پیش نویس سوم حقوق شهروندی درحال تدوین است

بوشهر- ایرنا- معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: پیش نویس دوم منشور حقوق شهروندی نوشته شده و الان پیش نویس سوم این منشور درحال تهیه است.

به گزارش ایرنا دكتر الهام امین زاده عصر روز دوشنبه در نشست هم اندیشی با اعضای كانون وكلا،دانشجویان و استادان حقوق استان بوشهرافزود:پس از تدوین مرحله نخست منشور حقوق شهروندی دو هزار نظر شهروندی و 200 مقاله حقوقی دریافت شد و شماری نیز میزگرد در این خصوص برگزار شد.
وی یادآورشد:رئیس جمهوری به دنبال نوشتن یك منشورحقوق شهروندی اسلامی -ایرانی و براساس اسناد بین المللی ، قانون اساسی ،دیدگاه علمای حوزه های علمیه و دانشگاههاست.
معاون حقوقی رئیس جمهوری ادامه داد: هم اینك منشور حقوق شهروندی جامعی تهیه شده است.
دكتر امین زاده اظهارداشت: در تدوین این منشور با فرهنگ سازی به گونه ای عمل شد كه همه درخصوص حقوق شهروندی صحبت می كنند و به یك مطالبه عمومی تبدیل شده است.
وی گفت: دراجرای این مهم تلاش كردیم در یك فضای غیرسیاسی به حقوق شهروندی بپردازیم و به تكلیف خودمان برای خدمت رسانی شایسته به مردم عمل كنیم.
امین زاده افزود: رضایت مندی مردم از عملكرد دستگاهها به معنای رعایت حقوق شهروندی و تكریم شخصیت شهروندان است.
وی اضافه كرد: در پیش نویس حقوق شهروندی به كرامت و ارزش انسانی، حقوق مردم در سایه قانون اساسی، اصول قانون اساسی، منویات و رهنمودهای مقام رهبری، فرمان هشت ماده ای امام راحل كه مورد تاكید رییس جمهوراست توجه شده است.
وی با اشاره به لحاظ شاخص های ملی و بین المللی درتهیه منشور حقوق شهروندی گفت:درتدوین حقوق شهروندی اگر حقی باشد كه قانونی نداشته باشد لایحه می دهیم ولی كل منشور درحرم حقوقی قرار دارد.
وی از توجه دولت به مباحث حقوقی خبر داد و گفت:در دولت یادزهم یك روز حقوقی برای استانها پیش بینی شده است و با شناسایی قوانین مزاحم كسب و كار بین بخش خصوصی و دولتی مباحث مختلف بحث و گفت وگو می شود.
امین زاده گفت: باید از ظرفیت بالای حقوقدانان برای كارآمدی ایران استفاده موثر شود.
معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود: همه بخش های دانشگاهی، خصوصی و دولتی باید با هم افزایی در مسیر پیشرفت و توسعه كشور گام بردارند .
وی گفت:افتخار دولت یازدهم این است كه سه آئین نامه قانون دسترسی به اطلاعات آزاد را تصویب كرد.
امین زاده افزود: این قانون سال 1387 تصویب شده بود اما چون آئین نامه نداشت اجرا نمی شد الان این آیین نامه هست و وزارت راه و شهرسازی تمام اطلاعات و قراردادهای بزرگراه تهران و شمال و پیمانكارانش را در این سامانه گذاشته است.
وی از رسانه ها خواست با اطلاع رسانی حقوقی زمینه آموزش عمومی و همگانی از مباحث حقوقی را در جامعه فراهم كنند.
معاون حقوقی رئیس جمهوری اضافه كرد:براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، همه دستگاهها غیر از خبرهای طبقه بندی شده و سری را باید به همه مردم اطلاع دهند و ساز و كار مجازی آن آماده شده كه باید وزارت ارتباطات در اختیار دستگاهها قرار دهد .ك/2
6047/ 6045