مادورو: مجمع صادركنندگان گاز می تواند دربخش انرژی پاك در جهان تاثیرگذار باشند

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری ونزوئلا، حاكمیت بر منابع طبیعی را بسیار مهم برشمرد و گفت: مجمع كشورهای صادركننده گاز می تواند در چارچوب فعالیت های خود در صنعت انرژی پاك گاز موثر باشد.

به گزارش ایرنا، نیكلاس مادورو عصر امروز(دوشنبه) در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی.ئی.سی.اف) با تشكر از دولت و ملت ایران برای برگزاری اجلاس یادشده، افزود: جی.ئی.سی.اف می تواند براساس چارچوب فعالیت های خود در تعیین قیمت گاز نیز اقدام كند.
وی با یادآوری برگزاری دو اجلاس گذشته در قطر و روسیه گفت: در اجلاس مسكو به نتایج مطلوبی دست یافتیم و امیدواریم در این اجلاس نیز بتوانیم به اهداف پیش بینی شده دست یافته و نتایج اجلاس گذشته را تحكیم بخشیم.
رئیس جمهوری ونزوئلا در ادامه با ابراز خرسندی از پیوستن جمهوری آذربایجان به این مجمع، اظهار امیدواری كرد كه در آینده، جی.ئی.سی.اف مستحكم تر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهد و نتایج اجلاس گذشته را تحكیم بخشد.
مادورو با اشاره به تحولات در آمریكای لاتین افزود: مرحوم چاوز اقدامات زیادی برای توسعه اقتصادی و سیاسی انجام داد؛ ضمن اینكه پیش از انقلاب در بولیوار شركت های چند ملیتی به طور كامل منابع ما را در اختیار خود داشتند اما اكنون در چارچوب این مالكیت و حاكمیت، صاحب ذخایر مهم گاز هستیم و در رده پنجم(ذخایر گازی) قرار داریم.
رئیس جمهوری ونزوئلا به نقش تاثیرگذار جی.ئی.سی.اف اشاره و تصریح كرد: در این مجمع توانستیم كشورهای برادر و همسویی را پیدا كنیم.
وی افزود: این مجمع فرصت تبادل نظر و اطلاعات را به كشورهای عضو می دهد و با این هماهنگی ها، روز به روز شاهد یكپارچگی مواضع و همچنین توسعه كشورهای عضو خواهیم بود.
مادورو به اقدامات انجام شده در منطقه آمریكای لاتین نیز اشاره كرد و گفت: برای اجرای بسیاری از طرح های توسعه، اقداماتی انجام شده است، به نحوی كه با ترینیدادو توباگو درحال اكتشاف منابع گازی هستیم و طرح مشترك با این كشور انجام می دهیم.
وی افزود: می خواهیم پس از كشف گاز، اقدامات را برای صادرات انجام داده تا در سال 2030 میلادی، به توسعه پایدار برسیم.
رئیس جمهوری ونزوئلا ادامه داد: همچنین با ایجاد و برقراری خط لوله گاز و نفت به دیگر كشورها، شاهد توسعه بسیاری از كشورهای آمریكای لاتین باشیم.
مادورو افزود: هدف ما این است كه منابع گازی را به آمریكای مركزی برسانیم كه فاقد گاز هستند.
وی از پیشنهاد بولیوی برای برگزاری چهارمین اجلاس مجمع كشورهای صادركننده گاز در این كشور استقبال كرد و گفت: برگزاری این اجلاس نشانگر جایگاه رفیع و مستحكم این مجمع است.
به گزارش ایرنا، سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رییس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رییسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رییس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام(3) 9141 ** 2023