مسایل منطقه ای محور گفت وگوی ولیعهد ابوظبی و جان كری

تهران – ایرنا – جان كری وزیر امور خارجه آمریكا و شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی روز دوشنبه در امارات مسایل منطقه ای از جمله یمن، سوریه، لیبی، روند سازش در خاورمیانه و تلاش های بین المللی برای تحقق امنیت و ثبات در منطقه و جهان را بررسی كردند.

به گزارش شبكه خبری اسكای نیوز عربی از ابوظبی، طرفین در این دیدار كه در كاخ «ساحل» ابوظبی برگزار شد، زمینه های همكاری و مشاركت های راهبردی دو كشور را بررسی كردند.
همچنین كری، محمد بن زاید را در جریان نتایج گفت وگوهای اخیر وین در مورد حل بحران سوریه و تماس های واشنگتن با متحدانش در مورد یافتن راه هایی برای مهار بحران های انسانی، سیاسی و امنیتی ناشی از تحولات سوریه قرار داد.
وزیر امور خارجه آمریكا با اشاره به تلاش های ائتلاف بین المللی ضد داعش، بر اهمیت هماهنگی، همكاری و رایزنی در مورد افزایش تلاش ها برای مبارزه با گروه های تروریستی با استفاده از سازوكارهای تاثیرگذار، تاكید كرد.
سفر كری به امارات در جهت تلاش ها برای متحد كردن مخالفان حكومت سوریه برای شركت در مذاكرات صلح با نمایندگان دولت این كشور، صورت می گیرد.
همچنین به گزارش آسوشیتدپرس از ابوظبی، كری گفت: آمریكا به منظور نابودی سریع داعش، تلاش های نظامی، ضد تروریستی و دیپلماتیك را برای شكست دادن این گروه تشدید می كند.
كری این سخنان را در حالی بیان كرد كه دولت بلژیك در بروكسل پایتخت این كشور اروپایی، تدابیر امنیتی شدیدی برای مقابله با تهدیدهای احتمالی تروریستی به اجرا گذاشته است و قرار است فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه روز سه شنبه با باراك اوباما همتای آمریكایی خود در واشنگتن ملاقات كند.
گروه تروریستی داعش مسوولیت حملات 13 نوامبر پاریس (22 آبان) را كه 130 قربانی گرفت و صدها زخمی برجاگذاشت، به عهده گرفته است.
به گفته كری، اوباما از همه اعضای دولت خود درخواست ارایه پیشنهادهای تازه برای نابودی داعش كرده است.
كری قرار است در ادامه سفر دوره ای به خاورمیانه، در سرزمین ‌های اشغالی فلسطین با مسوولان تشكیلات خودگردان فلسطینی و رژیم صهیونیستی درباره تحولات اخیر فلسطین گفت وگو كند.
خاورم**9364**1486**1010