دانشگاه تبریز با دو دانشگاه ایتالیا تفاهمنامه همكاری امضا كرد

تبریز - ایرنا - رئیس دانشگاه تبریز از امضای تفاهمنامه همكاری میان این مركز دانشگاهی با دانشگاه های «باسیلیكاتا» و «آلدو مورو» ایتالیا در راستای گسترش همكاری‌های بین‌المللی آموزشی و پژوهشی خبر داد.

محمدرضا پورمحمدی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: این تفاهمنامه ها در راستای همكاری های آموزشی، تحقیقاتی و فناوری در 14 ماده به امضای طرفین رسید.
وی، تبادل اعضای هیات علمی، محققان و متخصصان برای تحقیق، تدریس و تبادل نظر علمی، ارایه تسهیلات برای شركت استادان و محققان طرفین در گردهمایی ها، همایش ها و هم اندیشی های علمی بین المللی، گذراندن دوره های فرصت مطالعاتی، برگزاری نمایشگاه های مشترك علمی، تحقیقاتی و فناوری و پروژه های تحقیقاتی مشترك را از جمله مفاد این تفاهمنامه همكاری مشترك عنوان كرد.
وی اظهار داشت: بر اساس این تفاهمنامه طرفین نسبت به مبادله اطلاعات، كتاب ها، نشریات علمی، مدارك علمی و تحقیقاتی، پایان نامه های دانشجویی، میكروفیلم و نرم افزارهای رایانه ای در زمینه های آموزشی، پژوهشی و فناوری اقدام خواهند كرد.
به گفته رئیس دانشگاه تبریز، بر اساس تفاهمنامه امضا شده همچنین طرفین زمینه را برای تبادل دانشجو در رشته ها و مقاطع مورد توافق برای ادامه تحصیل و نیز شركت دانشجویان در مسابقات ورزشی فراهم می كنند.
وی حمایت از ایجاد كرسی زبان و ادبیات در دانشگاه های دو كشور را از دیگر مفاد این تفاهم همكاری بیان كرد و یادآور شد: در همین راستا دانشگاه تبریز برای آموزش دانشجویان دانشگاه های كشور ایتالیا از جمله دانشگاه باسیلیكاتا و آلدو مورو (باری) در دوره های كوتاه مدت آموزش زبان فارسی اقدام می كند.
این تفاهمنامه به امضای دكتر محمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز و دكتر میشل گركو رئیس دانشگاه باسیلیكاتا و دكتر پاترونی گریفی نماینده رئیس دانشگاه آلدو مورو ایتالیا رسید.
دانشگاه باسیلیكاتا در سال 1982 میلادی تاسیس شد و با وجود اینكه ساختار علمی كوچكی دارد ولی در شاخه های علوم پایه و علوم انسانی بسیار پویا است.
این دانشگاه دارای پردیس هایی در شهرهای پوتنزا و ماترا است، و علاوه بر اینها، از یك پردیس مدرن و بزرگ به همراه ساختمان های تاریخی بازسازی شده تشكیل شده است.
دانشگاه باری نیز در سال 1925 میلادی تاسیس شده است و یكی از معتبر ترین دانشگاه های جنوب ایتالیا محسوب می شود. این دانشگاه كه دارای 60 هزار دانشجو است به نام یكی از معروف ترین و ممتازترین دانشجویانش، سیاستمدار آلدو مورو، نامگذاری شده است.
دانشگاه تبریز با بیش از 10 هزار دانشجو هم اكنون با بیش از 50 دانشگاه معتبر خارجی از جمله دانشگاه های ایتالیا، تركیه، فرانسه، مالزی، و آذربایجان قرارداد همكاری دارد.
518 /1596