داورزنی: صعود به المپیك ریسك پذیر نیست/به دنبال حضور در بین 4 تیم برتر جهان هستیم

تهران - ایرنا- رییس فدراسیون والیبال با اشاره به اینكه حضور در بین چهار تیم برتر جهان برنامه او در دوره بعدی ریاست فدراسیون است، گفت: صعود به المپیك ریسك پذیر نیست و برای برطرف كردن نقاط ضعف، دست به تغییرات زدیم.

به گزارش ایرنا، محمدرضا داورزنی امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود تصریح كرد: باقی ماندن در جمع بهترین های جهان نیاز به برنامه ریزی مناسب دارد. اینكه از سطح ششم آسیا به گروه بهترین های جهان ملحق شوید، كار سنگینی است، اما حفظ كردن آن سخت تر است.
وی افزود: از بین موارد هدف گذاری شده فدراسیون والیبال در هشت سال گذشته، منهای صعود به المپیك در سایر موارد به خواسته مان رسیده ایم.قهرمانی آسیا، صعود و تداوم حضور در لیگ جهانی، قرار گرفتن در جمع بهترین ها از جمله اهداف ما بوده است.
داورزنی با اشاره به اینكه كشورهای دیگر نیز تلاش می كنند تا سطح خود را در این رشته ورزشی، حفظ و ارتقاء دهند، اذعان كرد: آمریكا، برزیل، ایتالیا و .. كه مدال های متعددی در المپیك، قهرمانی جهان، لیگ جهانی و مسابقات منطقه ای دارند در تلاش برای حفظ موقعیت خود در والیبال هستند.
وی با اشاره به اینكه انتظارات مردم از والیبال بالارفته است، عنوان كرد: اینگونه نیست كه یك تیم همواره بهترین بماند و قهرمان باشد، چون رقابت بسیار نزدیك است. زمانیكه وارد لیگ جهانی شدیم، مهمترین نگرانی این بود كه سال بعد هم می توانیم در این رویداد شركت كنیم یا نه درحالی كه امسال چهارمین سال حضورمان در این رقابت مهم است.
رییس فدراسیون والیبال از نگرانی ها بابت صعود نكردن به بازیهای المپیك در والیبال در نزد افكار عمومی سخن گفت و تاكید داشت: باید ضعف ها را برطرف كنیم و معتقدم این ضعف ها تنها مربوط به سرمربی نبود و عوامل متعددی در آن دخیل بودند.
وی با اشاره به اینكه اردیبهشت ماه سال آینده مسابقات انتخابی المپیك برگزار خواهد شد، اظهار داشت: باید برنامه كامل این مسابقات را داشته باشیم تا با هماهنگی بین مسابقات داخلی راهی این رویداد شویم و تمامی نیروهای خود را در اختیار داشته باشیم.
رییس فدراسیون والیبال در مورد انتخاب لوزانو به عنوان سرمربی تیم ملی ایران، گفت: فاكتورهای مختلفی را در نظر گرفتیم و با توجه به مدت زمان كوتاه باقی مانده، این مربی را گزینش كردیم. فرصت لازم برای آزمون و خطا نداشتیم و باید بهترین تصمیم را می گرفتیم.
وی افزود: از كادر فنی جدید خواستیم تا مسابقات قهرمانی اروپا را زیر نظر داشته باشند و سپس مسابقات لیگ ایران را هم رصد كرده و با مربیان داخلی تعامل داشته باشند.
داورزنی با اشاره به اینكه اردوی نخست تیم ملی والیبال ایران نیمه اسفندماه با حضور بازیكنان برتر هشت تیم صعود نكرده به مرحله نهایی لیگ برتر تشكیل می شود، گفت: اردوی اصلی نیز از پنجم فروردین ماه دایر خواهد شد تا تمامی بازیكنان در آن شركت كنند.
وی درباره مجمع عمومی كنفدراسیون والیبال آسیا كه در ریاض برگزار شد، گفت: این مجمع اهمیت زیادی داشت چون سال آینده مجمع انتخاباتی فدراسیون جهانی برگزار می شود و به همین دلیل قبل از آن نمایندگان قاره ها به گفت و گو نشستند.
