پنهان كاري موجب ابتلاي 50 هزار نفر در استان به مواد مخدر شده است

مراغه - ايرنا - دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربايجان شرقي گفت: بيماري اعتياد به علت پنهان كاري مسوولان در گذشته و غفلت مردم از آن، موجب گرايش 50 هزار نفر از مردم استان به اين بلاي خانمان سوز شده است.

سردار محمدعلي نصرتي، روز دوشنبه در جلسه ارايه راهكارهاي پيشگيري از اعتياد در مراغه افزود: پنهان كاري در پديده و بزه هاي اجتماعي موجب غفلت جامعه و عدم ارايه راهكار براي برخورد با آن ها مي شود.
وي اظهاركرد: به علت وقوع اين امر درگذشته، بيشتر طرح هاي پيشگيري و مبارزه با مواد مخدر هم اكنون به مثابه قطع عضو در عمل جراحي انجام مي شود در حالي كه اگر مسوولان درگذشته به صورت شفاف با مردم سخن مي گفتند بدون شك در مساله پيشگيري از ابتلا به مواد مخدر و جرايم حاشيه اي آن موفقيت هاي بيشتري نسبت به امروز كسب مي شد.
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربايجان شرقي يادآور شد: ارايه راهكارهاي كوتاه مدت براي مبارزه با مواد مخدر از اهم نيازهاي استان بوده كه در اين ارتباط نيز استاندار تاكيد ويژه اي براي اجراي برنامه هاي زود بازده پيشگيرانه در كنار برنامه هاي بلند مدت دارد.
نصرتي ادامه داد: در اين راستا با تلاش هاي ماموران نيروي انتظامي استان، 12 هزار معتاد متجاهر از سطح استان جمع آوري و تحويل مراكز ترك اعتياد شده كه با اين اقدام، آذربايجان شرقي موفق شده چهره شهرهاي خود را از وجود بيماران مبتلا به اعتياد بي خانمان و كارتن خواب پاك كند.
وي با بيان اينكه شمار مراكز ترك اعتياد اين استان 28 باب بوده كه روزانه به حدود دوهزار نفر خدمات ارايه مي دهند، گفت: بيماران ابتلا به اعتياد با سپري كردن مراحل مختلف سم زداي پاكي خود را بدست آورده و هم زمان با اين كار بهبود يافتگان به سمت حرفه آموزي و اشتغال زايي هدايت مي شوند.
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربايجان شرقي با اشاره به اينكه هم اكنون 50 درصد مواد مصرفي بيماران اعتياد اين استان مواد مخدر صنعتي است، يادآوري كرد: از اين ميزان، 23 درصد مواد مصرفي مربوط به مواد مخدر صنعتي شيشه و 27 درصد نيز تركيبي از مواد مخدر صنعتي و سنتي است.
نصرتي اظهار داشت: در نتيجه ابتلاي 50 هزار نفر از جمعيت اين استان به مواد مخدر كه نيمي از آن ها را افراد متاهل تشكيل مي دهد، هم اكنون به جز خود ابتلايان حدود 25 هزار زن نيز در معرض شديدترين آسيب هاي اجتماعي قرار گرفته اند كه اگر راهكاري زود بازده ارايه كرد بدون شك از برخي بزه ها دراستان جلوگيري مي شود.
وي گفت: طبق بررسي هاي انجام شده در شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربايجان شرقي 60 درصد علت ابتلاي بيماران اين استان داشتن دوستان ناباب و 91 درصد نيز مربوط به تنش هاي محيط خانواده ها است.
نصرتي افزود: هم اكنون توجه به كانون خانواده ها از نيازهاي اساسي پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر و همچنين موفقيت در مقابله با اين پديده است.
معاون استاندار آذربايجان شرقي و فرماندار ويژه مراغه نيز دراين آيين گفت: مقابله با بيماري اعتياد، نيازمند برخورد قاطع با مسبب هاي آن بوده و بايد در كناراين كار، در راستاي آشنايي خانواده و هدايت كودكان به سمت زندگي بدون اعتياد برنامه ريزي منسجم انجام شود.
ظفر محمدي افزود: آموزش در دانشگاه ها و مدارس و تشكيل كارگاه هاي مختلف در مساجد به ويژه نقاط مسكوني براي پيشگيري از ابتلا خانواده ها به اين مواد و آگاه سازي آن ها ضروري است.
وي اظهاركرد: هدايت منسجم تمام برنامه ها بايد به سمت علمي و عملي كردن اقدام هاي پيشگيرانه باشد تا بتوان دركارهاي خود موفق شد.
رييس دادگستري مراغه نيز دراين آيين، علل رواني، وجود دوستان ناباب و برخي شغل هاي سخت و زيان آور را از عمده دلايل ابتلا به بيماري اعتياد عنوان كرد.
اسماعيل خيرالهي افزود: تقويت درمان، توسعه مراكز تفريحي، حمايت اقتصادي از خانواده هاي گريبانگير با اعتياد و ماموران مبارزه با مواد مخدر و هدايت جامعه به سمت شادي هاي مجاز از راهكارهاي مبارزه با اعتياد است.
وي اظهاركرد: اعتياد نوعي بيماري بوده كه اگر بتوان دركنار تقويت راه حل هاي درمان آن، زيرساخت هاي پيشگيري از ابتلا به آن را انجام داد، ميزان موفقيت اداره و نهادهاي درگير دراين موضوع بيشتر مي شود.
دراين آيين راهكارهاي كوتاه مدت پيشگيري از اعتياد و مقابله با شيوع آن توسط روساي دادگستري و دادستان هاي عمومي و انقلاب شهرستان هاي مراغه، عجب شير، آذرشهر، بناب و ملكان ارايه و موانع احتمالي آن مورد بررسي قرار گرفت.
برخورد قاطع با قاچاقچي ها و توزيع كنندگان مواد مخدر، توسعه راهكارهاي آموزشي براي پيشگيري، حمايت از انجمن هاي NA استان، استفاده از تجربه بهبود يافتگان بيماري اعتياد، افزايش مدت زمان نگهداري بيماران در مراكز ترك اعتياد بر حسب ابتلا به نوع مواد مخدر از ديگر موارد مورد بررسي در اين جلسه بود.
افزايش آگاهي مردم از قوانين و مجازات هاي مربوط به جرايم مواد مخدر، ارايه راهكار براي افزايش دوستي بين والدين و فرزندان، انجام وظايف نهادهاي دولتي و عمومي، انتظامي، قضايي و‌ زندان ها از ديگر راهكارهاي بررسي شده در اين جلسه بود.
در اين جلسه مقرر شد تمامي راهكارهاي ارايه شده توسط شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربايجان شرقي بررسي و به صورت يك مصوبه براي اجرا به شهرستان هاي استان ابلاغ شود.
3034/8023/ 1495