مجمع كشورهای صادركننده گاز باید همانند یك ید واحده تصمیم گیری كنند

تهران-ایرنا- رییس جمهوری بولیوی بر هماهنگی اعضای مجمع كشورهای صادر كننده گاز تاكید كرد و گفت: ما باید همانند یك ید واحده تصمیم گیری و همكاری ها را تقویت كنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اوو مورالس عصر امروز (دوشنبه) در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادر كننده گاز در سخنانی به اعمال فشار و تهدیدهای برخی كشورها از جمله آمریكا اشاره كرد و اظهارداشت: گروه های فشار من را تهدید می كردند كه به هیچ وجه صلاح نیست شما در ایران نشستی داشته باشید.خوشبختانه امروز ما این مسایل را پشت سرگذاشته ایم.
رییس جمهوری بولیوی ضمن ابراز تاسف ازحمله تروریستی به هواپیمای روسیه با رییس جمهوری و ملت روسیه اعلام همبستگی كرد.
مورالس با بیان این كه در اجلاس سال 2013 در روسیه تجربیات خوبی كسب كردیم، افزود: كشورهای عضو این مجمع بر اساس شناخت، دانش، تجربیات و فناوری هایی كه به دست آوردند می توانند به كشورهای فاقد این تجربیات كمك كنند.
وی به اهمیت تبادل نظر در بخش صادرات و واردات گاز به عنوان یك انرژی پاك تاكید كرد و گفت: بعد از انقلاب بولیوی در 10 گذشته حق مالكیت و حاكمیت بر منابع گازی و طبیعی این كشور را به همه ثابت كردیم و توانستیم این صنعت را كه در اختیار شركت های چند ملیتی بود، ملی كنیم.
رییس جمهوری بولیوی، گرم شدن كره زمین را یكی از مشكلات پیش روی كشورهای جهان عنوان و خاطرنشان كرد: به رغم تلاش استكبار جهانی و استعار گران مفتخریم بگوییم كه ما مالك و صاحب منابع طبیعی خدادادی هستیم.
مورالس با بیان این كه ما خاطرات بدی از استعمار در تاریخ بولیوی داریم، ادامه داد: امروز در دنیای دیگری زندگی می كنیم و دنیای تحت تسلط استعمارگران گذشته است.
وی یادآور شد: خوشحال خواهم بود باهم تجربیات و نظرات را با هم مبادله كنیم و همانند یك ید واحده تصمیم گیری كرده و تدابیر لازم را بیندیشیم و همكاری ها را تقویت كنیم.
رییس جمهوری بولیوی در ادامه سخنان خود با بیان این كه رفتار هماهنگ ما در این مجمع گازی بسیار مهم است، اظهارداشت: ما به یُمن مبارزه ملت مظلوم بولیوی توانستیم حق مالكیت و حاكمیت بر منابع كشورمان را كسب كنیم
مورالس خاطرنشان كرد:به یُمن این اراده ملی در بولیوی شاهد جذب فزاینده سرمایه گذاری از خارج هستیم و ما سعی كردیم شركایی كه بخواهند با ما رابطه برد- برد داشته باشند را افزایش دهیم.
وی ادامه داد: این الگو باعث شده ما در كشوری كه تاریخ فقیری داشته را فراموش كنیم، زمانی بولیوی یكی از ضعیف ترین كشور آمریكای جنوبی و دومین كشور فقیر آمریكا بود.
رییس جمهوری بولیوی در سخنان خود از رییس جمهوری اسلامی ایران رییس دوره ای
اجلاس سران مجمع كشورهای صادر كننده گاز تقاضا كرد: اجلاس بعدی در بولیوی برگزار شود.
مورالس ادامه داد: از این رهگذر شاهد حضور شما عزیزان در بولیوی باشیم.
وی همچنین از جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این اجلاس قدردانی كرد.
روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پس از سخنان رییس جمهوری بولیوی گفت: برگزاری اجلاس بعدی در كشور بولیوی استقبال می كنیم . البته در جلسه آینده این موضوع را مطرح می كنیم در صورت موافقت اعضا این درخواست در بیانیه پایانی گنجانده می شود.
سیام(3)**2021**1336