اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز یكی از مهمترین رویدادهای مربوط به انرژی است

تهران-ایرنا- رییس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی سومین اجلاس سران كشورهای صادركننده گاز گفت: بدون شك اجلاس سران مجمع كشورهای صادركنندگان گاز یكی از مهمترین رویدادهای مربوط به انرژی، بویژه صنعت گاز محسوب می شود.

به گزارش خبرنگارسیاسی ایرنا، دكتر حسن روحانی بعد از ظهر دوشنبه در سخنان آغازین و خوش آمد گویی به شركت كنندگان در سومین مجمع كشورهای صادر كننده گاز در محل ساختمان اجلاس سران تهران اظهار كرد: در ابتدا مایلم به‌عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران و از سوی ملت ایران حضور شما، عالیجنابان، سران كشورها و دولتها و رؤسای محترم هیأت‌ها، وزرای محترم، دبیركل محترم مجمع و سایر اعضای هیأت های محترم را به سومین اجلاس سران مجمع كشورهای صادركننده گاز، خیرمقدم عرض كنم.
روحانی افزود: بدون شك اجلاس سران مجمع كشورهای صادركنندگان گاز یكی از مهمترین رویدادهای مربوط به انرژی، بویژه صنعت گاز محسوب می شود و هدف از این اجلاس، همكاری برای یافتن راهكارهایی جهت حمایت از منافع جمعی كشورهای عضو مجمع، توسعه همكاری میان كشورها در زمینه های مختلف از جمله اكتشاف، تولید و تجارت گاز طبیعی، هماهنگی سیاست ها در راستای افزایش سهم گاز طبیعی در تركیب انرژی مصرفی جهان و ارتقای جایگاه مجمع در عرصه بین‌المللی انرژی است.
رئیس جمهوری گفت: امیدوارم این اجلاس بتواند فرصت مغتنمی را برای بحث و تبادل نظر پیرامون اهداف و دیدگاههای مجمع، فراهم سازد.
روحانی ادامه داد: علیرغم اهمیت و ضرورت استفاده از انرژی فسیلی، بهره‌برداری ناپایدار از این منابع انرژی، باعث بروز برخی آسیب های اجتماعی شده و آثار منفی بر محیط زیست داشته است و جهان را با مساله خطیر موازنه، میان استفاده از انرژی برای توسعه اقتصادی، و حفظ محیط زیست مواجه ساخته است.
رئیس جمهوری با تاكید بر این كه لازم است به موضوع انرژی در قالب توسعه پایدار توجه شود، افزود: به همین دلیل پیشنهاد كرده ایم، در پیامی از این اجلاس، به كنفرانس كاپ Cop21 كه در صدد دسترسی به توافقی بین المللی در مسایل و سیاست های مربوط به تغییر اقلیم است و در هفته آینده در پاریس برگزار خواهد شد، مراتب آمادگی و علاقه مجمع كشورهای صادر كننده گاز برای همكاری و هماهنگی سیاست های اعضای مجمع با توافق های بین‌المللی در مسایل محیط زیست را اعلام نماییم.
روحانی ادامه داد: علاوه بر این خوشبختانه، اخیرا طی اجلاس سران توسعه پایدار ملل متحد كه در نیویورك تشكیل و منجر به تصویب اهداف هفده‌گانه توسعه پایدار و دستور كار توسعه 2030 گردید، انرژی نیز به عنوان یكی از چالش های جامعه بین المللی مورد توجه قرار گرفت.

**انرژی های تجدید پذیر در پاسخ به دو چالش
وی اضافه كرد: در پاسخ به دو چالش تغییرات نامطلوب اقلیمی و امنیت دسترسی به منابع اولیه انرژی، بسیاری از جوامع پیشرفته مصرف كننده انرژی، در صدد توسعه و استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر برآمده‌اند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: گرچه براساس چشم‌اندازهای معتبر انرژی، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر، در تامین انرژی مورد نیاز جهان، تا آینده قابل پیش‌بینی، محدود خواهد بود و برای گذار از دوران سوخت های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی طولانی در پیش است.
روحانی گفت: بنابراین، این سؤال مطرح است كه، برای تامین انرژی با آلایندگی كمتر و هزینه قابل قبول، در این دوران گذار، چه باید كرد؟
وی خطاب به حضار افزود: تصور می‌كنم بخش مهمی از راه حل این معضل، در دسترس ما است و این موضوعی است كه مجمع كشورهای صادر كننده گاز و این اجلاس را اهمیت جهانی می بخشد.
رئیس جمهوری ادامه داد: گاز طبیعی به عنوان سوختی پاك با منابع غنی قابل استحصال برای دهه های آینده، سهم قابل توجهی از تركیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص داده است و مزیت‌های اقتصادی، فنی و زیست محیطی گاز طبیعی، در مقایسه با سایر سوخت ها باعث شده تا اهمیت آن به عنوان یك منبع مهم انرژی افزایش یابد.

