مسكو را یادآور شد و گفت: از آن زمان تاكنون موفقیت های زیادی حاصل شده است و برای تداوم آن، همكاری ها باید بیشتر شود.
وی در ادامه با تاكید بر ضرورت تعامل و همكاری بیشتر اعضا، افزود: لیبی آماده همه گونه همكاری با سایر اعضای این مجمع است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رئیس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رئیس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام(3)2078** 2023