۲ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۵۴
کد خبر: 81850722
۰ نفر
نياز امروز، پشتوانه فردا

همدان- ايرنا- نياز امروز، پشتوانه فردا به گوش همگان آشناست شايد تا اين زمان اين مطلب يك شعار تبليغاتي براي سرمايه گذاري ها محسوب مي شد اما آنچه كه امروز بايد به آن توجه كرد نياز امروز به طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت دهان و دندان،پشتوانه اي براي سلامت فرزندان محسوب مي شود.

طرح تحول نظام سلامت كه از اواسط ارديبهشت ماه سال گذشته آغاز به كار كرد، هر چند با فراز و فرودها و مخالفت‌هاي بسياري همراه بود ولي توانست گامها و مراحل مختلف طرح را با موفقيت قابل ملاحظه‌اي پيش برد.
شايد زماني كه طرح تحول سلامت كليد خورد، هيچ يك از منتقدان اين طرح تصور نمي‌كردند پس از گذشت يك سال، سلامت و بهداشت دهان هم زير مجموعه اين طرح قرار گيرد و امروز مي توان گفت اين طرح كه خدمتي ديگر از دولت تدبير و اميد است، نويدبخش روزهايي خوب براي بهداشت دهان و دندان براي همگان بخصوص فرزندانمان باشد.
در حالي كه نبود اقدامات پيشگيرانه مناسب و كافي از سنين پايين زمينه اي فراهم كرده تا بيماري ها و مشكلات دهان و دندان در كشور افزايش يابد و اين موضوع به نوبه خود هزينه هاي بيشتري را بر اقتصاد جامعه و خانواده ها تحميل كند.
امروزه كمتر كسي را در زندگي پيراموني خود مي توان پيدا كرد، كه براي اقدامات درماني به مراكز دندانپزشكي به ويژه كشيدن دندان هاي معيوب مراجعه نكرده باشد و از نزديك معضلات اين بخش را لمس نكند.
البته نبود بسته هاي حمايتي بيمه اي مناسب و هزينه هاي هنگفت دندانپزشكي نيز عاملي مهم در مراجعه دير هنگام براي انجام خدمات درماني مناسب در اين بخش است.
و با توجه به اين مهم مي توان گفت كه در دنيا دندان به عنوان يك عضو بدن محسوب مي شود بسياري از افراد به دليل شرايط اقتصادي نامناسب اقدام به كشيدن و جدا كردن اين عضو از دندان مي كنند و مي توان گفت اجراي طرح تحول نظام سلامت كه به تازگي در كشور اجرايي شده است از قطع اين عضو مهم جلوگيري كند.
مسئول بهداشت دهان و دندان مركز بهداشت شهرستان همدان گفت: طرح بهداشت دهان و دندان بخشي از چهار فاز طرح عظيم تحول سلامت است.
محمد خيرانديش روز دوشنبه در كارگروه امنيت و سلامت غذايي شهرستان همدان افزود: سند ارتقاي بهداشت دهان و دندان بخشي از سند تحول نظام سند تحول است كه همه دانش آموزان اول تا ششم ابتدايي تحت مراقبت هاي بهداشت و اقدامات پيشگيرانه دهان و دندان قرار مي گيرند.
وي اضافه كرد: اين برنامه شش ساله است كه تا پايان اجراي طرح بايد شاخص بهداشت دهان و دندان به يك يا كمتر از يك كاهش يابد.
وي بيان كرد: در حال حاضر شاخص هاي دهان و دندان در زمينه آسيب هاي پوسيدگي ، پركردن و كشيدن دندان مناسب نيست.
وي ادامه داد: اقدامات بهداشتي بايد در دراز مدت انجام شود و برنامه هاي كوتاه مدت پاسخگو نيست و در زمينه بهداشت و درمان نيز پيشگيري در اولويت است.
وي با تاكيد بر اينكه دندان شماره 6 كه دندان دائمي براي رشد دندان پايه اي است گفت: نقش اين دندان بسيار مهم و اساسي است و پايه و اسكلت و ريل براي رشد دندان ها محسوب مي شود.
مسئول بهداشت دهان و دندان مركز بهداشت شهرستان همدان تصريح كرد: با اجراي اين طرح همه دانش آموزان آماده تحصيل تحت معاينات و آموزش بهداشتي قرار گرفته اند.
وي ادامه داد: طبق بررسي هاي انجام شده در جمعيت 12 ساله دانش آموزان حدود دو دندان پوسيده ، ترميم شده و كشيده وجود دارد كه در اين شاخص 80 تا 85 درصد شاخص را پوسيدگي تشكيل مي دهد.
خيرانديش ابراز اميدواري كرد: با اجراي طرح تحول نظام سلامت دهان و دندان نوآموزان بدو ورود به دبستان ، شاخص ها در زمينه دندان به زير يك برسد.
وي اظهار كرد: به منظور اجراي اين طرح در استان همدان 16 هزار و 102 مسواك انگشتي در استان توزيع شده است.
وي گفت: همچنين از جمعيت حدود 53 هزار دانش آموزي كه بايد تحت پوشش بهداشت دهان و دندان قرار گيرند تا كنون براي 9 هزار دانش آموز فلورايد تراپي انجام شده است.
استان همدان حدود 147 هزار دانش آموز دوره ابتدايي دارد.
6993