رهبر معظم انقلاب: امریكا به‌دنبال تحقق اهداف ناكام خود در سوریه از راه سیاسی و مذاكره است

تهران- ایرنا- رهبر معظم انقلاب اسلامی نقشه بلندمدت امریكا را برای منطقه به زیان همه ملتها و كشورها دانستند و گفتند: امریكا به‌دنبال تحقق اهداف ناكام خود در سوریه از راه سیاسی و مذاكره است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای بعدازظهر امروز (دوشنبه) در دیدار ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه با استقبال از گسترش بیشتر همكاری های «دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی» از حضور تأثیرگذار مسكو در مسائل منطقه‌ای به‌ویژه سوریه تمجید كردند.
ایشان افزودند: نقشه بلندمدت امریكا برای منطقه به زیان همه ملتها و كشورها به‌ویژه ایران و روسیه است و باید با هوشمندی و تعامل نزدیكتر، آن را خنثی كرد.

**اعتمادی به آمریكا نداریم/ روابط اقتصادی ایران و روسیه می تواند بیش از این توسعه یابد
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار كه حدود دو ساعت طول كشید، رئیس جمهوری روسیه را شخصیت برجسته‌ای در دنیای امروز خواندند و با تشكر از تلاشهای این كشور در موضوع هسته‌ای، اظهار داشتند: این مسئله به یك سرانجامی رسیده است اما ما هیچ اعتمادی به امریكایی‌ها نداریم و با چشمان باز، رفتار و عملكرد دولت امریكا را در این قضیه تحت نظر داریم.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به جدیت پوتین و مسئولان جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط دوجانبه خاطرنشان كردند: سطح همكاریها از جمله در مسائل اقتصادی می‌تواند بسیار بیشتر از سطح فعلی توسعه یابد.
ایشان با اشاره به همكاری مناسب تهران- مسكو در عرصه‌های سیاسی- امنیتی، مواضع رئیس‌جمهور روسیه به‌ویژه در یكسال و نیم اخیر را در مسائل مختلف، خیلی خوب و مبتكرانه خواندند و افزودند: امریكایی‌ها همیشه تلاش می‌كنند رقبای خود را در موضع انفعال قرار دهند اما شما این سیاست را خنثی كردید.
**هر راه حلی در سوریه باید با اطلاع مردم و موافقت مسئولان آن دنبال شود
رهبر انقلاب تصمیمات و اقدامات مسكو در موضوع سوریه را موجب افزایش اعتبار منطقه‌ای و جهانی روسیه و شخص پوتین برشمردند و تاكید كردند: امریكایی‌ها در نقشه‌ای بلندمدت، درصددند با تسلط بر سوریه و سپس گسترش كنترل خود بر منطقه، خلأ تاریخی تسلط نداشتن بر غرب آسیا را جبران كنند كه این نقشه تهدیدی برای همه ملتها و كشورها به‌ویژه روسیه و ایران است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای تصریح كردند: امریكایی‌ها و دنباله‌های آنها در مسئله سوریه درصددند اهداف تحقق نیافته خود از راه نظامی را در عرصه سیاسی و پای میز مذاكره محقق كنند كه باید با هوشمندی و از موضع فعال، جلوی این كار را گرفت.
ایشان اصرار امریكایی‌ها بر رفتن بشار اسد یعنی رئیس‌جمهور قانونی و منتخب مردم سوریه را از جمله نقاط ضعف سیاست های اعلامی واشنگتن دانستند و یادآور شدند: رئیس‌جمهور سوریه در انتخاباتی سراسری رأی اكثر مردم سوریه را با دیدگاه های «سیاسی، مذهبی و قومی مختلف» به‌دست آورده و امریكا حق ندارد این رأی و انتخاب مردم سوریه را نادیده بگیرد.
رهبر انقلاب تأكید كردند: درباره سوریه هر راه حلی باید با اطلاع و موافقت مردم و مسئولان این كشور دنبال شود.

