سلام موبد زرتشتیان به آیت الله جوادی آملی

تهران - ایرنا - مراسم رونمایی از كتاب ایران، مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان كه با حضور رهبران ادیان ابراهیمی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، با حاشیه هایی همراه بود.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار معارف ایرنا، برخی خبرنگاران قبل از شروع مراسم رونمایی خود را به حسینیه الزهرا(س) در سازمان فرهنگ و ارتباطات رسانده بودند تا با دستی پر خبرهایی در حوزه ادیان و مذاهب برای رسانه خود داشته باشند.
میهمانان به ویژه رهبران ادیان توحیدی قبل از شروع مراسم در حسینیه الزهرا(س) حاضر شده و مشغول دیدن عكس هایی از عبادت و زندگی پیروان ادیان شدند و برخی از آنان در بدو ورود حتی فرصت خوردن چای و قهوه هم نداشتند، چرا كه از چپ و راست با سوالات خبرنگاران روبرو می شدند.
رشید خورشیدیان عضو انجمن موبدان (روحانیون زرتشتی) و رییس سابق انجمن موبدان تهران قبل از پاسخ به سوالات خبرنگار ایرنا فرصتی خواست تا نفسی تازه كند و پس از پذیرایی مختصری، پاسخگو باشد.
البته وی قبل از این گفت و شنود مختصر، با برخی از میهمانان خوش و بش كرده بود و زمانی كه چند نفر از مسوولان بنیاد بین المللی وحیانی اسرا به معرفی خود پرداختند، خورشیدیان از شنیدن نام آیت الله عبدالله جوادی آملی به وجد آمد و به یكی از دست اندركاران این موسسه گفت «سلام مرا به آیت الله جوادی آملی برسانید».

* آغازی متناسب و آیاتی مرتبط
این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن آغاز شد و قاری این مراسم متناسب با فضای مجلس و حضور رهبران ادیان الهی بخشی از تلاوت خود را به آیه 13 سوره حجرات اختصاص داد.
این آیه كه تمام مردم را مورد خطاب قرار می دهد، تاكید دارد: ما شما را از مرد و زني آفریدیم و شما را ملت ملت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یكدیگر شناسایي متقابل حاصل كنید. در حقیقت گرامی ترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست.

* پایه محكم تعامل میان ادیان در قرآن
آیت الله محمدعلی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام آیه هشتم از سوره ممتحنه را پایه ای محكم و مهم برای تعامل میان امت اسلامی و سایر ادیان دانست و گفت: محور این آیه احسان و انجام دادن كارهای خیر برای دیگران است.
این آیه می فرماید: خدا شما مسلمانان را از كساني كه در (كار) دین با شما نجنگیده و شما را از دیارتان بیرون نكرده‏اند، باز نمي‏دارد كه با آنان نیكي كنید و با ایشان عدالت ورزید. زیرا خدا دادگران را دوست ‏دارد.

* از شعر و داستان تا روایت نبوی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
ابوذر ابراهیمی تركمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سخنان خود را با این شعر از سعدی آغاز كرد كه «شمع را باید از این خانه به دربردن و كشتن، تا به همسایه نگوید كه تو در خانه مایی» و بعد به تضمین استاد شهریار اشاره كرد كه «كشتن شمع چه حاجت بود از بیم رقیبان، پرتو روی تو گوید كه تو در خانه مایی» و سپس گفت كه امروز رهبران اقلیت های دینی در خانه ما هستند.
وی همچنین به بیان داستانی از مرحوم سیدجعفر شهیدی پرداخت و گفت: این نویسنده شهیر تردید داشت كه در مراسم تشییع پیكر یكی از پیروان ادیان ابراهیمی شركت كند و زمانی كه به حافظ تفال زد این بیت آمد كه
«قدم دریغ مدار از جنازه حافظ، كه گر چه غرق گناه است می‌رود به بهشت»
ابراهیمی به سابقه حضور اقلیت های دینی در ایران اشاره كرد و همچنین از سیره پیامبر اكرم(ص) در برخورد با اقلیت های دینی سخن گفت و روایتی را از رحمت للعالمین بر زبان جاری كرد كه آن حضرت فرمود «هر كسی به اهل ذمه (اقلیت های دینی) آزار برساند، به من آزار رسانده است».

