عراق خواستار تفاهم صادركنندگان گاز برای تعیین قیمت شد/جنگ های منطقه تلاشی برای تسلط بر انرژی

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری عراق خواستار تفاهم كشورهای صادركننده گاز در تعیین قیمت گاز شد و گفت: این تفاهم به ثبات بازارهای جهانی گاز منجر می شود.

به گزارش ایرنا، فواد معصوم عصر امروز(دوشنبه) در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی.ئی.سی.اف) افزود: تعیین قیمت گاز در بازارهای جهانی باید بر اساس شاخص های مشخصی انجام شود تا استفاده از گاز طبیعی در سایر كشورها در اولویت قرار گیرد.
رئیس جمهوری عراق با بیان اینكه برای افزایش همكاری های منطقه ای بین كشورهای حوزه خلیج فارس و دریای خزر نیازمند خطوط لوله گذاری جدید هستیم، ابراز امیدواری كرد كه كشورش بتواند با توجه به موقعیت جغرافیایی، محور این همكاری ها در این منطقه باشد.
معصوم، ضمن قدردانی از برگزاری اجلاس یادشده در تهران، افزود: عراق درصدد است با تقویت همكاری های منطقه ای، وضعیت اقتصادی خود را ارتقا دهد.
وی خاطرنشان ساخت: اكنون براین اساس ما با جمهوری اسلامی ایران در استان نینوا و بصره پروژه های مهمی را آغاز كرده ایم؛ در استان نینوا پروژه گازی ما به پایان رسیده است.
رئیس جمهوری عراق با بیان اینكه كشورش برای توسعه همكاری ها با همسایگان اهمیت زیادی قائل است، یادآورشد: عراق علاوه بر اینكه 2 پروژ گازی مشترك با كویت را آغاز كرده، به همكاری های خود با شركت های بزرگ جهانی نیز ادامه داده تا سرمایه گذاری در این بخش را افزایش دهد.
وی همچنین گفت: عراق برای حفظ محیط زیست از طریق تولید برق از گاز طبیعی تاكید دارد و براین اساس آن را در دستور كار قرار داده است.
معصوم ادامه داد: ذخایر گازی عراق نشان می دهد كه این كشور اكنون در رتبه یازدهم ذخایر گازی جهان قرار دارد و ممكن است با انجام اكتشافات جدید، این ذخایر افزایش یابد.
رئیس جمهوری عراق خاطرنشان كرد: هم اكنون در عراق 131 تریلیون مترمكعب گاز وجود دارد كه 98 تریلیون آن ذخیره و 33 تریلیون مترمكعب آن در حال استخراج است.
وی تصریح كرد: بدون شك توسعه همكاری های كشورهای صادركننده گاز علاوه بر پیشرفت و توسعه ملتها، فقر را در منطقه كاهش می دهد.
معصوم یادآورشد: كشورهای استعمارگر همواره تلاش كرده اند كه برای دستیابی به ذخایر انرژی بر این كشورها مسلط شوند و بیشتر جنگ های منطقه ای نیز به همین دلیل اتفاق افتاده است.
به گزارش ایرنا، سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رییس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رییسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رییس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام(3)1108 ** 2023