لاریجانی: كمك می كنیم روابط اقتصادی ایران و صربستان رشد پیدا كند

تهران-ایرنا-رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مجلس ما كمك خواهد كرد كه زمینه‌های روابط تجاری و اقتصادی در كشور رشد پیدا كند و دراین زمینه گروه دوستی و كمیسیون تخصصی را فعال خواهیم كرد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت،علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی امروز -دوشنبه- در دیدار با مایا گویكوویچ رییس مجلس صربستان گفت: دولت و مجلس ما كمك خواهد كرد كه زمینه‌های روابط تجاری و اقتصادی دو كشور رشد پیدا كند و دراین زمینه گروه دوستی و كمیسیون تخصصی را فعال خواهیم كرد.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود:حوزه های كشاورزی،محیط زیست،انرژی و گردشگری برای فعالیت های مشترك دو كشور مناسب است و اگر شما مایل هستید در همین سفر می توانید با مسئولین مربوطه وارد مذاكره شوید.
لاریجانی در ادامه با اشاره به خطر نفوذ تروریسم در منطقه تاكید كرد:ما تا جایی كه می توانیم از نفوذ و گسترش تروریسم جلوگیری می كنیم و امیدواریم كه سایر كشورها هم در این راستا قدم های جدی بردارند و این مشكل را نه فقط از طریق نظامی، بلكه ریشه ای درمان كنند.
رییس مجلس شورای اسلامی با تشكر از موضع دولت صربستان در حمایت از آوارگان مطرح كرد: مسئله پناهجویان یك مسئله انسانی است و ما خود سالهاست كه به پناهندگان زیادی اسكان داده ایم.

**استقلال كوزوو را به رسمیت نمی شناسیم
همچنین مایا گویكوویچ رییس مجلس صربستان تصریح كرد: صربستان بسیار علاقه مند به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با جمهوری اسلامی ایران است و از سا‌ل‌های پیش ما تلاشمان را دراین خصوص آغاز كرده ایم.
گویكوویچ افزود:سفر معاون نخست وزیر صربستان و سایر مقامات به ایران، نشان دهنده اشتیاق این كشور به گسترش روابط در حوزه های فرهنگی، ورزشی، محیط زیست و گردشگری با ایران است.
رییس مجلس صربستان تصریح كرد: هر چند كه دولت ها تمایل به گسترش همكاری ها دارند اما این پارلمان ها هستند كه با تصویب چارچوب های قانونی می توانند به این روابط شكل حقوقی بدهند و رسمیت ببخشند.
وی در ادامه اظهار داشت: پیشنهاد می كنم برای گسترش همكاری های بین المللی، نمایندگان ما در اتحادیه بین المجالس و سایر مجامع بین المللی ارتباط بیشتری با یكدیگر داشته باشند و نطقه نظراتشان را در خصوص چگونگی گسترش ارتباطات دو جانبه به اشتراك بگذارند.
گویكوویچ همچنین با تشكر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت شناختن حاكمیت و تمامیت ارضی صربستان،اظهارداشت:ما تلاش داریم كه به عضویت اتحادیه اروپا درآییم و برای ما در این زمینه سخت‌گیری های زیادی می شود ولی ما تأكید كرده ایم كه به هیچ وجه كشور مستقلی به نام كوزوو را به رسمیت نخواهیم شناخت؛ چون كوزوو یك طرفه از ما جدا شد و برای خود اعلام استقلال كرد و همچنین هنوز 5 كشور اروپایی، استقلال این كشور را به رسمیت نشناخته اند و امیدواریم كه دیگر كشوری این استقلال را به رسمیت نشناسد.

**مرزهای خود را به روی پناهندگان نمی بندیم
وی با اشاره به مسئله پناهجویان،تاكید كرد: كشور ما بر سرراه عبور پناهجویان به كشورهای غربی قرار دارد و برای اسكان موقت چندروزه آنها هزینه های زیادی می پردازیم، ولی از آنجا كه خود سال‌های سختی در زمان جنگ داشته ایم،مرزهای خود را به روی پناهندگان نمی بندیم؛ اما متأسفانه برخی ازكشورهای اروپایی درحال دیواركشی مرزهای خود برای عدم عبور پناهندگان هستند كه این مسئله كار ما را سخت خواهد كرد.
رییس مجلس شورای ملی صربستان تأكید كرد:مجلس صربستان شریك خوبی برای دولت صربستان بوده و در بهبود مناسبات اقتصادی قدم های مثبتی برداشته است و امیدواریم كه این روند را با كشور شما هم داشته باشیم و موافقت نامه‌هایی در كمیسیون مشترك بین دو كشور منعقد شود كه به گسترش این روابط كمك كند.

به گزارش ایرنا، مایا گویكوویچ رییس مجلس صربستان در صدر هیاتی امروز وارد تهران شد.
وی روز گذشته قبل از سفر به ایران گفته بود: بسیار مهم است كه برای تشویق تجار و بازرگانان ایرانی و صرب، تماس های مستقیم تجاری ایجاد كنیم، زیرا برای تجارت و همكاری های اقتصادی اعتماد متقابل بسیار مهم است و دیدارها و ارتباطات بهترین راه برای ایجاد اعتماد و فراهم آوردن فضای مناسب جهت همكاری است.
سیام**3070**1449