عادلی: مجمع كشورهای صادركننده گاز نیاز اصلی جهان به این سوخت را تامین خواهد كرد

تهران- ایرنا- دبیركل مجمع كشورهای صادركننده گاز با بیان اینكه شاهد نقش گسترده تر گاز در سبد انرژی جهان هستیم، گفت كه مجمع كشورهای صادركننده گاز نیاز اصلی جهان به این سوخت را تامین خواهد كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدحسین عادلی عصر امروز(دوشنبه) در سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی.ئی.سی.اف) با خوشامدگویی به اعضا و مهمانان سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز، ابراز امیدواری كرد كه بتوانیم به همه اهداف تعیین شده دست پیدا كنیم.
وی افزود: جی.ئی.سی.اف از تمام تلاش خود در روند تولید گاز استفاده می كند.
دبیركل مجمع كشورهای صادركننده گاز با برشماری اقدامات انجام شده در جی.ئی.سی.اف گفت: مجمع كشورهای صادركننده گاز می تواند اعتبار و وجهه خود را دوچندان كند.
عادلی با بیان اینكه كلید موفقیت در گسترش همكاریها نهفته است، اضافه كرد: جی.ئی.سی.اف با چالش های مختلفی مواجه بوده و بازار گاز نیز تحولات و تغییراتی را تجربه كرده است.
وی خاطرنشان كرد: باوجود این تحولات، یك نكته آشكار است كه گاز از منابع قابل اتكا و سازگاز با محیط زیست به شمار می رود و این انرژی در آینده به شكل بهتری استفاده شده و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.
دبیركل مجمع كشورهای صادركننده گاز ادامه داد: براین اساس، شاهد نقش مهمتر گاز طبیعی در سراسر جهان خواهیم بود و جی.ئی.سی.اف تامین كننده درازمدتی محسوب می شود و عمده این نیاز را تامین خواهد كرد.
عادلی ادامه داد: وضعیت امروز بازارهای گاز ما را مجبور می كند مجمعی داشته باشیم تا در آن به هماهنگی بیشتر مواضع خود پرداخته و به مصاف این چالش ها برویم.
وی با بیان اینكه در دو سال گذشته، یك سری ابتكارات جدید با هدف افزایش كارایی اجرا كرده ایم، گفت: ما به دنبال تامین اهداف اساسنامه سازمان و تامین منافع اعضا در این عصر پرچالش هستیم.
دبیركل مجمع كشورهای صادركننده گاز در پایان با تبریك به كشور آذربایجان به عنوان عضو جدید مجمع(عضوناظر) خاطرنشان كرد: از جمهوری اسلامی ایران به عنوان میزبان و به خاطر سخاوتی كه در برگزاری این كنفرانس به خرج داد، تشكر می كنم.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز با حضور 9 رییس دولت و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر امروز (دوشنبه) در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) با حضور رییسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، تركمنستان و نخست وزیر الجزایر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
همچنین در این اجلاس فرستاده ویژه رئیس جمهوری آذربایجان، سالم البدری دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت و آلدو فلورس كویرگان دبیر مجمع بین المللی انرژی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رییس اجلاس، در مراسم آغاز به كار سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF)، سخنرانی كرد.
سران كشورهای صادركننده گاز در جلسه امروز، مسایل مربوط به بازار جهانی گاز را مورد بررسی قرار خواهند داد. همچنین بیانیه پایانی سومین اجلاس سران GECF نیز پس از تایید اعضا، منتشر می شود.
كشورهای عضو مجمع صادركنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.
كشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند و هلند، نروژ، عراق، آذربایجان، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع كشورهای صادركننده گاز حضور دارند.
اقتصام(3)**2022** 2023