افسردگي جزو مهمترين دلايل خودكشي در كهگيلويه و بويراحمد است

ياسوج - ايرنا - مديركل دفتر فرهنگي و اجتماعي استانداري كهگيلويه و بويراحمد گفت: بررسي ها نشان مي دهد كه افسردگي و اختلالات عاطفي، روحي و رواني جزو مهمترين دلايل بروز معضل و آسيب اجتماعي خودكشي در اين استان است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حجت الاسلام سيد علي فتح ميرمحمدي روز دوشنبه در نشست كارگروه فرهنگي و اجتماعي كهگيلويه و بويراحمد افزود: شكست در زندگي، حقارت و سرخوردگي اجتماعي، مشكلات اقتصادي، فقر و بيكاري از ساير دلايل بروز آسيب و معضل اجتماعي خودكشي در اين استان محسوب مي شود.
وي بدون اشاره به آمار، بيان كرد: كهگيلويه و بويراحمد در رديف استان هاي داراي آمار بالا در زمينه معضل و آسيب مهم اجتماعي خودكشي است و در كنار استان هاي ايلام و چهارمحال و بختياري بيشترين ميزان خودكشي را نسبت به جمعيت دارد.
ميرمحمدي اظهار كرد: به طور ميانگين از هر 100 هزار نفر جمعيت كهگيلويه و بويراحمد 18 نفر اقدام به خودكشي مي كنند كه ممكن است موفق و يا ناموفق باشد.
وي عنوان كرد: بر اساس تحقيقات انجام شده متوسط سن خودكشي در كهگيلويه و بويراحمد كاهش يافته و بين 18 تا 24 سال است.
ميرمحمدي ابراز داشت: حاشيه نشيني از جمله پديده هاي در حال گسترش در شهرهاي كهگيلويه و بويراحمد است كه بايد براي كاهش و يا رفع آن چاره انديشي شود.
وي افزود: تامين امكانات رفاهي در مناطق روستايي كهگيلويه و بويراحمد براي جلوگيري از مهاجرت بي رويه روستائيان به شهرها از راهكارهاي مناسب در راستاي كاهش معضل حاشيه نشيني است كه براي تحقق آن بايد برنامه ريزي شود.
ميرمحمدي گفت: حاشيه نشيني در افزايش بروز برخي معضلات و آسيب هاي اجتماعي شامل نزاع هاي دسته جمعي و توزيع مواد مخدر در كهگيلويه و بويراحمد دخيل است.
وي بيان كرد: برگزاري كارگاه هاي آموزشي و دوره هاي مشاوره اي براي ساكنان حاشيه شهرهاي كهگيلويه و بويراحمد به منظور آشنايي هر چه بيشتر آنان با انواع آسيب ها و معضلات اجتماعي شامل توزيع مواد مخدر و نزاع هاي دسته جمعي و مشاركت براي مقابله با آنها ضروري است.
ميرمحمدي اظهار كرد: براي كاهش و پيشگيري از دو معضل و آسيب اجتماعي خودكشي و حاشيه نشيني در كهگيلويه و بويراحمد بايد رسانه ها، خبرنگاران، روحانيون، نهادهاي فرهنگي و دانشگاه هاي اين استان با جديت وارد ميدان عمل شوند.
مديركل دفتر امور بانوان و خانواده استانداري كهگيلويه و بويراحمد نيز در اين نشست، گفت: علاوه بر حاشيه شهرهاي اين استان بايد براي زنان روستاها، مناطق عشايري و نقاط دورافتاده استان نيز اطلاع رساني و آگاهي بخشي در زمينه آشنايي با انواع معضلات و آسيب هاي اجتماعي انجام شود.
فريبا رحمان پور خواستار ارائه آموزش هاي لازم به زنان كهگيلويه و بويراحمد در زمينه آشنايي با حقوق خود در راستاي كاهش انواع آسيب ها و معضلات اجتماعي از جمله خودكشي در استان شد.
7535/6162