برگزاری اولین كنگره بین المللی صلح سبز با تمركز برجهان بدون خشونت از راه آشتی با طبیعت

تهران- ایرنا- اولین كنگره بین المللی و دومین كنگره تخصصی صلح سبز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی روز جمعه (ششم آذرماه) در مركز همایش های بین المللی سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، بابك توتونچی دبیر اولین كنگره بین المللی و دومین كنگره تخصصی صلح سبز عصر امروز دوشنبه در نشست خبری گفت: این كنگره با رویكرد جهان بدون خشونت، از راه آشتی با طبیعت برگزار می شود.
وی با اشاره به اینكه برگزاری این كنگره تاثیر بسزایی در تغییر دید جهانی نسبت به ایران و ایرانی خواهد داشت، افزود: تشابه اسمی میان نام این كنگره با انجمن صلح سبز كاملا تصادفی و هیچ ارتباطی به هم ندارند.
وی با بیان اینكه كنگره با همت مكتب حرمت حیات برگزار می شود، گفت: دومین دوره این كنگره امسال به صورت بین المللی است كه ابعاد آن بیان كننده نظریه دكترین آری از خشونت از راه آشتی با طبیعت است.
توتونچی اظهار كرد: هر چه انسان با محیط زیست و طبیعت خود مهربان تر باشد قطعا طبیعت نیز با او مهربانتر خواهد بود، خصلت طبیعت این است كه هر عملكردی به فاعل آن برمی گردد بنابر این هر قدر درخت بیشتری قطع شود به مرگ انسان های بیشتری منجر می شود.
وی اظهار امیدواری كرد بتوانیم در این كنگره بنایی بگذاریم كه افراد در زندگی فردی و اجتماعی خود نسبت به محیط زیست و برقراری صلح سبز توجه ویژه داشته باشند و اینطور نباشد افرادی كه از صلح دم می زنند زرادخانه های فراوان داشته باشند.
توتونچی گفت: این كنگره باور دارد مقابله با جرائم و تخلفاتی كه انسان انجام می دهد راه حل آن محاكم قضایی نیست بلكه تغییر الگوی ذهنی انسان ها است.
وی گفت: در راستای صرفه جویی در هزینه برگزاری كنگره جنبش كام دل با هدف درخت كاری نیز شكل گرفت. به این معنا كه در هر مناسبتی صنف مربوطه اقدام به كاشت درخت می كند مثلا در روز خبرنگار، خبرنگاران درخت خواهند كاشت.
همچنین در ادامه فرزاد علیزاده مسوول روابط عمومی كنگره بین المللی صلح سبز گفت: مهمانانی از كشورهای هند، چین، ژاپن، روسیه ، بلاروس، تاجیكستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، لبنان و سنگال در این كنگره حضور خواهند داشت.
وی افزود: تمام جوانب محیط زیستی در این كنگره لحاظ شده به طوری كه پوستر آن كاملا محیط زیستی و از پودر سنگ تهیه شده و بابت آن هیچ درختی قطع نشده است.
علیزاده گفت: در حاشیه كنگره نمایشگاه جام جهان كه حاوی 25 اثر با موضوع محیط زیست و حیوانات است رونمایی می شود و به مدت یك هفته در مركز اسناد و كتابخانه ملی برپا است.
تاثیر فرهنگ و زبان فارسی در گسترش صلح، صلح و حقوق سیاره، كتاب و صلح، جایگاه صلح در مناسبات بین الملل، محیط زیست- صنعت و اقتصاد، صلح- مردمان بومی و امنیت غذایی، حرمت حیات در آئینه اسلام، جامعه مدنی- محیط زیست و سیاست، صلح و بشقاب غذا و اقتصاد مقاومتی- سبك زندگی و محیط زیست محورهای اولین كنگره بین المللی و دومین كنگره تخصصی صلح سبز است.

***مشكلات امروز محیط زیست ناشی از بی توجهی در دوران كودكی است
مسوول شورای هماهنگی نخستین كنگره بین المللی و دومین كنگره تخصصی صلح سبز گفت: شاید برخی مشكلاتی كه امروز در زمینه محیط زیست با آن مواجه هستیم از بی توجهی در دوران كودكی نشات گرفته باشد.
حامد پارسی افزود: طبق مطالعات صورت گرفته درصد قابل توجهی از افرادی كه در دوران بزرگسالی نسبت به محیط و همنوعان خود خشونت می ورزند در دوران كودكی رفتارهای خشونت آمیزی با محیط زیست به ویژه حیوانات داشته اند.
وی تاكید كرد: اگر در پی این هستیم كه جهانی عاری از خشونت داشته باشیم باید تمام ابعاد زندگی خود را نو و تازه كنیم .
در ادامه مهرداد میرسنجری دبیر علمی كنگره گفت: این كنگره به عنوان یكی از همایش های علمی بین المللی می تواند پشتوانه خوبی برای محیط زیست كشور باشد.وی اظهار كرد: یكی از خصوصیات بارز این كنگره مردمی بودن آن است.
وی ادامه داد: در این كنگره چهار میزگرد تخصصی با موضوعات فقه و حقوق، آشوراده، آب- توسعه و امنیت ملی و اكولوژی تغذیه و تغذیه طبیعی برگزار می شود.
میرسنجری افزود: بعد از اعلام فراخوان 83 مقاله به دبیرخانه كنگره ارسال شد كه از این تعداد 11 مقاله خارجی است كه بعد از داوری 13 مقاله برای ارائه در كنگره انتخاب شد.قرار است از 13 مقاله پذیرفته شده چهار مقاله در سایت ساینس چاپ شود، همچنین تمام مقالات در قالب یك كتاب به چاپ می رسد.
وی گفت: با توجه به اهمیت آشوراده به عنوان یك منطقه حفاظت شده و سنبل محیط زیست كارگاه ویژه ای برای آن برگزار می شود.
علمی **9014**3061**1440