رییس جمهوری نیجریه: به دنبال توسعه میادین گازی كشورمان هستیم

تهران - ایرنا - رییس جمهوری نیجریه با بیان اینكه امروز گاز طبیعی نقش فزاینده ای در توسعه پایدار دارد، گفت: به دنبال توسعه میادین گازی در نیجریه هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد بوهاری روز دوشنبه در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادر كننده گاز با یادآوری وجود چالش هایی برای عرضه گاز طبیعی در دنیا افزود: از زمان تاسیس GECF پیشرفت های زیادی حاصل شده است.
وی ادامه داد: این مجمع تاسیس شد تا همكاری ها بین كشورهای عضو افزایش یابد تا بتوانیم امنیت و ثبات بیشتری در بازارهای جهانی در حوزه گاز طبیعی داشته باشیم.
رییس جمهوری نیجریه گفت: اكنون 14 سال از زمان فعالیت مجمع كشورهای صادركننده گاز می گذرد و ما می توانیم موفقیت های خود را جشن بگیریم.
بوهاری افزود: این اجلاس فرصتی فراهم می كند برای اینكه ما بتوانیم ایده های خود را پرورش دهیم و به اهداف مدنظر مجمع كشورهای صادركننده گاز دست یابیم و با چالش های پیش روی كشورها در این حوزه مقابله كنیم.
وی خاطرنشان كرد: گاز طبیعی اهمیت فزاینده ای در توسعه پایدار دارد؛ چون برای حفاظت از محیط زیست و عرضه آسان مناسب است.
رییس جمهوری نیجریه گفت: در نیجریه سعی كردیم بر صادرات نفت خام تكیه كنیم و در حال حاضر 180 میلیون تریلیون متر مكعب گاز داریم و این در مقایسه با ذخایر نفت ما بسیار بیشتر است.
بوهاری افزود: نیجریه یكی از پنج كشور بزرگ صادر كننده گاز است و ما به دنبال آن هستیم كه همكاری جنوب با جنوب را افزایش دهیم چرا كه در این زمینه نقش رهبری در منطقه آفریقا داریم و باید نقش ما حفظ شود.
وی ادامه داد: ثبات بازارهای انرژی و مالی بستگی به سرمایه گذاری دارد و مجمع كشورهای صادركننده گاز دارای نقش مهمی در برقراری امنیت انرژی است.
رئیس جمهوری نیجریه گفت: برای اینكه ما مكانیزم های پایداری برای تولیدكنندگان و مصرف كنندگان داشته باشیم، این مجمع می تواند كمك كند تا ابتكاراتی در این زمینه داشته باشیم و باید ابتكارات خود را در زمینه اكتشاف و استخراج به اشتراك بگذاریم كه این به نفع كشورهای عضو مجمع است.
بوهاری تاكید كرد: همچنین همكاری های اقتصادی و فنی دارای اهمیت زیادی در این زمینه است و نیجریه بر این عقیده است كه اعضای مجمع كشورهای صادر كننده گاز می توانند همكاری های بیشتری در این زمینه داشته باشند.
وی ادامه داد: باید فرهنگ ارتباطات و اطلاعات بین ما نهادینه شود و انتقال فناوری را داشته باشیم و از فرصت ها برای انجام سرمایه گذاری های مشترك استفاده كنیم.
رئیس جمهوری نیجریه با تاكید بر نقش گاز طبیعی در توسعه پایدار گفت: باید كاری كنیم كه نسل های آینده در رنج نباشند و با آبادانی و رفاه زندگی كنند.
بوهاری افزود: من مطمئن هستم می توانیم به اهداف مجمع خودمان دست پیدا كنیم و امیدوارم بتوانیم به اهداف گازی مدنظر دست یابیم.
وی ادامه داد: نیجریه به اهداف مجمع متعهد است و به دنبال تحقق آن است.
سیام*9254**1449