پوتین: تا سال 2035 تولید گاز را به 855 میلیارد متر مكعب می رسانیم

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری روسیه در تشریح استراتژی ملی انرژی كشورش گفت: روسیه سرمایه گذاری زیادی در زمینه اكتشاف، پالایش و حمل و نقل این انرژی انجام داده و سهم به سزایی در امنیت ارایه آن دارد و می خواهد تولید خود را به 855 میلیارد متر مكعب افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ولادیمیر پوتین عصر دوشنبه در سومین مجمع كشورهای صادر كننده گاز كه در سالن اجلاس سران تهران در حال برگزاری است، افزود: همكاری تنگاتنگ بین تولید كنندگان و مصرف كنندگان گاز یكی از فاكتورها و عوامل اصلی توسعه پایدار است.
پوتین ادامه داد: در مدت 14 سال كشورهای صادر كننده گاز توانستند مجموعه خود را به یك سازمان معتبر بین المللی تبدیل كنند و به كشورهای تولید كننده گاز كه منافع خود را در بازارهای بین المللی دارند، كمك می كنند.
وی تصریح كرد: كشورهای عضو این مجمع 79 درصد گاز كلی جهان را تولید می كنند و نیمی از تجارت این نوع انرژی به كشورهای عضو این مجمع مربوط می شود.
رئیس جمهوری روسیه خاطر نشان كرد: در اجلاس سرانی كه در مسكو برگزار شد توافقاتی صورت گرفت تا به كشورهای عضو كمك كند كه به اهداف استراتژیك و راهبردی برسند و بتوانند بستر مناسبی را برای تشریك مساعی بین مصرف كنندگان و تولید كنندگان مهیا كنند.

**گاز یكی از فاكتورهای اصلی توسعه پایدار است
پوتین اظهار داشت: مطمئن هستم این اجلاس هم بسیار مهم خواهد بود و تصمیمات آن و توافقات آن در سند نهایی گنجانده خواهد شد و كار مشترك ما را موثرتر خواهد ساخت.
وی ادامه داد: در این راستا موضوعات مبرمی وجود دارد؛ یكی این است كه گاز یكی از فاكتورهای اصلی توسعه پایدار است كه ایرانی ها پیشنهاد كردند؛ از انواع انرژی مقرون به صرفه می باشد و انرژی پاك است و مصرف آن سال به سال افزایش می یابد.
رئیس جمهوری روسیه اضافه كرد: تا سال 2040 حدود 32 درصد شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود و این به معنای 5 تریلیون متر مكعب است؛در سال 2014 نیز رقمی حدود 3.6 تیلیارد بوده است و این مساله باعث می شود فعالیت گسترده ای را در زمینه گاز طبیعی داشته باشیم.
پوتین تصریح كرد: البته چالش های بسیاری را هم پیش رو خواهیم داشت، برای اینكه ما باید خیلی سریع حوزه های گازی را به بهره برداری برسانیم و همچنین زیر ساخت های انتقال گاز طبیعی را مهیا كنیم ؛ باید بتوانیم مسیرهای امنی را برای صادرات گاز فشرده و ال.ان. جی مهیا كنیم و همچنین این مسئله احتیاج به سرمایه گذاری های كلانی در دهه های آینده دارد.
وی افزود: سرمایه گذاران هم احتیاج به ضمانت های مطمئنی در این خصوص دارند؛ در كنار این مسئله باید ریسك سرمایه گذاری را كاهش داد و باید گفت برای تامین امنیت ارائه گاز طبیعی همه باید اعم از مصرف كننده و تولید كننده هزینه كرده و سهم خود را ایفا كنند.
پوتین گفت: ما به خوبی درك می كنیم كه تكنولوژی های جدید ساختارهای بازار گاز را تغییر می دهد و متدهای جدیدی برای فروش و تجارت این كالا به وجود آمده است.
وی افزود: ما در سال گذشته در سنت پترزبورگ بورسی گازی را افتتاح كردیم كه به خرید و فروش گاز می پردازیم و در صدد هستیم تا سالانه 35 میلیارد متر مكعب گاز یعنی هشت درصد كل فروش گازمان را از این بورس به فروش برسانیم.
رئیس جمهوری روسیه اضافه كرد: لازم است به این مساله اشاره كنم كه در راستای جلب سرمایه گذاری به هیچ وجه نباید از تجربه ای كه در گذشته داشتیم، صرف نظر كنیم. درقراردادهای درازمدت خرید فروش كه بین كشورها وجود داشته است و این مساله باعث شده هم بستگی بین كشورها به وجود بیاید.
پوتین با اشاره به تدوین پروژه استراتژی ملی انرژی روسیه برای سال 2025، گفت : در این استراتژی افزایش چشمگیری برای تولید گاز در نظر گرفتیم و ما برای 2035، 855 میلیارد متر مكعب گاز تولید خواهیم كرد.
وی همچنین افزود: با همكاران و شركایمان در اتحادیه اروپا در نظر داریم كارهای زیرساختی زیادی انجام دهیم، با تركیه هم در حال بررسی مسیر جنوب هستیم و همچنین درصدد هستیم به سمت شرق هم صادرات داشته باشیم.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: كاربسیار مثبتی را با شركای آسیایی، چین و سایر شركا داریم و در نظر داریم كه فروشمان به آسیا را تا 128 میلیارد متر مكعب افزایش دهیم.
پوتین همچنین از برنامه روسیه برای فروش گاز فشرده یا ال.ان. جی تا 60 میلون تن خبر داد و افزود: این یعنی تا 13 درصد حجم كل بازار این محصول؛ علاوه در صدد هستیم این كار را به سمت شرق و غرب هم انجام دهیم.
وی تصریح كرد: مطمئن هستیم روسیه می تواند با همكاری با شركایمان در این مجمع كشورهای صادر كننده گاز و یا سایر كشورهایی كه علاقمند به همكاری در این زمینه هستند برای تامین تقاضای گاز طبیعی در بازارهای بین المللی مشكلات را پشت سربگذارد.
سیام*2021**7261*1429