۲ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۳۸
کد خبر: 81850860
۰ نفر
امام جمعه بجنورد: آسيب هاي عزاداري نبايد فرهنگ شود

بجنورد- ايرنا- امام جمعه بجنورد با اشاره به آسيب هاي آيين عزاداري ها گفت: مواظب باشيم آسيب ها تبديل به فرهنگ نشود.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام ابوالقاسم يعقوبي روز دوشنبه در جلسه ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي خراسان شمالي اظهار كرد: متاسفانه آرام آرام و به تدريج آسيب هايي وارد مناسبت هاي عزاداري شده است كه برخي از آنان نيز حتي به فرهنگ تبديل شده اند.
وي افزود: آسيب هاي عزاداري ها بايد به تدريج با تبليغ و عمل از جامعه كنار زده شود.
به گفته وي ، هر ساله در ايام محرم و صفر، عاشقان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) سعي مي كنند به شايسته ترين شكل ممكن براي اين امام مظلوم عزاداري كنند ولي آسيب هايي نيز وارد برخي از آيين ها شده است.
يعقوبي با بيان اينكه مردم ما حسيني هستند و افزايش روز به روز حسينيه ها و مساجد و مراسم روضه هاي خانگي نشان دهنده عشق و ارادت قلبي و وفاداري مردم به سيد الشهدا (ع) است گفت: در اين زمينه هيچ توصيه اي نياز نيست.
وي افزود: اما آسيب هايي در عزاداري ها نفوذ كرده كه آيين درست عزاداري را تحت تاثير قرار داده است.
وي گفت: اگر اين آسيب ها تبديل به فرهنگ شود نمي توان به اين راحتي و سرعت به فرهنگ صحيح آن برگرداند پس بايد مواظب باشيم.
وي از مسئولان فرهنگي خواست تا در جلسه هاي تخصصي به آسيب ها بپردازند و هر سال براي يك آسيب برنامه ريزي كنند و در راستاي رفع آن راهكار عملي ارائه دهند.
يعقوبي وجود طبل هاي متعدد در آيين هاي عزاداري، برداشتن علامت هاي بزرگ، وجود سر و صداي زياد و بيان برخي از مطالب نادرست در نوحه ها را از جمله آسيب هاي عزاداري عنوان كرد.
يعقوبي در بخش ديگري از سخنانش به پياده روي به سمت حرم علي بن موسي الرضا (ع) اشاره كرد و گفت: يكي از مشكلات در اين برنامه حضور بانوان و مشكلاتي در رفت و آمد و اسكان آنها است.
وي بر ساماندهي برنامه ها براي بانوان تاكيد كرد و افزود: بايد با برنامه ريزي تجمعي در سطح استان براي بانوان تمهيدهاي ويژه مد نظر قرار دهيم.
ك/2
3007/ 1596