جشن يار مهربان و تجليل ازخادمان كتاب در تبريز

تبريز- تبريز امروز دوشنبه ميزبان جشن هفته كتاب، اين يار مهربان بود، جشني كه فعالان عرصه ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني استان سه ميليون و 800 هزارنفري آذربايجان شرقي را در فضايي گرم و صميمي يكجا گرد آورد.

تجليل از خادمان كتاب، هم نشيني و هم انديشي كتابداران و كارشناسان و خيرين حوزه كتاب از جمله حاشيه هاي اين جشن زيبا و فرهنگي بود كه شركت كنندگان را به وجد آورد و خوني تازه در رگ هاي دوستداران يارمهربان تزريق كرد.
اجراي نمايشي تاثيرگذار و مخاطب پسند با موضوع كتاب و كتابخواني از ديگر حاشيه هاي تجليل از خادمان كتاب در تبريز بود كه خود خاستگاه صنعت چاپ در دوره فرمانروايي عباس ميرزاي قاجار دراين ديار بود و نخستين كتب چاپي ايران زمين نيز درآن به زيور طبع آراسته شد.
مشاهده افزون بر500 نفراز فعالان عرصه مقدس كتاب و كتابخواني در سالني آكنده از بوي يار مهربان دركهن شهر تبريز، حسي نوستالژيك از غربت و غريبي كتاب، اين عنصر تمدن ساز و انسان ساز را در درون انسان بيدار مي كند.
اما هرچه بود، گرمي مشاركت در شعف و شادي حاميان ترويج فرهنگ كتابخواني در چنين روزي از سال، سرماي هواي تبريز را بي اثر مي كند و خطي از آينده اميدبخش را در افق فرهنگ كتاب و كتابخواني ترسيم مي كند.
معاون سياسي و امنيتي استاندار آذربايجان شرقي در اين مراسم گفت: يكي از شاخصه هاي ارزيابي ميزان توسعه دركشورهاي توسعه يافته و به خصوص در حال توسعه ميزان مطالعه و كتابخواني است.
سعيد شبستري ادامه داد: پايين بودن سرانه مطالعه دركشور يكي از معضلاتي است كه وجود دارد و از دغدغه هاي اصلي مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري است.
وي با اشاره به زندگي درعصر ماشيني، ادامه داد: مسائل اقتصادي باعث شده مسائل فرهنگي به باد فراموشي سپرده شود و فرصت و مجالي براي مطالعه در بين اقشار مختلف جامعه وجود نداشته باشد.
شبستري با اشاره به گسترش استفاده از فضاي مجازي در بين خانواده ها، به خصوص نسل جوان، اظهاركرد: شبكه هاي اجتماعي، اوقات فراغت اندكي را هم كه وجود داشته، پركرده است.
وي اضافه كرد: متاسفانه استفاده از فضاي مجازي همچون تبي است كه در بين نسل هاي جوان شيوع پيدا كرده و در پشت پرده آن گاه شاهد گسترش خرافه ها و باورهاي غلط ديني از كانال هايي كه توسط دشمنان نظام و اسلام هدايت مي شوند، هستيم.
معاون سياسي و امنيتي استاندار آذربايجان شرقي گفت: سرعت رشد تكنولوژي از سرعت رشد فرهنگي بسيار بالاست و اگر برنامه اي در اين خصوص نداشته باشيم ديگران براي ما برنامه خواهد داشت.
وي ادامه داد: نسل جوان ما آينده دار مملكت و سكان دار اين نظام خواهند بود و بايد متولي هاي فرهنگي كشور دراين خصوص اهتمام ويژه داشته باشند و نبايد برنامه ريزي هاي فرهنگي، مقطعي شوند بلكه بايد سال ها ادامه پيدا كنند.
شبستري افزود: كتاب نياز دايمي و احساس هميشگي است به شرطي كه اين احساس و تشنگي را با استفاده از شيوه هاي مختلف به وجد بياوريم.
وي با اشاره به وضعيت موجود كتابخانه هاي استان، ادامه داد: چرا در زماني كه وضع اقتصادي كشور مساعد بود و نفت به 130 دلار فروخته مي شد نسبت به توسعه فرهنگي كشور توجهي نشده است.
مديركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي نيز دراين مراسم گفت: براي تقويت كتابخانه هاي عمومي استان امسال يك ميليارد و 500 ميليون ريال كتاب ناشرهاي استان خريداري و در اختيار اين كتابخانه ها قرارگرفت.
علي اكبر صفي پور با اشاره بر لزوم دستيابي به دانش روز و ارتقا سطح آگاهي افراد جامعه، برنامه ريزي درست، مستمر و همفكري و همكاري نهادهاي فرهنگي براي گسترش فرهنگ مطالعه در بين مردم را ضروري دانست.
وي ادامه داد: اگر احساس مي كنيم در حوزه كتاب اكنون گرايش و اقبال عمومي كاهش يافته و كتابخانه ها خلوت شده است به علت استفاده از ابزار قديمي در روزگاري است كه استفاده از ابزار هاي ديجيتال در آن رواج يافته است.
صفي پور با تاكيد بر نگاه جديد به كتاب و گسترش فعاليت ها در حوزه كتاب ديجيتال، گفت: اگر به اين حوزه ورود نكنيم جوانان ما بخش عمده اي از زمان خود را به بطالت در شبكه هاي اجتماعي صرف خواهند كرد.
سرپرست نهاد كتابخانه هاي عمومي آذربايجان شرقي نيز دراين مراسم گفت: با توجه به اينكه اسلام نگاه ويژه اي به كتاب و كتابخواني دارد و معجزه پيامبراسلام هم كتاب است، بنا براين وظيفه همه افراد فرهيخته و نهادهاي فرهنگي كشور اشاعه، گسترش و تقويت كتاب و كتابخواني است.
منوچهر جعفري خاطرنشان كرد: كتابخانه مركزي تبريز به عنوان يكي ازغني ترين كتابخانه هاي عمومي كشور در زمينه نسخه هاي خطي و مكتوبات نفيس به شمار مي رود به طوري كه برخي از نسخه هاي موجود دراين كتابخانه، در سطح جهان منحصر به فرد بوده و تنها محل نگهداري اين گروه از نسخ، كتابخانه مركزي تبريز است.
وي با بيان اينكه ظرفيت خوبي در زمينه كتابخانه هاي استاندارد در شهرهاي مختلف استان داريم، تعداد كتابخانه هاي استان را 137 باب اعلام كرد و گفت: 105 باب كتابخانه نهادي ،31 باب مشاركتي و يك باب كتابخانه مستقل مي باشد.
وي سرانه دسترسي جمعيت استان به كتابخانه هاي عمومي را براي هر25 هزار نفريك باب كتابخانه عنوان كرد و افزود: دراين زمينه رتبه ششم كشوري را داريم.
سرپرست نهاد كتابخان هاي عمومي آذربايجان شرقي تعداد منابع موجود در كتابخان هاي عمومي استان را دو ميليون و 345 هزار جلد برشمرد و گفت: سرانه منابع به ازاي هر نفر جمعيت استان شش جلد كتاب و به عبارتي براي هر 100 نفر جمعيت استان 60 جلد كتاب موجود مي باشد.
6120/ 1495