**گاز طبیعی پلی مطلوب برای گذار از استفاده سوخت های فسیلی
روحانی با اشاره به این كه انتظار می‌رود مصرف گاز طبیعی طی دهه‌های آتی نیز افزایش چشم‌گیری داشته باشد، گفت: همه كشورها بویژه كشورهای در حال توسعه بر این باورند كه گاز طبیعی می تواند به عنوان پلی مطلوب، برای گذار از دوران سنتی استفاده از سوخت‌های فسیلی، به دوران بهره‌برداری بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل شود.
رئیس جمهوری گفت: علاوه بر این، افزایش تجارت گاز طبیعی باعث افزایش همبستگی میان جوامع شده و به ثبات، امنیت و یكپارچگی در روابط بین‌المللی كشورها كمك می‌كند.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بازارهای انرژی، پدیده ای ماهیتا پویا است و بازار گاز طبیعی از این موضوع مستثنی نیست. این تحرك هم از طریق پیشرفت فناوری‌ها و نوآوری‌های عرضه گاز، مانند افزایش تولید گازهای غیرمتعارف، شِیْل گاز و توسعه تولید سوخت های جایگزین و هم از جانب تغییرات تقاضا مانند نوآوری ها در استفاده از گاز طبیعی در تولید برق، حمل و نقل، صنایع پتروشیمی و غیره ایجاد می شود.
وی اظهار كرد: به همین دلیل ارتقای جایگاه جهانی مجمع كشورهای صادركننده گاز در بازارهای انرژی، مستلزم ایجاد نگاهی فراگیرتر از گذشته به موضوع است تا مجمع، نقشه راه آینده خود را به‌درستی تنظیم كرده و زمینه را برای افزایش نقش خود در تامین امنیت انرژی جهانی فراهم كند.
روحانی اضافه كرد: تقویت همكاری كشورهای عضو، نهادینه‌سازی تبادل تجربیات و دانش فنی میان آنها و اتخاذ سیاست های هماهنگ در عرصه تولید و بازار، تدابیری است كه برای تحقق این هدف لازم داریم.

**تاكید بر همكاری سازمان یافته كشورهای تولید كننده گاز در بازارهای منطقه ای
رییس جمهوری ادامه داد كه همكاری‌های سازمان یافته و مبتنی بر تفاهم كشورهای تولیدكنندۀ گاز در بازارهای منطقه‌ای از اركان تعامل بلندمدت كشورهای عضو محسوب می‌شود و می‌تواند موجبات بهره‌گیری اقتصادی و بهینه سازی انتفاع از منابع محدود و تجدیدناپذیر را فراهم آورد.
روحانی گفت:در فضای تعامل بین كشورهای دوست كه دارای منافعی همسو هستند و در یك مجمع بین‌الدولی كه با همدلی اعضای آن 15 سال پیش در تهران پایه‌گذاری شد، افزایش منافع یك كشور، ضرورتا با زیان عضو دیگر تامین نمی‌شود؛ بلكه منافع هر یك از كشورهای عضو می‌تواند در قالب یك استراتژی واحد جمعی با افزایش منافع جمعی و تسهیم آن به صورت بهتری میسر و تامین شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هنر و درایت مجمع كشورهای صادركننده گاز، این است كه ضمن رعایت اصل بدیهی حق مالكیت و حاكمیت كشورهای عضو بر منابع گازی، و نحوه بهره برداری از آن، كه طبعا به مصرف، و تجارت این منبع مهم انرژی نیز تسری می‌یابد، مستمرا زمینه‌های هماهنگی و سازگاری بیشتر سیاست های انرژی و همكاری و تشریك مساعی اعضای مجمع را امكان‌پذیر سازد.
رئیس جمهوری اظهار داشت: ایران به عنوان یكی از بزرگترین دارندگان ذخایر گاز طبیعی جهان، از ظرفیت بسیار بالایی برای تولید و صادرات گاز طبیعی و مشاركت بیشتر در تامین امنیت عرضه انرژی جهانی برخوردار است.

