پرنس چارلز: جنگ سوريه و بحران آوارگان مرتبط با تغييرات آب و هوايي است

لندن - ايرنا- پرنس چارلز وليعهد انگليس در آستانه بيست و يكمين كنفرانس تغييرات آب و هوا در پاريس، گفت كه جنگ سوريه و بحران آوارگان مرتبط با تغييرات آب و هوايي هست.

به گزارش ايرنا، وي در گفت‌وگويي اختصاصي با شبكه اسكاي نيوز كه روز دوشنبه بخش‌هايي از آن منتشر شد، ضمن هشدار به‌احتمال فروپاشي 'بانك طبيعت' گفت كه نگران از تغييرات آب‌وهوايي است كه به باورش داراي ارتباط با بحران كنوني آوارگان و تروريسم است.
وليعهد انگليس افزود: يكي از علل بروز مشكلات در سوريه ممكن است همين مسايل زيست‌محيطي باشد.
پرنس چارلز با اشاره به عدم توجه جدي به مسايل زيست‌محيطي در دهه‌هاي اخير گفت: 'برخي از ماها 20 سال پيش مي‌گفتيم اگر با اين مسايل مقابله نشود، شما شاهد درگيري‌ها بسيار بزرگ‌تر براي دستيابي به منابع كمياب و نيز مشكلات بيشتر به دليل خشك‌سالي و نيز انباشت آثار تغييرات آب و هوايي كه معناي آن جابجايي مردم ، خواهيد بود.
وي افزود: در حقيقت، شواهد بسيار خوبي وجود دارد كه مؤيد آن است كه يكي از دلايل بروز اين وحشت و وضعيت عجيب كنوني در سوريه ، وجود خشك‌سالي پنج يا شش سال گذشته در اين كشور است كه سبب شده است كه شمار زيادي از مردم اين كشور مجبور به ترك زمينشان شوند.
پرنس چارلز در پاسخ به اين سووال كه آيا ارتباط مستقيمي ميان اين تغييرات آب و هوايي و بروز اختلافات و تروريسم دارد،گفت: 'در حقيقت در ظرف چند سال گذشته نيز پنتاگون به‌طور واقعي به اين مساله توجه كرده است . منظور من آن است كه تغييرات آب و هوايي تاثيرات عظيمي بر روي وقوع اين اتفاقات داشته است.
وي هشدار داد كه در صورت عدم توجه فوري به مسايل زيست‌محيطي همانند افزايش گرماي زمين، جهان به سمت 'فجايع و هرج‌ومرج ' خواهد رفت.
وليعهد انگليس گفت كه مبارزه با تغييرات آب‌وهوايي در طي چهار دهه گذشته از جمله مواردي كه در جريان سخنراني‌اش در اجلاس تغييرات آب و هوايي كه قرار است در دوشنبه هفته آينده در پاريس گشايش يابد، به آن اشاره خواهد داشت.
مشروح مصاحبه اسكاي نيوز با پرنس چارلز كه سه هفته پيش‌گرفته شده است، قرار است در دوشنبه‌شب از اين شبكه پخش شود.
انديشكده بين‌المللي'موسسه منابع جهاني' نيز در گزارشي كه شهريور ماه گذشته منتشر كرد، هشدار داده بود كه كمبود آب به همراه افزايش جمعيت، ضمن اينكه زندگي ميليون‌ها تن را در منطقه خاورميانه تحت تاثير قرار مي‌دهد، مي تواند سبب تشديد درگيري‌ها در اين منطقه شود.
براساس گزارش اين انديشكده، كمبود آب در اين منطقه كه انتظار مي‌رود بيش از 25 سال به طول انجامد، ضمن تهديد كردن رشد اقتصادي و امنيت ملي كشورهاي منطقه، سبب مهاجرت بيشتر مردم به شهرها خواهد شد.
در گزارش انديشكده موسسه منابع جهاني عنوان‌ شده است: 'كمبود آب و بروز قحطي در سوريه كه همراه با مهاجرات 1.5 ميليون نفري به مناطق شهري بوده، احتمالا در بروز ناآرامي ها در اين كشور كه از سال 2011 ميلادي شروع‌ شده، نقش داشته است. '
موسسه منابع جهاني در اين گزارش عنوان كرد: براساس مجموعه‌اي از مدل‌هاي آب و هوايي و حالات مختلف اجتماعي و سياسي، احتمال بروز تنش‌هاي آبي در 167 كشور جهان، تا سال‌هاي 2020 ، 2030 و 2040 ميلادي مورد بررسي قرار گرفته است و براساس يافته‌هاي ما 33 كشور تا سال 2040 ميلادي با بالاترين تنش آبي مواجه خواهند شد .
براساس يافته‌هاي اين موسسه بين‌المللي از ميان 33 كشور ياد شده 14 كشور در حوزه خاورميانه و منطقه شمال آفريقا واقع‌ شده‌اند .
به گفته اين انديشكده، ايران، بحرين، كويت، قطر، امارات، فلسطين، عربستان سعودي، عمان، لبنان، عراق، اردن، ليبي، الجزاير ، سوريه و تونس از جمله كشورهايي هستند كه تا سال 2040 ميلادي با شديدترين تنش آبي مواجه خواهند شد.
مقامات فرانسوي اعلام كردند كه رهبران و مقامات 138 كشور جهان تاكنون براي حضور در بيست و يكمين كنفرانس تغييرات آب و هوا (COP21) اعلام آمادگي كردند و بر اساس گزارش هاي منتشر شده روساي جمهور چين، أمريكا، روسيه و نخست وزير هند قرار است در اين نشست (از 30 نوامبر تا 11 دسامبر) حضور يابند.
اجلاس بين المللي تغييرات آب و هوا در پاريس در حالي برگزار مي شود كه در حدود سه هفته پيش از آن در جريان حملات تروريستي در اين شهر بيش از 130 نفر كشته و بيش از 350 نفر نيز زخمي شدند.
به گفته مقامات فرانسه تاكنون هيچ كدام از رهبران كشورها سفر خود را به پاريس به دليل حوادث تروريستي ياد شده لغو نكرده اند.
قرار است بيش از 40 هزار خبرنگار، نمايندگان دولتي و سازمان هاي بين المللي، ناظران و كارشناسان دانشگاهي در نشست تغييرات آب هوايي شركت كنند.
نخست وزير فرانسه پيشتر گفته است كه كه در زمان برگزاري نشست تغييرات آب و هوايي در پاريس اين شهر به دليل حضور سران بيشتر كشورهاي جهان به پايتخت جهان تبديل خواهد شد.
اروپام**4**1552