۲ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۳۰
کد خبر: 81850925
۰ نفر

تهران- ایرنا- وزیر اقتصاد هلند از آمادگی این كشور برای افزایش همكاری بین المللی در بخش انرژی خبر داد و گفت: هماهنگی بین مجمع كشورهای صادركنندگان گاز در آینده باعث نوآوری در این بخش می شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، هنگ كام عصر دوشنبه در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز افزود: هلند علاقه مند است شراكت خود را با شركت های تولیدكننده گاز همچون ایران افزایش دهد و تجربیات خود را به اشتراك بگذارد تا یك بازار پویا داشته باشیم.
وی ادامه داد: این اولین باری است كه به كشور ایران سفر می كنم و به خاطر فرهنگ غنی و داشتن جوانان تحصیل كرده كه آینده این كشور را تضمین می كنند، تحت تاثیر قرار گرفتم، كشور ایران را در آستانه یك نوآوری قرار میدهد.
وزیر اقتصاد هلند اظهار داشت: ذخایر گازی ایران در دنیا بی نظیر است و می تواند منابعی برای تزریق این انرژی به دنیا باشد.
هنگ كام خاطرنشان كرد: 70 درصد ذخایر گازی دنیا در اختیار كشورهای صادركننده قرار دارد كه این باعث شده این مجمع قدرت زیادی داشته باشد.
وی با یادآوری این كه مصرف گاز در دنیا در حال افزایش است، گفت: دوران طلایی گازی شروع شده است و كشورها نگران گرم شدن كره زمین هستند و به همین دلیل مسایل تغییر اقلیمی و محیط زیست باعث می شود گاز طبیعی برای كشورها اهمیت پیدا كند.
وزیر اقتصاد هلند اظهار داشت: تاثیرات مخرب گاز در محیط زیست كم است به همین دلیل تقاضا برای آن افزایش می یابد و از طرفی بازارهای منطقه ای با هم مرتبط شده اند و این موضوع تاثیرگذار بر روی قیمت گاز بوده و شرایط را رقابتی كرده است.
هنگ كام افزود: این مجمع می تواند پا به پای كشورهای عرضه كننده گاز حركت كند و مصرف گاز در هلند به بیش از نیم قرن می رسد كه در طول این مدت زیرساخت هایی را برای استخراج و امنیت سرمایه گذاری فراهم آوردیم تا گاز را به قیمت نفت برسانیم.
وزیر اقتصاد هلند خاطرنشان ك رد: باید در رابطه با میادین خشكی و دریایی اقداماتی انجام شود و صنایع صنعتی كوچك را برای استفاده از گاز تشویق كنیم. چرا كه گاز نقش تعیین كننده و استراتژیك و راهبردی در مجمع دارد.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رییس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رییس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام **1053** 3061**1336