۲ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۰۹
کد خبر: 81850745
۰ نفر
قیمت روزانه نفت اوپك به7 سال پیش برگشت

تهران-ایرنا- بر اساس محاسبات دبیرخانه اوپك كه امروز(دوشنبه) منتشر شد، هر بشكه نفت این سازمان جمعه گذشته (29 آبان) به طور میانگین به قیمت 38.37 دلار معامله شد كه نسبت به روز پیش از آن چهار دهم درصد كاهش داشت.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، بر اساس اعلام اوپك، قیمت نفت این سازمان پنجشنبه گذشته معادل 38.52 دلار در هر بشكه بود.
قیمت روزانه سبد نفت اوپك، متشكل از نفت خام 12 كشور، از جمعه (22 آبان، 13 نوامبر) به كانال 30 دلار سقوط كرده، سطوحی كه از اواخر سال 2008 تاكنون سابقه نداشته است.
گزارش ها نشان می دهد، رقابت میان تولیدكنندگان نفت برای ربودن بازار از یكدیگر، تشدید شده است.
پایگاه خبری فیول فیكس آمریكا هفته گذشته اعلام كرد كه رقابت میان تولیدكنندگان نفت وارد فاز تازه ای شده و با شلوغ تر شدن بازار آسیا، این بار اروپا به صحنه نبرد میان تولیدكنندگان نفت ترش از جمله روسیه، عراق، عربستان سعودی و ایران تبدیل می شود.
عراق، دومین تولیدكننده بزرگ نفت اوپك، پس از كاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحمیل تحریم ها، سهم بازار خود در اروپا را افزایش داده و بنا به اعلام آژانس بین المللی انرژی، در ماه های ژوئیه و اوت (تیر و مرداد) با فروش روزانه یك میلیون بشكه نفت به اروپا، از عربستان سعودی پیشی گرفته است.
اروپا روزانه بیش از 9 میلیون بشكه نفت خام از خارج وارد می كند كه دو سوم آن نفت ترش است.
عراق با هدف گرفتن خریداران قبلی نفت ایران و با استفاده از رشد سریع تولید نفت در این كشور، فروش نفت به مشتریان اروپایی را به طور چشمگیری افزایش داده است.
عربستان سعودی نیز برای نخستین بار در 20 سال گذشته، در ماه جاری به پالایشگاه های سوئد نفت خام فروخت و درصدد فروش نفت به لهستان است. هر دو این كشورها تا به حال به طور سنتی نفت خام خود را از روسیه می خریدند.
عربستان سعودی، بزرگ ترین تولیدكننده نفت اوپك، در اوایل ماه نوامبر (اواسط آذر)، قیمت فروش همه انواع نفت خود برای شمال غرب اروپا و كشورهای مدیترانه ای را كاهش داده است.
پایگاه خبری یاد شده همچنین افزود: آژانس بین المللی انرژی با استناد به گفته های منابع خبری نامشخص ایرانی اعلام كرد، تهران نیز درصدد جذب مشتریان اروپایی است.
بیژن زنگنه وزیر نفت كشورمان تاكید كرده است، سهم صادرات نفت این كشور در چند ماه نخست بعد از برداشتن تحریم ها، به میزان قبل از تحریم برخواهد گشت و تهران به سرعت درها را برای شركت های نفتی جهانی باز می كند.

** قیمت نفت پایه اروپا و آمریكا
هر بشكه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریكا در پایان معاملات جمعه گذشته بازار نایمكس این كشور با چهاردهم درصد كاهش نسبت به روز گذشته، به قیمت 40.39 دلار معامله شد. این در حالی است كه قیمت نفت برنت دریای شمال كه دو سوم نفت های جهان بر پایه آن قیمت گذاری می شوند، در پایان معاملات جمعه گذشته بازار لندن، با 1.1 درصد افزایش به 44.66 دلار در هر بشكه رسید.
اقتصام(2)1063 ** 2023