تاكید نخست وزیر الجزایر بر رعایت حقوق تولیدكنندگان و مصرف كنندگان در بازار جهانی گاز

تهران- ایرنا- نخست وزیر الجزایر گفت: در چارچوب جدید و روابط كشورهای صادركننده و مصرف كننده گاز، باید به قراردادهایی درازمدت روی آورده و به گونه ای عمل كنیم كه حقوق مصرف كنندگان و تولیدكنندگان رعایت شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عبدالمالك سلال عصر امروز (دوشنبه) در سومین مجمع كشورهای صادركننده گاز در سالن اجلاس سران تهران، ضمن ابراز خرسندی از توافق هسته ای ایران و غرب، گفت: الجزایر به عنوان عضو موسس مجمع كشورهای صادركننده گاز، به تعهدات خود پایبند است.
وی با بیان اینكه امروز گاز در بخش تجارت و صنعت جایگاه ویژه ای دارد، افزود: گاز اهمیتی ویژه ای در رشد اقتصاد كشورها دارد؛ در الجزایر این عقیده وجود دارد كه مشورت ها و همكاری ها باید همچنان ادامه یابد زیرا این امر موجب می شود كشورهای صادركننده گاز در آینده گام هایی مهمی بردارند.

** ضرورت توافق مشترك صادركنندگان نفت برای رسیدن به قیمت مناسب
نخست وزیر الجزایر افزود: در بازار نفت تحولات شگرفی اتفاق افتاده كه لازم است موازنه ای بین عرضه و تقاضا در این بازار حاكم شود؛ نباید اجازه دهیم تولید بیش از حد، تقاضا را كاهش دهد.
سلال اظهار كرد: كشورهای صادركننده نفت باید به توافق مشتركی دست یابند تا قیمت نفت در بازار جهانی به سطح مناسبی برسد.
وی ادامه داد: در صورتی كه به چنین توافقی دست نیابیم و نتوانیم بازار نفت را كنترل كنیم، در آینده شاهد تحولات و نتایجی منفی خواهیم بود.
وی خاطرنشان ساخت: این تحولات، به نفع كشورهای تولیدكننده و مصرف كننده نخواهد بود و ثبات را از بین خواهد برد.
نخست وزیر الجزایر با بیان اینكه در حال حاضر در دنیای انرژی، شاهد تحولات و نابسامانی هایی هستیم، افزود: در این سالها نوعی شتابزدگی در تحولات انرژی رخ داده است؛ به عنوان نمونه، امروزه در برخی كشورها مصرف گاز كاهش یافته و كشورها به مصرف زغال سنگ رو آورده اند.
وی با تاكید بر تنووع بخشیدن به استفاده از گاز، گفت: باید هشیار باشیم و مكانیسم هایی به كار گیریم تا افزایش تقاضا، مشكلی در بازار ایجاد نكند.
سلال گفت: كشورهای عضو مجمع، باید مكمل یكدیگر باشند و از از تجربیات و توانایی های همدیگر استفاده كنند.
وی افزود: گاز طبیعی، انرژی امروز و فرداست و در این میان، با استفاده از دانش های فنی می توانیم بهتر و بهینه تر از این انرژی استفاده كنیم.
وی ابراز امیدواری كرد كه سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز، فرصتی برای دستیابی به راه حل های چالش های مجمع باشد.
به گزارش ایرنا، سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رییس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رییسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رییس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام ** 9189 ** 2023