**به جز مساله هسته ای درباره هیچ موضوع دیگری با آمریكا مذاكره دوجانبه نداریم
ایشان كمك های باواسطه و بی‌واسطه امریكایی‌ها به گروههای تروریستی از جمله داعش را از دیگر نقاط ضعف آشكار سیاستهای امریكا خواندند و افزودند: همكاری با كشورهایی كه به‌خاطر حمایت از تروریستها اعتباری در افكار عمومی منطقه و جهان ندارند، نشان می‌دهد امریكایی‌ها از دیپلماسی شرافتمندانه برخوردار نیستند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای تأكید كردند: به همین علت ما به‌جز مسئله هسته‌ای (كه البته آن هم دلایل خاص خود را دارد) نه درباره سوریه و نه در هیچ موضوع دیگری مذاكره دوجانبه با امریكایی‌ها نداریم و نخواهیم داشت.
رهبر انقلاب اسلامی، حل صحیح موضوع سوریه را بسیار مهم و در آینده منطقه تأثیرگذار برشمردند و خاطرنشان كردند: اگر تروریستهایی كه این جنایات را در سوریه مرتكب می‌شوند سركوب نشوند، دامنه فعالیتهای مخرب آنها به آسیای میانه و مناطق دیگر گسترش خواهد یافت.

**پوتین: ایران، متحدی مطمئن و قابل تكیه
در این دیدار رئیس‌جمهور روسیه نیز با اشاره به تجربیات ارزشمند رهبر انقلاب اسلامی و ابراز خشنودی از دیدار ایشان گفت: توسعه روابط دو كشور از جمله در عرصه فناوری، هوافضا و تكنولوژیهای پیشرفته شتاب بیشتری یافته و ما بسیار خرسندیم كه با جمهوری اسلامی ایران در موضوع امنیت و حل‌وفصل بحرانهای منطقه‌ای و جهانی نیز همكاری بسیار فعالی داریم.
ولادیمیر پوتین جمهوری اسلامی را كشوری مستقل، استوار و با دورنمایی بسیار خوب ارزیابی كرد و افزود: شما را متحدی مطمئن و قابل تكیه در منطقه و جهان می‌دانیم.
وی ادامه داد: ما متعهدیم كه بر خلاف برخی‌ها به شركایمان از پشت خنجر نزنیم و هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی بر ضد دوستانمان انجام ندهیم و اگر اختلافی هم داشته باشیم، با صحبت به تفاهم برسیم.
رئیس جمهوری روسیه مواضع دو كشور در موضوع سوریه را بسیار نزدیك خواند و با اشاره به اهمیت فراوان همكاریها در این زمینه گفت: ما نیز تأكید داریم كه حل بحران سوریه فقط از طریق سیاسی و پذیرش رأی مردم این كشور و خواست همه اقوام و گروههای سوری امكان‌پذیر است و هیچكس حق ندارد نظر خود را به مردم این كشور تحمیل كند و به‌جای آنها درباره ساختار حكومت و سرنوشت رئیس‌جمهور سوریه تصمیم بگیرد.
پوتین تأكید كرد: همانطور كه جنابعالی فرمودید امریكایی‌ها می‌خواهند اهداف محقق نشده خود را در میدان درگیریهای سوریه، پای میز مذاكره پیگیری كنند و ما مراقب این مسئله هستیم.
وی با تأكید بر ادامه حملات این كشور به گروههای تروریستی در سوریه، همكاری و همفكری تهران- مسكو را درباره روند حل سیاسی مسئله سوریه كاملاً ضروری خواند و گفت: كسانی كه در جهان ادعای دموكراسی دارند نمی‌توانند با انتخابات در سوریه مخالفت كنند.
در پایان این دیدار رئیس‌جمهور روسیه یكی از قدیمی‌ترین نسخ قرآن كریم را به‌عنوان هدیه‌ای بسیار ارزشمند تقدیم رهبر انقلاب اسلامی كرد. رهبر انقلاب از این هدیه تشكر كردند.
سیام**3070**1429