درخواست سرویس های امنیتی اروپا برای همكاری با سوریه درمبارزه با تروریسم

بیروت – ایرنا – پایگاه اینترنتی روزنامه فلسطینی المنار فاش كرد كه سرویس های امنیتی اروپایی از دولت های خود خواسته اند تا برای مبارزه با تروریسم، با دولت سوریه همكاری كنند.

به گزارش ایرنا، روزنامه المنار برهمین اساس پیش بینی كرده است كه كشورهای اروپایی با توجه به سرازیر شدن تروریست ها به سوی اروپا، همكاری خود با دولت سوریه ودیگر كشورهای خاورمیانه را درمبارزه با تروریسم گسترش دهند.
المنار به نقل از منابع دیپلماتیك اروپایی نوشت: درچند ماه گذشته سرویس های اطلاعاتی اروپا ده ها توصیه به مقامات سیاسی كشورهای خود داشته و خواستار همكاری مستقیم با نهادهای امنیتی سوریه به منظور استفاده از اطلاعات آنها در خصوص گروه های تروریستی كه داخل سوریه می جنگند و هزاران عنصر خارجی در این گروه ها فعال هستند، شده اند.
« به اعتقاد سرویس های امنیتی اروپایی، نهادهای امنیتی سوریه گنج هایی از اطلاعات در اختیار دارند كه اروپایی ها برای ایجاد سد درمقابل عناصر تروریستی خارجی به ویژه اروپایی نیازمند آنها است».
این پایگاه اینترنتی روزنامه المنار افزود:محافل دیپلماتیك اروپایی معتقدند كه حملات اخیر پاریس، افزایش فشارهای سیاسی به اروپا را برای قبول همكاری با نهادهای امنیتی دولت سوریه را افزایش خواهد داد.
« این محافل دیپلماتیك پیش بینی كرده اند كه سرویس های امنیتی كشورهای اروپایی همكاری های اطلاعاتی و امنیتی خود را با دستگاه های امنیتی كشورهای خاورمیانه به ویژه سوریه گسترش می دهند».
به گفته این محافل دیپلماتیك اروپایی، « ائتلاف بین المللی ضد تروریسم به رهبری آمریكا هرگز به پیروزی های واقعی در مقابل داعش دست نخواهد یافت مگر این كه بمباران های جنگنده های این ائتلاف با عملیات زمینی علیه تروریست ها همراه شود.
« به ویژه جاده ارتباطی بین استان الرقه سوریه و موصل عراق باید با عملیات همزمان زمینی و هوایی مسدود شود تا شاهد پیروزی جدی در مقابل این گروه تروریستی باشیم».
منابع دیپلماتیك به روزنامه المنار گفته اند كه « كشورهای عربی اگرچه این واقعیت را درك می كنند اما آمادگی ارسال نیرو به باتلاق سوریه را ندارند و آنها می خواهند با مشاركت نمادین و اكتفا به اعزام مربیان از میدان جنگ در سوریه دوربمانند زیرا می ترسند خسارت های نیرویی بر اوضاع سیاسی داخل كشورهایشان تاثیر بگذارد.
المنار افزود: منابع امنیتی معتقدند همكاری كشورهای غربی با روسیه و ایران و ارتش سوریه و نیروهای هم پیمان آنها برای كسب دستاوردهایی در الرقه و جدا سازی آن از شهر موصل عراق ضروری است.
« این همكاری همچنین نیازمند مشاركت ارتش عراق و نیروهای الحشد الشعبی این كشور است و بدین ترتیب عملیات نظامی باید میدان های نبرد در هر دو كشورعراق و سوریه را در برگیرد».
« تحقق همه این ها در صورتی است كه كشورهای عضو ائتلاف جنگ علیه داعش به رهبری آمریكا، واقعا درصدد نابودی خطر داعش به دور از تحركات نمایشی باشند».
پایگاه اینترنتی روزنامه المنار نوشت: محافل دیپلماتیك اروپایی پیش بینی كرده اند كه تحركات ارتش سوریه با حمایت جنگنده های روسی منجر به پیشروی حقیقی در مقابل داعش در داخل خاك سوریه می شود.
خاورم*(4)*390* 1324