اعلام آمادگی هلندی ها برای سرمایه گذاری و انتقال فناوری به ایران

تهران- ایرنا- وزیر اقتصاد هلند در دیدار با علی طیب نیا همتای ایرانی خود، برای سرمایه گذاری و انتقال فناوری به ایران اعلام آمادگی كرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شبكه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، علی طیب نیا در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران برای كشور هلند و اتحادیه اروپا در مسیر توسعه روابط اقتصادی اهمیت ویژه ای قائل است.
وی، توسعه روابط در بخش های كشاورزی، صنایع هواپیمایی، حمل و نقل و مدیریت منابع آب را با رویكرد انتقال دانش فنی از جمله حوزه های مورد گسترش در روابط اقتصادی و تجاری دو كشور بیان كرد.
وی، موقعیت جغرافیایی ایران و دسترسی به بازارهای كشورهای همسایه، برخورداری از منابع طبیعی و نفت، گاز و معادن، وجود نیروی انسانی ماهر و تحصیلكرده و امنیت را مجموعه عواملی دانست كه كشورمان را به یكی از بهترین نقاط جهان برای سرمایه گذاری تبدیل كرده است.
طیب نیا ادامه داد: ما پیشرفته ترین قوانین را در زمینه حمایت و تشویق سرمایه گذاری خارجی داریم.
وی با بیان اینكه توسعه روابط در زمینه تجارت و سرمایه گذاری نیاز به ابزارهایی دارد، خاطرنشان كرد: یكی از مهمترین ابزارها ازسرگیری روابط بانكی، روابط بین شركت های بیمه ای و توافقنامه های پایه ای بین دو كشور است.
طیب نیا با اشاره به سابقه فعالیت شركت نفتی شل در ایران نیز گفت: در صورت بازپرداخت بدهی این شركت به كشورمان می توانیم در زمینه ازسرگیری فعالیت های شركت های نفت و گاز هلندی در ایران توافق كنیم.
وزیر اقتصاد كشورمان موافقتنامه های مربوط به مالیات، گمرك و سرمایه گذاری را از جمله توافق های پایه ای برشمرد و گفت: مسئولیت همه این حوزه ها با مجموعه وزارت اقتصاد است و ما آمادگی كامل برای ازسرگیری روابط را داریم.
طیب نیا در پایان پیشنهاد تشكیل كمیته مشترك برای بررسی مسائل مطرح شده و انجام توافقات لازم را ارائه كرد.
در ادامه این دیدار، 'هنگ كامپ' وزیر اقتصاد، كشاورزی و انرژی هلند با ابراز خرسندی از برگزاری این دیدار، به مناسبات دیرینه دو كشور اشاره كرد و گفت: هم اكنون دولت و شركت های هلندی باید شالوده برنامه های درازمدت دو كشور را پایه ریزی كنند.
وزیر اقتصاد، كشاورزی و انرژی هلند با بیان اینكه كشورش در زمینه كشاورزی رتبه پنجم و در بخش سرمایه گذاری رتبه هفتم را دارد، تاكید كرد: ما می توانیم در این حوزه ها و همچنین در بخش نفت و گاز روابط خوبی با ایران داشته باشیم.
هنگ كامپ افزود: از آنجایی كه شركت نفتی شل یك شركت منظم و خوش حسابی است امیدوارم هرچه سریعتر بدهی خود به ایران را پرداخت كند.
اقتصام(1) 9141 ** 2023