رئیس جمهوری تركمنستان: تامین امنیت انرژی شرط اساسی توسعه پایدار جهان است

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری تركمنستان گفت: ضرورت تامین امنیت انرژی یكی از مسائل مهمی است كه شرط اساسی توسعه پایدار و هماهنگ اقتصاد جهان است.

به گزارش ایرنا، «قربانعلی بردی محمد اف» عصر امروز(دوشنبه) در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) در سالن اجلاس سران تهران افزود: ضروری است اقدامات و كارهای مؤثری برای در نظر گرفتن منافع كشورهای صادركننده گاز، ترانزیت كنندگان و مصرف كنندگان آن و همچنین تامین حقوق مساوی برای این كشورها پیش بینی شود.
وی، در این راستا تنظیم قواعد شفاف و به دور از هرگونه تبعیض در بین این كشورها را ضروری دانست.
بردی محمد اف افزود: تركمنستان در سیاست های انرژی خود به چنین نظریه هایی اتكاء می كند و این مهم، زمینه پیشنهادات و فعالیت های در حال اجرای ما را مشخص می كند.
وی ادامه داد: ابتكارها و نوآوری های تركمنستان در خصوص ضمانت های تامین اعتبار و امنیت صادرات انرژی به بازارها، از حمایت های زیادی در سطح بین الملل برخوردار است.
رئیس جمهور تركمنستان افزود: اكنون در سازمان ملل، با هدف تنظیم اسناد جدید بین المللی درخصوص اجرای فعالیت ها در عرصه گسترده انرژی جهان، فعالیت های زیادی انجام شده است و برای تنظیم این اسناد، گروه تخصصی و فنی ایجاد و نخستین نشست آن در عشق آباد (پایتخت تركمنستان) برگزار شد.
بردی محمد اف تصریح كرد: جذب مناطق و بازارهای جدید به سیستم انرژی بین المللی، در تولیدات صنایع، توسعه بازرگانی و افزایش سرمایه گذاری در جهان كمك شایانی كرده و به خلق فرصت های جدید كاری می انجامد و این نیز ثبات اوضاع اقتصادی كشورها را به دنبال خواهد داشت.

** پروژه ساخت خط لوله تركمنستان- افغانستان- پاكستان- هند در مهلت مقرر به بهره برداری می رسد
وی با اشاره به پروژه ساخت خط لوله تركمنستان- افغانستان- پاكستان- هند، خاطرنشان كرد: به این پروژه به عنوان نمونه و مصداق خاص ارتباط متقابل می نگریم كه اهداف منافع درازمدت و رشد و توسعه مشترك این كشورها در آن دنبال می شود.
رئیس جمهوری تركمنستان اضافه كرد: بانك آسیایی و سایر سازمان ها و نهادهای بین المللی برای اجرای این طرح بزرگ حمایت های خوبی داشته اند و همین، ثابت می كند كه به این پروژه اهمیت بالایی داده شده و نظر مثبتی به آن دارند.
وی با اشاره به آغاز به كار این پروژه در تركمنستان، ابراز امیدواری كرد كه در مهلت مقرر در سال 2018 به بهره برداری برسد.
بردی محمد اف همچنین با اشاره به انجام مذاكرات درخصوص صادرات گاز این كشور به برخی كشورهای اروپایی، به در نظر گرفته شدن منافع اقتصادی همه كشورهایی كه خط لوله از آنها عبور می كند و پیروی از معیارهای اقتصادی در بخش بین المللی گاز، تاكید كرد.
وی تصریح كرد: قیمت كاملا اقتصادی، امری مؤثر در تجارت گاز و ترانزیت آن است و تركمنستان نیز در راستای صادرات این محصول، در پروژه ها و طرح های بین المللی مشاركت دارد.
رئیس جمهوری تركمنستان، توجه به مسائل اكولوژیكی و زیست محیطی در اجرای پروژه های بین المللی گاز و سایر پروژه های صادرات مواد هیدروكربنی را مهم توصیف كرد و انجام همكاری های مفید بین المللی هماهنگ با فعالیت های اكولوژیكی كه كمترین ریسك زیست محیطی را به دنبال داشته و در كنار آن، از اصول و روش های مدرن اداری و مدیریتی استفاده شود را پر اهمیت برشمرد.
وی گفت: كشور تركمنستان آماده است تا در این راستا، همكاری های خود با كشورهای همسایه و منطقه و سازمان های بین المللی را افزایش دهد و اطمینان می دهیم همكاری های تركمنستان در این راستا كاملا شفاف است.
بردی محمد اف یادآور شد: تركمنستان از كشورهای معتبر و مسئولیت شناس تولیدكننده و صادركننده گاز است كه مسئولیت خود را به خوبی شناخته و با سایر كشورها و نهادهای بین المللی كه اقدامات شفاف و روشنی دارند، آماده همكاری است.
وی خاطرنشان كرد: تركمنستان در سال 2017 و زمان ریاست بر منشور انرژی به این امر مهم توجهی ویژه خواهد داشت.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رئیس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رئیسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رئیس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام (3) 3065 ** 2023

اقتصام (3) 3065 ** 2023