**توافق اخیر ایران با 1+5 تغییرات سریعی در سرمایه گذاری ایجاد می كند
روحانی گفت: كشور من طی سال های گذشته سیاست جایگزینی گاز بجای سایر سوخت های فسیلی را به كار بسته و در حال حاضر حدود 70 درصد تركیب انرژی ایران را گاز تشكیل می دهد.
وی یادآور شد: حدود 90 درصد خانوارهای شهری و روستایی ایران به شبكه سرتاسری توزیع گاز دسترسی دارند و ظرفیت تولید گاز ایران تا 2 سال آینده به بیش از 1000 میلیون متر مكعب در روز خواهد رسید، اما مقایسه نسبت میزان تولید با حجم ذخایر و بویژه نسبت صادرات گاز طبیعی این كشور به حجم ذخایر آن نشان می دهد كه محدودیت‌های تحمیلی سیاست های بین‌المللی در گذشته مانع بهره‌برداری مطلوب ایران از این ظرفیت ها شده است.
رئیس جمهوری افزود: البته ما معتقدیم این وضعیت با توافق‌های اخیر ایران در مورد برنامه‌ صلح‌آمیز انرژی هسته ای خود با كشورهای 1+5 به سرعت تغییر خواهد كرد و مقدمات این تغییرات وسیع و همه جانبه نیز در سرمایه گذاری ها و تصمیماتی كه از بدو شروع به كار این دولت صورت گرفته، آماده شده است.
روحانی خاطرنشان كرد: تداوم افزایش سریع ظرفیتهای تولید گاز ایران در دو سال گذشته این امكان را به ایران می دهد كه صادرات گاز را به كشورهای همسایه از طریق خط لوله و سایر نقاط دنیا از طریق LNG افزایش دهد.
وی گفت: راهبرد ما بر افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی از طریق سرمایه‌گذاری در میادین نفت و گاز استوار شده است.
رئیس دولت یازدهم افزود: طبعا اولویت همكاری های بین المللی ما در این فعالیت های كشورهای عضو مجمع صادركننده گاز است و من هم اینجا از روسای محترم كشورها و دولت های دوست عضو مجمع كه در این اجلاس حضور یافته اند دعوت می كنم، برای ارتقای همكاری ها و با حفظ منافع متقابل در سرمایه‌گذاری های ایران برای توسعه منابع عظیم گاز این كشور، كه در راستای افزایش سهم مجمع در تولید و تجارت گاز طبیعی در جهان است، مشاركت كنند.

**چارچوب قراردادهای نفتی و گازی جدید ایران زمینه جذاب برای سرمایه گذاری
روحانی گفت: بی‌مناسبت نیست یادآوری كنم كه چارچوب قراردادهای نفتی و گازی جدید ایران، زمینه جذابی را برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران فراهم می‌سازد و این دولت حمایت خود را از سرمایه گذاری‌های بین‌المللی در صنعت نفت و گاز اعلام می‌دارد.
وی تاكید كرد: البته ایران علاوه بر افزایش ظرفیت‌های تولید، برنامه‌های گسترش مصرف گاز در داخل و درعین حال افزایش كارایی انرژی و صرفه‌جویی و بهینه سازی در مصرف را در دستور كار دارد تا بتواند ضمن بهره‌گیری داخلی از این انرژی پاك، ظرفیت صادراتی خود را ارتقا بخشد.
رئیس جمهوری در پایان این سخنرانی گفت: در پایان بار دیگر از همه عالیجنابانی كه با حضور خود شكوه لازم را به این اجلاس تاریخی دادند سپاسگزاری كرده، موفقیت كامل اجلاس و اقامت خوشی را برای همه عزیزان در تهران آرزو می‌كنم.
سیام**1497**1429