يك دست اندركار: نرخ تسهيلات مانع پيشرفت توليدكنندگان گل و گياه مشهد است

مشهد - ايرنا - عضو هيات مديره انجمن صنفي گل و گياه مشهد گفت: كمبود نقدينگي و نرخ بالاي سود تسهيلات بانكي بزرگترين مانع براي پيشرفت صنعت گل و گياه در مشهد است.

علي اصغر حسن زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: صنف گل و گياه در مشهد صنفي جوان، ضعيف و در شرايط اقتصادي فعلي با بحران نقدينگي مواجه است لذا به تسهيلات با نرخ سود پايين نياز دارد.
وي بيان كرد: افزون بر بالا بودن نرخ سود تسهيلات وثيقه اي كه براي آن تعيين شده بسيار سنگين و دوره بازپرداخت نيز كوتاه مي است لذا اگر حمايت از بخش توليد مدنظر دولت قرار دارد بايد زمينه اختصاص تسهيلات ارزان به توليدكنندگان فراهم شود.
عضو هيات مديره انجمن صنفي گل و گياه مشهد گفت: صنعت گل و گياه در اين شهر به دليل موقعيت جغرافيايي و نداشتن مشتري در خارج از مرزهاي استان خراسان رضوي چندان رشدي نداشته و ميزان رشد آن در حد تامين نياز شهرداري مشهد به گل آرايي فضاي سبز شهر بوده است.
وي افزود: فضاي پرورش گل و گياه در مشهد بسيار كوچك است زيرا سرمايه اوليه براي خريد زمين زياد نيست و توليدكنندگان به ناچار در فضاي اندك به پرورش گل و گياه مشغول هستند و نمي توانند از سامانه هاي پيشرفته براي توسعه و پرورش بهتر گل و گياه بهره گيرند و در نهايت پيشرفت چنداني در كار ندارند.
او اظهار كرد: اگر زمين رايگان و تسهيلات با نرخ سود پايين به توليدكنندگان گل و گياه در مشهد داده شود هم اين صنعت رشد كرده و به بازارهاي مطلوبي در داخل و خارج از كشور دست پيدا مي كند و هم اشتغالزايي پايدار همراه با فضاي سبز براي مشهد فراهم مي كند.
حسن زاده تعداد اعضاي توليدكننده فعال اين انجمن را 170 نفر ذكر و بيان كرد: رونق توليد گل و گياه در مشهد از سال 1385 و با انعقاد قراردادهاي بزرگ با شهرداري آغاز شد و از سال 1389 با شكل گيري انجمن صنفي گل و گياه خراسان رضوي شاهد ساماندهي و رشد توليدات داخلي گل و گياه، بذر و نهال و كاربرد آنها در فضاي سبز شهري بوده ايم.
وي افزود: اكنون مشهد قادر به تامين همه گلهاي بهاري،تابستاني و پاييزي مورد نياز بازار است كه شامل شمعداني، شاه پسند، اطلسي، جعفري، داوودي، اسدي، ميمون، حسن يوسف، گل سنگ، بنفشه، مينا چمني، رز و ديگر موارد مي شود.
او ادامه داد: تا چند سال پيش خراسان رضوي به ويژه مشهد وارد كننده گل و گياه در بخش گلهاي آپارتماني و بخش فضاي سبز شهري بود اما تشكيل انجمن صنفي زمينه اينكه مشهد به عنوان پايگاه توليد گل و گياه معرفي شود را فراهم كرده است.
وي گفت: ساخت نمايشگاه دائمي گل و گياه مشهد در فضايي به مساحت شش هكتار با سرمايه گذاري 180 ميليارد ريالي بخش خصوصي از سال 1390 آغاز شد و در بهمن ماه سال گذشته به بهره برداري رسيد كه نخستين اقدام براي رونق اين صنعت در مشهد بود.
عضو هيات مديره انجمن صنفي گل و گياه مشهد افزود: 65 واحد توليدي از خراسان رضوي در زمينه توليد گلهاي آپارتماني، گلهاي شاخه بريده، درخچه هاي زينتي، گل و گياهان فضاي باز در اين نمايشگاه داراي غرفه هستند كه نيمي از غرفه هاي اين نمايشگاه را پر كرده اند.
وي ادامه داد: 35 درصد از كل فضاي اين مجموعه را سازه هاي گلخانه اي تشكيل مي دهد و بقيه شامل فضاي سبز و محوطه رفاهي و تفريحي براي بازديدكنندگان است.
عضو هيات مديره انجمن صنفي گل و گياه مشهد از مسئولان خواست نسبت به رفع كمبود نقدينگي و مشكلات مالي توليدكنندگان گل و گياه در مشهد حمايتهاي لازم را مبذول دارند تا اشتغال اين بخش از بين نرفته و بازارهاي جديد براي آن مهيا شود.
پنج هزار و 763 واحد توليدي با سرمايه گذاري 100 هزار ميليارد ريال و اشتغالزايي براي 176 هزار نفر در خراسان رضوي فعاليت دارند كه از نظر تعداد واحدها 6.7 درصد، از نظر سرمايه گذاري 6.4 درصد و از نظر اشتغال هشت درصد از سهم صنعت كشور را شامل مي شود.
95 درصد سرمايه گذاري صنعتي در خراسان رضوي مربوط به صنايع كوچك با فعاليت بخش خصوصي است.
7489/1858