* ما تقلب كردیم
مارنرسای بنیامین اسقف كلیسای شرق آشوری به عنوان دومین سخنران از اقلیت های دینی در این مراسم قبل از آغاز سخنان خود و بیان مطالبی از كتاب ایران، مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان، به طنز گفت كه «ما تقلب كردیم» كه با خنده میهمانان روبرو شد و سپس به بیان مطالبی از این كتاب پرداخت.
وی دیدگاه رهبر معظم انقلاب درباره هموطنان ایرانی غیرمسلمان را كه در این كتاب منتشر شده، نگرشی بسیار عالی دانست و از دست اندركاران خواست تا این كتاب را به دست سفرای سایر كشورها نیز برسانند.

* داعش را با دانش نابود كنیم
اردشیر خورشیدیان رییس انجمن موبدان (روحانیون زرتشتی) تهران نیز محتوای كتاب ایران، مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان را جالب دانست و گفت: آیاتی از قرآن و سخنان حضرت امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه ای درباره ادیان توحیدی در این كتاب آمده كه باید سرلوحه كار خودمان قرار دهیم.
وی تاكید كرد: همانگونه كه امام خمینی(ره) فرمود «كشور ما كشور توحید است و پیامبران هیچگاه با هم دعوا ندارند.»
خورشیدیان كه پزشك است همچنین گفت: من در مطب خود هرگاه بیماری را معاینه می كنم، برایم هیچ تفاوتی ندارد كه او پیرو چه آیینی است و همانگونه كه امام خمینی(ره) فرمود واژه اقلیت قومی و دینی نداریم.
وی انسانیت محوری را یكی از اركان ادیان الهی دانست و از امام حسین(ع) به عنوان انسان آزاده ای یاد كرد كه در دفاع از مظلومان جان و مال و خانواده خود را فدا كرد و افزود: این ارزش ها همیشه پشتیبان ملت ایران بوده است و معتقدم برای از بین بردن داعش باید با از دانش بهره گرفت.

* دعای كمیل كلیمیان
ماشاالله گلستانی نژاد مرجع دینی كلیمیان ایران به عنوان آخرین سخنران این مراسم از مزامیر داود تا مهریه زنان گفت و از كتاب مزامیر داود همچون دعای كمیل مسلمانان یاد كرد.
وی اظهار داشت: تمام اعمال دینی ما از ازدواج و طلاق گرفته تا انحصار وراثت طبق آیین و دینمان انجام می شود و قوه قضاییه و دادگستری و سازمان ثبت اسناد با ما همكاری دارند.
وی بخشی از سخنان خود را به مسائل طلاق در دین یهود اختصاص داد و گفت: اگر شما می گویید «مهرم حلال، جانم آزاد» ما در قاموس یهود می گوییم «جیبم خالی، جانم آزاد» و ما كلیمیان مهریه عندالمطالبه نداریم بلكه مهریه عندالطلاق داریم.

* همزیستی مسالمت آمیز ادیان در 280 صفحه
كتاب «ایران، مهد همزیستی مسالمت آمیز ادیان» با تلاش مركز گفت وگوی ادیان و تمدن های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به زبان انگلیسی منتشر شده و امروز با حضور آیت الله تسخیری، آیت الله محمد حسن اختری رییس مجمع جهانی اهل بیت(ع)، حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، حجت الاسلام احمد مبلغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه رییس موسسه پژوهشی حكمت و فلسفه رونمایی شد.
در این كتاب تاریخ، مراسم مذهبی و فعالیت های اجتماعی پیروان ادیان الهی همراه با عكس های رنگی از زندگی اجتماعی و فرهنگی آنان در ایران اسلامی در 280 صفحه به تصویر كشیده شده و توضیحاتی در این زمینه ارائه شده و از سوی انتشارات بین المللی الهدی منتشر شده است.
فراهنگ**1003**1569