كشورهای صادر كننده گاز براساس یك نقشه جهانی در حوزه انرژی گام بردارند

تهران - ایرنا - وزیر انرژی جمهوری آذربایجان گفت: اعضای مجمع كشورهای صادر كننده گاز باید براساس یك نقشه جهانی در بخش انرژی گام بردارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ناطق علی اف روز دوشنبه در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز ضمن ابراز خوشحالی از انتخاب آذربایجان به عنوان عضو ناظر این مجمع بر ضرورت توسعه همكاری های مشترك بین كشورهای عضو تاكید كرد.
وی با بیان این كه باید به طور معقول از منابع انرژی استفاده كنیم، افزود: باید فناوری های جدید در حوزه صرفه جویی را به كار گیریم و از این طریق حمل و نقل را تقویت كنیم.
وزیر انرژی جمهوری آذربایجان خاطرنشان كرد: امنیت تنها مختص محیط زیست نیست بلكه باید از كریدورهای حمل و نقلی در مقابل تروریست ها نیز حفاظت كنیم.
علی اف در ادامه بر ضرورت بهره گیری از تجارب كشورهای صادركننده گاز و انجام كارهای مشاركتی تاكید كرد و یادآور شد: باید بر توانایی یكدیگر بیافزاییم و در زمینه ساخت تاسیسات جدید در حوزه گازی با یكدیگر همكاری داشته باشیم.
وی ادامه داد: همچنین می توانیم با همكاری یكدیگر به حركاتی كه در حوزه انرژی جهانی رخ می دهد واكنش نشان دهیم و براساس یك نقشه راه در حوزه انرژی جهانی گام برداریم.
وزیر انرژی آذربایجان گفت: باید مطابق با شرایط روز سیاست گذاری كنیم و به دنبال تاسیس ترمینال های گازی مایع باشیم و بطور موثر از شبكه گازی استفاده كنیم.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رییس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رئیس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
سیام*9254**1336