مقام عراقی: امنیت مراسم اربعین تضمین شده است

بغداد- ایرنا- رییس كمیته امنیتی استان مرزی واسط در بخش شرقی عراق اعلام كرد كه با توجه به اقدام های پیشگیرانه و تدابیر پیش بینی شده امنیت مراسم اربعین حسینی برای زائران عراق و خارجی از جمله زائران ایرانی كاملا تضمین شده است.

'صاحب الجلیباوی' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود كه به دلیل اقدام های پیشگیرانه از جمله تامین امنیت منطقه 'جرف الصخر' در سال گذشته و تدابیر پیش بینی شده ، اكنون امنیت تمامی استان منطقه میانی عراق از جمله استان واسط در ایام اربعین حسینی تضمین شده و نگرانی برای تعرض به زائران حسینی وجود ندارد.
نیروهای مشترك مردمی و نظامی عراق در شانزدهم سپتامبر 2014 عملیات آزاد سازی منطقه جرف الصخر در 35 كیلومتری شمال 'حله 'مركز استان آغاز و در 25 اكتبر همان سال آزادسازی و پاكسازی كامل این منطقه را از وجود تروریست های داعش اعلام كردند.
صاحب الجلیباوی ادامه داد كه مسوولان امنیتی واسط به رغم بهبود شرایط امنیتی اما امسال به شهرستان 'صویره' واقع در شمال این استان اهتمام ویژه داده و تدابیر امنیتی را در این منطقه تشدید كردند و بر تعداد نیروهای نظامی و امنیتی برای حفاظت از زائران بومی كه پای پیاده از این مناطق عازم كربلا می شوند، افزوده اند.
جلیباوی تعداد نیروهای امنیتی استان را 22 هزار نفر عنوان كرد و گفت كه این نیروها شامل بخش اطلاعات و امنیت، نظامی، پلیس و دفاع شهری هستند كه در تمامی مناطق استان و محورهای حركت زائران اربعین حسینی مستقر هستند.
رییس كمیته امنیت استان واسط درخصوص زائران ایرانی كه از گذرگاه مرزی زرباطیه واقع در حوزه اداری این استان وارد خاك عراق می شوند ،گفت: نیروهای امنیتی و نظامی عراق از نقطه صفر مرزی تا آخرین نقطه مرز اداری این استان با بابل مسوولیت حفاظت و حمایت از زائران ایرانی را برعهده دارند.
وی همكاری جمهوری اسلامی ایران در تسهیل و فراهم كردن امكانات برای زایران را قابل ستایش توصیف كرد و توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران در مهیا كردن و تكمیل گذرگاه مرزی زرباطیه همكاری خوبی با عراق و مسوولان استان واسط داشته است.
وی از ارسال بالغ بر 750 دستگاه خودرو جمعی برای نقل و انتقال زائران از مرز زرباطیه به كربلا و بر عكس خبر داد و گفت كه 500 دستگاه اتوبوس ایرانی از مرز تا مركز استان و 250 دستگاه خودرو از نوع تریلی زائران را از كوت به كربلا جابجا خواهند كرد.
به گفته وی، توزیع مقادیر زیادی سطل های جمع آوری و اعلام آمادگی شهرداری تهران برای آسفالت بخشی از گذرگاه مرزی زرباطیه و لكه گیری جاده زرباطیه به كوت از جمله تلاش های ستودنی ایران در هرچه باشكوه تر برگزار كردن زیارت اربعین امسال بوده است.
الجلیباوی تعداد پیش بینی شده زائران ایرانی را كه امسال برای اربعین وارد عراق خواهند شد بین 2 تا 3 میلیون نفر برآورد كرد و گفت كه انتظار می رود بیش از 70 درصد آنها از مرز زرباطیه وارد استان واسط و سپس بابل و كربلا شوند.
الجلیباوی با اشاره به جمعیت یك میلیون و 400 هزار نفری این استان ادامه داد كه انتظار می رود علاوه بر زائران ایرانی، حدود 700 هزار زائر از داخل استان و قریب 300 هزار زائر از استان میسان در جوار واسط از محور كوت به حله عازم كربلا شوند.
خاورم *4*353*1770**1010