دانشگاه مون‌ پلیه و جهاد دانشگاهی مشهد تفاهمنامه امضا كردند

مشهد- ایرنا- تفاهمنامه همكاریهای آموزشی و پژوهشی گردشگری و هتلداری روز دوشنبه طی مراسمی در مشهد میان پژوهشكده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی و دانشگاه مون ‌پلیه فرانسه امضا شد.

به گزارش ایرنا، این تفاهمنامه در قالب 10 بند برای مدت پنج سال به منظور انجام پژوهشهای مشترك در عرصه صنعت گردشگری و تبادل تجربیات
توسط استاد و مدیر گروه برنامه ریزی گردشگری پایدار دانشگاه مون پلیه و رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی امضا شد
تبادل دانشجو و پژوهشگر، برنامه های پژوهشی مشترك، همایشهای مشترك، تبادل اطلاعات آموزشی، انتشارات، رساله های دكترا، كتاب و مجله و نیز برگزاری رویداد های فرهنگی مشترك از جمله مفاد این تفاهمنامه است
دانشگاه مون پلیه در قالب سه مجتمع دانشگاهی به عنوان یكی از قدیمی ترین مراكز آموزش عالی فرانسه، در جنوب این كشور و نزدیكی سواحل شمالی دریای مدیترانه در شهری به همین نام قرار دارد.
استاد و مدیر گروه برنامه ریزی گردشگری پایدار دانشگاه مون پلیه فرانسه در این مراسم گفت: كشور های موفق در صنعت توریسم 'گردشگری پایدار 'همراه با كیفیت را محور فعالیت خود قرار داده اند.
پروفسور دومینیك كروزه افزود: گرچه گردشگری در فرانسه از اهمیت بالایی برخودار است اما نقش دولت در توسعه آن كاهش یافته لذاو امروز گردشگری فرانسه توسط بخش خصوصی هدایت می شود
وی گفت: هم این صنعت گردشگری فرانسه در قالب اتاقهای بازرگانی به صورت شبكه و كمیته اداره می شود.
استاد دانشگاه مون پلیه افزود: یكی از اقدامات قابل توجه كمیته های گردشگری فرانسه بهبود كیفت و افزایش آموزش در زمینه گردشگری است.
وی ادامه داد: منظور از گردشگری پایدار، گردشگری انبوه نیست بلكه گردشگری باكیفیت مدنظر است زیرا گردشگری پایدار باثبات بوده و در توسعه این صنعت موثر می باشد.
كروزه گفت: یكی از مشكلات فرانسه 'گردشگری فصلی' است زیرا اكثر گردشگران در فصل تابستان به این كشور سفر می كنند لذا حدود سه چهارم گردشگران ورودی به فرانسه فصلی هستند.
وی افزود: اما در كشورهایی كه گردشگری فصلی وجود ندارد این امر یك امتیاز طلایی محسوب می شود.
رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ایران جزو10 كشور نخست جهان در مورد جاذبه های گردشگری است.
سید علی اكبر شمسیان افزود: 32 هزار منطقه و صدها اثر تاریخی در سطح ایران وجود دارد كه نشانگر توانمندی در حوزه میراث فرهنگی است.
وی گفت: در فهرست میراث جهانی یونسكو 19 مكان فرهنگی ایران ثبت شده و نیز مواردی همچون قنات قصبه گناباد، پارك ملی گلستان، منطقه حفاظت شده ارسباران و كوههای سبلان و مسجد كبود برای ثبت در فهرست جهانی پشنهاد شده اند. 49 اثر دیگر از ایران نیز در نوبت ثبت جهانی یونسكو قرار دارند.
او افزود: بر اساس آمار استانداری خراسان رضوی طی چهار ماه نخست امسال 16 میلیون گردشگر داخلی و 503 هزار گردشگر خارجی به مشهد سفر كرده اند.
جهاد دانشگاهی واحد مشهد سه پژوهشكده شامل گردشگری، علوم و فناوری مواد غذایی و زیست فناوری صنعتی دارد.
در هر یك از این پژوهشكده ها اعضای هیات علمی و پژوهشگران در قالب سه گروه فعالیت دارند. سالانه بطور متوسط 80 طرح تحقیقاتی كاربردی در جهاد دانشگاهی مشهد اجرا می شود.
7502/1858