تركیه در خاك سوریه منطقه امن ایجاد كرده است

آنكارا – ایرنا – در حالی كه دولت آنكارا به پیشروی ارتش سوریه در شمال آن كشور با ادعای انجام عملیات علیه تركمن های سوری واكنش تند نشان داده و مدعی هجوم دیگری از آوارگان سوری است، رسانه های تركیه از اقدام آنكارا در ایجاد منطقه ای امن در شمال سوریه خبر می دهند.

به گزارش ایرنا، دولت آنكارا با حمایت سازمان هلال احمر این كشور در حال ایجاد كردن دو شهرك دائمی هر كدام با ظرفیت 50 هزار نفر در داخل خاك سوریه و در نزدیكی مرزهای این كشور است.
این مطلب را دكتر كرم كینیكلی اوغلو كفیل رییس سازمان هلال احمر تركیه در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه ملیت كه در صفحه نخست شماره امروز دوشنبه این روزنامه به چاپ رسیده، عنوان كرد.
این روزنامه با عنوان « منطقه امن در شمال سوریه» نوشته است: پیشروی نیروهای دولتی سوریه در شمال سوریه تركیه را با خطر جدیدی در خصوص هجمه دیگری از آوارگان سوری روبرو كرده و در صورتیكه راه حلب باز شود، از حما در حدود 700 هزار نفر به سوی تركیه به حركت در خواهند آمد. این درحالی است كه 150 هزار نفر از هم اكنون به سوی تركیه به راه افتاده اند.
ملیت نوشته است: دكتر كرم كینیكلی اوغلو می گوید در مرحله اول شهرك های ویژه پذیرش آوارگان در داخل خاك سوریه و در منطقه روبروی مرز ریحانلی تركیه برپا می شود.
او گفت: موضوع برپایی این شهرك ها به طور رسمی اعلام نشده ولی بطور دوفاكتو ( بالفعل ) منطقه امن ایجاد می شود.
كینیكلی اوغلو در پاسخ به اینكه امنیت این منطقه چگونه تامین خواهد شد، گفت: تركیه نیرویی به منطقه اعزام نمی كند ولی براساس قواعد تعامل ارتش كه پیشتر اعلام شده، این منطقه در مدار كنترل ارتش می باشد و در این زمینه با آمریكا نیز گفت و گو شده است.
این مقام ترك در حالی از ایجاد بالفعل منطقه امن در شمال سوریه سخن می گوید كه باراك اوباما رئیس جمهوری آمریكا در جریان نشست سران گروه 20 در آنتالیا، به صراحت گفت: واشنگتن به موضوع ایجاد منطقه امن در شمال سوریه مخالف است.
كفیل سازمان حلال احمر تركیه افزود: در منطقه ای به وسعت 7500 – 7000 كیلومتر مربع در طول مرز سوریه با تركیه شهرك های ویژه ای برای اقامت دائم آوارگان احداث خواهد شد.
ملیت نوشته است: تركیه كه پذیرای نزدیك به 2.5 میلیون آواره سوری است، اكنون با پیش روی ارتش سوریه در نزدیكی مرزهای تركیه، با خطر هجوم آوارگان دیگری روبرو و در تلاش است با ایجاد فوری شهرك هایی در داخل خاك سوریه از ورود آوارگان جدید به خاك خود جلوگیری كرده و آنها در این شهرك ها اسكان دهد.
احمد داوداوغلو روز گذشته به دنبال نشست عالی امنیتی در آنكارا، گفت به دستگاههای امنیتی دستور داده به تحركات سوریه كه تهدیدی برای امنیت مرزهای تركیه باشد، پاسخ فوری دهند.
وی با تاكید بر عزم آنكارا در حمایت از تركمن های سوری، گفت: مسئولان تركیه همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از موج جدید مهاجرت به سمت خاك تركیه اتخاذ می كنند.
نخست وزیر تركیه با ادعای اینكه منطقه تركمن نشین (باییربوجاك) كه در حوالی لاذقیه غرب سوریه واقع است، خالی از گروههای تشكیلات داعش یا هر گونه عوامل تروریستی دیگر است، با اعتراض به اقدامات نظامی روسیه در سوریه گفت: مقابله با تروریسم باید بر اساس هماهنگی های منظم بین المللی ادامه پیدا كند.
داوداوغلو با بیان اینكه، تركیه همه اقدامات دیپلماتیك را برای باقی ماندن تركمن های لاذقیه در مناطق خود اتخاذ خواهد كرد، افزود: دیپلماسی تركیه، باعث شد تا پرونده منطقه تركمن نشین به سازمان ملل منتقل شود.
او در همین حال افزود: درهای تركیه را به روی تركمن هایی كه قصد عزیمت از این منطقه ، باز خواهد ماند.
نخست وزیر تركیه تصریح كرد: سیاست آنكارا در پذیرش آوارگان روشن است و از كسانی كه قصد ورود به خاك تركیه را دارند، بدون نگاه به دین، نژاد یا مذهب آنها استفال خواهند كرد.
وزارت خارجه تركیه نیز روز جمعه با احضار سفیر روسیه در آنكارا، مراتب اعتراض تركیه را نسبت به اقدام مسكو در بمباران منطقه تركمن نشین سوریه، اعلام كرد.
عنوان نخست امروز دوشنبه اكثر رسانه های تركیه نیز به پیشروی نیروهای سوریه در منطقه بایربوجاك سوریه اختصاص دارد.
شبكه خبر ان.تی.وی نیز امروز گزارش تصویری خبرنگار خود از منطقه بایر بوجاك سوریه را پخش كرد و گزارش داد، نیروهای سوریه كنترل تپه استراتژیك زاهیا در نزدیكی لاذقیه را به دست گرفته اند.
این شبكه خبری ادعا كرده است كه حدود 40 هزار تركمن سوری به سوی مرزهای تركیه در حركت می باشند.
خبرنگار این شبكه خبری گزارش داد كه تركمن های سوریه اكنون با بحرانی ترین وضع در 5 سال دوران جنگ داخلی در سوریه روبرو شده اند و به رغم همه حملات، در صدد حفظ مواضع خود هستند.
برخی از نهادهای مدنی ملی گرا و قوم گرای تركیه نیز كمپین هایی در حمایت از تركمن های سوری و اعتراض به روسیه و ایران به عنوان حامیان دولت سوریه به راه انداخته اند.
خاورم/2011**1144