این مقام مسوول در فدراسیون والیبال با اشاره به اینكه 64 عضو در كنفدراسیون والیبال آسیا حضور دارند، ادامه داد: ایران شایستگی حضور در هیات رییسه فدراسیون جهانی را دارد و در انتخابات پیشین نمایندگان بسیاری از كشورهای مطرح در والیبال از ایران رای كمتری آوردند كه این مساله جایگاه رفیع كشورمان را نشان می دهد.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا انتخاب دستیار از اختیارات سرمربی نیست، پاسخ داد: به كواچ اعلام كردیم كه دستیارانش در اندازه تیم ملی نیستند و حتی دستش را باز گذاشته بودیم اما او تغییرات را نپذیرفت. معتقدم كادر فنی باید با بازیكنان تعامل داشته باشد و این تعامل را در گذشته سعید معروف به عنوان كاپیتان برقرار می كرد.
داورزنی افزود: بارها به كواچ اعلام كردیم كه آزادی عمل دارد و بازیكنی را به او تحمیل نكردیم و تنها نگرانی فدراسیون این بود كه كادر فنی توانایی كمك به كواچ را ندارد، اما سرمربی قبول نمی كرد.
وی تصریح كرد: سیچلو چند سال در این تیم حضور داشت و بازیكنان به او اعتماد خوبی داشتند و باید در این برهه از زمان، فردی را گزینش می كردیم تا نیاز به آزمون و خطا نداشته باشد.
داورزنی با تاكید براینكه تیم ایران برای رسیدن به المپیك نیاز به یك مربی شناخته شده دارد، عنوان كرد: براین اساس، لوزانو گزینه خوبی بود و جمع بندی كردیم كه سیچلو نیز دستیار او باشد.
رییس فدراسیون والیبال با اشاره به اینكه، نظم، نحوه تمرینات و كوچینگ از عوامل مهم عملكرد یك سرمربی است، گفت: به همین دلیل به دبیركل و سرپرست تیم ملی ماموریت دادیم كه این عوامل را در لوزانو از نزدیك نظاره گر باشند. شنیده بودم كه لوزانو مربی سختگیری است اما باید اطمینان پیدا می كردیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده از نشان ویژه ای به نام صلیب بزرگ به عنوان عالی ترین نشان فدراسیون جهانی، گفت: این نشان به پاس خدمات والیبال اهدا می شود و كشورها به این نشان به عنوان یادبود نگاه می كنند و شاید هیچ كدام از حضار اجلاس نیز به این موضوع دقت لازم نداشتند. اگر نیاز به مكاتبه داشته باشد در كنار دیگر كشورهای مسلمان این كار را انجام خواهیم داد.
داورزنی درخصوص اینكه چند درصد امكان كسب سهمیه المپیك وجود دارد، توضیح داد: همه این اتفاقات برای كسب سهمیه است و شاید شانس ما 100 درصد باشد. شاید با كواچ نیز این اتفاق رخ می داد، اما برای كاهش ریسك دست به تغییرات زدیم.
وی در مورد نقش كمرنگ مربیان ایرانی در كادر فنی اظهار داشت: در چهار رده سنی تیم ملی داریم كه غیر از بزرگسالان، كادر فنی دیگر تیم ها همه ایرانی هستند. وقتی در سطح بالا فعالیت می كنید باید مربیان سطح بالا داشته باشید.
داورزنی ادامه داد: نمی گویم مربیان ایرانی ضعیف هستند اما هدف های بزرگ نیاز به برنامه ریزی دقیق و صحیح دارد كه نمی توان در آن ریسك كرد.
وی در مورد گلایه كواچ از فدراسیون والیبال ایران عنوان كرد: دو جلسه سه ساعته با كواچ داشتیم و نكات ریز و درشت را بررسی كردیم. یكی از مشكلات تیم ایران انسجام تیمی بود كه مثال های متعددی برای آن بیان كردیم كه ایشان پذیرفت اما باید برای رفع آن اقدام می شد.
رییس فدراسیون والیبال گفت: ما حافظ منافع كشور هستیم نه كواچ ، عملكرد واقعی كواچ را باید در جام جهانی می دیدیم كه در لیگ جهانی امسال و جام واگنر مشكلات خود را نشان داد. به ایشان اعلام كردیم كه با وجود باقی ماندن قرارداد، تصمیم فدراسیون تقویت كادر فنی بود و به همین دلیل كلیه كادر را تغییر خواهیم داد.
داورزنی درخصوص آغاز ثبت نام از نامزدهای ریاست فدراسیون والیبال گفت: تا دوهفته پیش به بحث انتخابات فكر نكردم كه بخواهم تحلیلی داشته باشم. در هشت سال گذشته به دنبال آرمان های والیبال بودیم كه برخی معتقد بودند دست یافتنی نیست و خوشبختانه به خیلی از آنها رسیدیم و حضور در چهار تیم برتر جهان از دیگر برنامه های من در دوره بعدی فدراسیون والیبال خواهد بود.
ورزشی**3783**1379** 1701